Armia obaliła Mursiego, bo ten chciał wysłać wojsko na dżihad do Syrii

Kategorie: 

Według najnowszych informacji odsunięcie od władzy prezydenta Egiptu, Mohammada Mursiego mogło mieć inne tło niż tylko niezadowolenie społeczne. Okazuje się, że Mursi współdziałał z USA w zakresie Syrii. Planowano nawet wysłanie tam wojska, które miało walczyć z szyitami poza Egiptem.

 

Dla dowódców wojskowych było to zbyt wiele i prawdopodobnie dlatego właśnie zmontowano wielką koalicję antyislamską. Uznano, całkiem zresztą słusznie, że lepiej odsunąć coraz bardziej nieprzewidywalnego prezydenta niż angażować się w niszczący i długotrwały konflikt sunnicko-szyicki. Egipt, jako najludniejszy kraj arabski, mógł zostać wykorzystany do realizacji partykularnych interesów Arabii Saudyjskiej, Kataru, USA oraz Izraela. Było całkiem prawdopodobne, ze armia egipska dołączyłaby do najemników Al-Kaidy. Już dla każdego jest chyba jasne, że armia syryjska po prostu wygrywa w tej wojnie i potrzebne były radykalne kroki. To dlatego 15 czerwca Egipt zerwał stosunki dyplomatyczne z Syrią.

 

Dowództwo armii było głęboko zaniepokojone radykalizacją islamskich bojówek, które mogą wrócić z wojny z Assadem. Poza tym nie uśmiechała im się walka poza granicami Egiptu, a Mursi zdążył grozić nie tylko Syrii, ale również Etiopii. Wojskowi po obaleniu prezydenta zadeklarowali, że jedyna rola armii, to obrona granic Egiptu. Gdy patrzy się na zmiany w kraju nad Nilem z takiej perspektywy można dojść do wniosku, że to, co przeprowadzili ostatnio wojskowi, było wyrazem zdrowego rozsądku i instynktu samozachowawczego. Ryzyko zostało zminimalizowane, bo służby muszą sobie poradzić z Bractwem Muzułmańskim, które i tak jest pewnie nieźle zinfiltrowane, więc może to być prostsze na tym etapie a awantura w Syrii zaczyna wyglądać tak paskudnie, że lepiej trzymać się od tego z dala.

 

Wszystko wskazuje jednak na to, z Egiptem lub bez do eskalacji wojny w Syrii i tak dojdzie. Regularnie naloty przeprowadza tam już Izrael, a amerykańscy dyplomaci zaczynają mówić o koniecznych "kinetycznych uderzeniach". Plan przejęcia Syrii zostanie teraz zapewne zmodyfikowany i do prowadzenia wojny korzystnej w interesie reżimów sunnickich z regionu i USA, już nie będzie się brało pod uwagę wykorzystania wojsk egipskich. Obecnie należy się spodziewać podobnej postawy armii egipskiej jak w 2001 roku, gdy USA żądało kontyngentu do walki w Afganistanie i 2003 roku, gdy tego samo zażądano w kontekście drugiej wojny w Iraku. Po prostu po uczestnictwie w ‘Pustynnej Burzy” postanowiono nie angażować się więcej w amerykańskie awantury.

 

 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika geloos

hehe... :) Jednak istnieją

hehe... Smile Jednak istnieją jeszcze państwa, które otwarcie mówią o zbrodniczej chciwości i chorych zapędach unijno-amerykańskich i w dodatku pokazują im "faka" prosto w te chciwe ślepia przed całym światem. Mam nadzieję, że znajdzie się kilka państw, które powiedzą BASTA w jednym momencie i pogonią w p.zdu to zjednoczone dziadostwo do siebie - amerykańców na swój kontynent (który i tak ukradli, tak jak izrael stara się ukraść palestyńskie ziemie) i reszte "[email protected]". Apropo tych bez napletków - mają swój 'autonomiczny region żydowski", z własną flagą i walutą oraz izrael, Mogliby siedzieć na d.pach u siebie? A oni dalej mordują, żeby zagarnąć więcej i więcej. Powinni zostać spacyfikowani przez wszystkie kraje sąsiedzkie. Tyle że ci bez napletków mają swoje ch.jowe wierzenia, kupę kabony czy złota oraz plan. A ten dalekosiężny plan, rozpoczęty dawno temu i wykonywany po kryjomu na bliskim wschodzie, czyli wszystkie zamieszki wywołane w krajach sąsiedzkich, realizują prawie perfekcyjnie. Kupili europę i amerykę i cichcem montują się do innych krajów pod kryptonimem 'nato'. Naprawdę chciałbym, żeby więcej armii postawiło się swoim rządom i pogoniło te przekupne karaluchy z ich złotych stołeczków. Ciekawy też jestem co się dzieje na top czele polskiej armii. Zdaję sobie sprawę, że za kilkoma podejściami wymordowano nam tych "ostatnich Sprawiedliwych i Odważnych" generałów (seryjny samobójca, pech spychacz, niefart drogowy, czy kraksy lotnicze) ale jestem pewien, że po cichu wielu jeszcze żywych i służących Polsce, aczkolwiek zastraszonych przez wiadomo kogo, różnej rangi prawdziwych żołnierzy marzy o dniu sądu ostatecznego w polskim systemie politycznym. Coraz więcej ludzi się wkurza, coraz więcej ludzi mówi na głos prawdę i wyraża swoje poglądy. Podobają mi się akcje bilboardowe. Mieszkam na wyspach i znam wielu ludzi z różnych regionów świata. Wszyscy opowiadają jak w ich krajach ludzie walczą z psiolitykami, między innymi za pomocą bilboardów. Więc może i u nas w końcu ludzie wyjdą na ulicę? Tyle, że jElita już dawno zadbała, żeby Ci "zdolni do służby" ale nie służący wyjechali z Polski za chlebem... heh... co za kupa. I jak to ogarnąć? Ale jak to brytyjczycy mówią: Twój pies, twoje g..wno, więc posprzątaj Smile pzdr

Portret użytkownika tylkokto

Po prostu po uczestnictwie w

Po prostu po uczestnictwie w ‘Pustynnej Burzy” postanowiono nie angażować się więcej w amerykańskie awantury.  .......... wiec niech polskie swinie wysyłające nasze wojska czytaja sobie ten cytat do poduszki. Moze kiedys nasz naród zmądzrzeje choc wątpie. Widac elity egipskie, iranskie mające długie tradycje mogą nas jeszcze dużo nauczyc.  

Portret użytkownika CRUSADERS

Franek czekamy na

Franek czekamy na gotówkę,złoto które skradli lub zawłaszczyli twoi czarni z krzyżykami pracownicy.Trochę się te.,......go nazbierało

Portret użytkownika Zenek

Żydostwo zawsze próbuje

Żydostwo zawsze próbuje prowadzić swoje wojenki rękami omamionych ich kłamstwami frajerów wyzywając tych ASERTYWNYCH od antysemitów.

Portret użytkownika JJ

Wróciłem z Egiptu tydzień

Wróciłem z Egiptu tydzień temu i wiem co myślią sami Egipcjanie o odsuniętym prezydęcie. Wg nich był on kimś w rodzju egipskiej wersji Adolfa Hitlera i byłem świadkiem jak się cieszyli gdy nadeszła informacja o zdymisjonowaniu go. Naprawdę wszyscy skakali z radości . To było niezwykłe.
Egipcjanie chcą po prostu żyć a problem w ich kraju polega na tym iż nie mają za co. Ci co mają pracę zarabiaja około 800 - 1300 funtów egipskich to jest około 130 $ sorry ale to jest naprawdę mało, a przecież ich kraj ma tylu turystów że sami zadają pytanie swoim władzom GDZIE SĄ PIENIĄDZE Z TURYSTYKI bo okazuje się że ich nie ma .
Dlatego tam jest rewolucja - ludzie chcą normalnie żyć.
pozdrawiam Was. 

Portret użytkownika GLANC

kinetyczne uderzenie (w mózg

kinetyczne uderzenie (w mózg jeśli jeszcze mają)  to w pierwszej kolejnosci przydało by się paru ludkom na tej Ziemi którzy myślą, że są "bogami"

Skomentuj