Białoruś grozi stanem wojennym z powodu nowych sankcji UE

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Prachatai/(CC BY-NC-ND 2.0)

Białoruś znów odgraża się Zachodowi. Gdy Unia Europejska zatwierdziła w czwartek nowe sankcje gospodarcze, prezydent Aleksander Łukaszenka zagroził wprowadzeniem stanu wojennego.

 

Kolejne unijne sankcje mają związek z uziemieniem samolotu linii Ryanair. W drugiej połowie maja białoruskie służby zmusiły samolot pasażerski do lądowania w Mińsku, a następnie aresztowały opozycjonistę Romana Protasiewicza, który pracował nad projektem medialnym NEXTA. Unia Europejska uznała, że Białoruś "porwała" samolot i złamała prawa człowieka, zatrzymując dziennikarza.

 

Teraz UE postanowiła nałożyć kolejne sankcje, które uderzyły m.in. w przemysł naftowy i tytoniowy, produkcję potażu oraz sprzedaż sprzętu i oprogramowania, które można wykorzystać do monitorowania internetu i rozmów telefonicznych. Sankcje ograniczają również dostęp Białorusi do rynków kapitałowych UE, a Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymał płatności w projektach sektora publicznego.

Prezydent Aleksander Łukaszenka zagroził, że w związku z nowymi sankcjami, na terenie Białorusi może wprowadzić stan wojenny. Jednak nie wiadomo, co dokładnie miał na myśli i jaki efekt miałby w ten sposób uzyskać.

 

Przypomnijmy jednak, że przy okazji wcześniejszych unijnych sankcji, które m.in. zamknęły europejską strefę powietrzną dla białoruskich linii lotniczych, Łukaszenka zagroził napływem imigrantów i przemytu narkotyków do Unii Europejskiej. Zapewne również teraz Łukaszenka ma przygotowany plan "zemsty", a chyba nie trzeba przypominać, że Polska ma wspólną granicę z Białorusią.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika baca

nic nie będzie bo nasz prezes

nic nie będzie bo nasz prezes zaspał na jeden stan wojenny więc i drugi spokojnie sobie z kotem prześpi...
i nie wolno pod żadnym pozorem dziadkowi który co godzinę ma terapeutyczne drzemki przeszkadzać... - niech ktoś to przekaże rozpiskę na Białoruś - od szóstej rano do szóstej po południu jest cisza, ok? a po 18 Jarosław idzie spać więc spokój ma być podczas stanów wojennych bo Jarek śpi...

 

Portret użytkownika Kwazar

Białoruś znów odgraża się

Białoruś znów odgraża się Zachodowi ? Przecież w tym stwierdzeniu kryje się nic innego jak cały pakiet agresji,bezczelności,arogancji i zaczepliwości.Czyli co ? To nic, że ktoś mi pięścią przed nosem wymachuje i chce mi do gardła skoczyć ? To jeszcze ja mam czelność ostrzegać, że tak się nie robi ? Białoruś nie będzie niczyją własnością.Warto to rozbójnikom maści wszelakiej wiedzieć.Białoruś, to w sumie młode a zarazem bardzo już doświadczone przez niepomyślne losy państwo.Żeby przetrwać oni muszą walczyć o swoją jedność przeciwko pseudo demokracji bandytów.  

Portret użytkownika inzynier magister

Módlmy sięza Łukaszenkę

Módlmy sięza Łukaszenkę niszczonego przez polskojęzyczne loże razem z zagranicznymi lożami diabła 666 ! Łukaszenka to ostatni wolny prezyent i jego ostatnie wolne pańśtwo w Europie ! Niech Jezus Chrystus doda mu sił Ducha Świętego i nam Polakom w walce z iluminackim złem szaleńców szczepionkowo genetycznych !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj