Anders Breivik wygrał proces o "nieludzkie" traktowanie

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Day Donaldson/CC BY 2.0

Wielu Norwegów, a zwłaszcza rodziny ofiar zamachu na wyspie Utøya z 2011 roku oraz osoby które zdołały przeżyć tragedię, nie potrafią wyjść ze zdziwienia. Morderca Anders Behring Breivik, który zastrzelił 77 osób, oskarżył kraj o "nieludzkie" traktowanie i rzekomo katastrofalne warunki, w jakich przyszło mu żyć w więzieniu. Co więcej, sąd przyznał mu rację - jego warunki zostaną poprawione i dostanie nawet odszkodowanie!

 

Norwegia wręcz zapętliła się w swojej poprawności politycznej. Niektórzy uważają że Breivik powinien zostać zastrzelony na miejscu, a zamiast tego aresztowano go i zamknięto w więzieniu na 21 lat - w tym kraju jest to maksymalna kara. Teraz zadowolony z siebie żyje na koszt podatników w "celi", składającej się z pokoju dziennego, miejsca do studiowania oraz siłowni. Do swojej dyspozycji posiada również telewizor, DVD, konsole do gier, komputer, książki oraz dostęp do codziennej prasy.

 

Jednak warunki w jakich żyje są dla niego najwyraźniej zbyt trudne, jak to sam określił - nieludzkie. Mimo wszystkich udogodnień skarżył się że przez niemal całą dobę przebywa sam i cierpi na samotność, dostaje zimną kawę, niedobre obiady i jest zbyt często budzony w nocy na kontrolę, podczas której musi się rozbierać w obecności płci żeńskiej, co jest dla niego "problematyczne".

 

Lista skarg jest długa. Nie podoba mu się również to, że nie może kontaktować się z innymi więźniami a strażnicy rozmawiają z nim przez grubą szybę. Breivik oskarża Norwegię o łamanie jego praw, powołując się na przepisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 

Wynik sprawy był bardzo zaskakujący. Sędzia Helen Andenaes Sekulic oświadczyła, że morderca rzeczywiście żyje w złych warunkach i należy je zmienić, ponieważ zwalczanie "nieludzkiego traktowania" jest fundamentem demokratycznej społeczności i dotyczy nawet terrorystów i zabójców. Anders Behring Breivik wygrał zatem proces przeciwko Norwegii, która musi mu wypłacić odszkodowanie w wysokości 330 tysięcy koron, tj. ponad 40 tysięcy dolarów. Norweski zamachowiec wiedział co robi a niektórzy uważają, że dokładnie takiego wyniku procesu się spodziewał.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika ten

Pilnie zamienię dwupokojowe

Pilnie zamienię dwupokojowe mieszkanie, samochód i firmę w Polsce na dożywocie w Norewskim więzieniu. Tylko poważne oferty.

Portret użytkownika MiamiVibe

Farsa z Breivikiem już nawet

Farsa z Breivikiem już nawet nie jest śmieszna. Ale teraz dopiero pojechali po bandzie Smile Przykładowo w Chinach nie ma takiego problemu, kamieniołomy od rana do nocy o chlebie i wodzie, nie pracuje  zdycha z głodu, a po nocach więźniowie grają w gry mmo, aby więzienie dodatkowo zarobiło sobie na sprzedaży wirtualnych przedmiotów. Breivik w mojej ocenie zasługuje na samosąd rodzin ofiar i tyle. Ścierwa nie warto utrzymywać, ale to w końcu zachód ,,postępowej" i ,,nowoczesnej" Europy...

------------------------

Poszukiwanie sprawiedliwości i sensu w świecie, w którym te nie istnieją, jest dla przytomnego i otwartego umysłu tragedią egzystencji.

Portret użytkownika biedny_olo

Słyszałem głosy wielu Tobie

Słyszałem głosy wielu Tobie podobnych, jak to byli zadowoleni z przypadków zatonięcia różnych stateczków i pontonów z uchodźcami z Afryki, Syrii i innych. Że to dobrze że muslimowe ścierwo potonęło. Skoro tacy ludzie wypowiadają się pochlebnie o śmierci setek imigrantów, to czym oni się różnią od Breivika? - oni steki osób, a on tylko 77. 

 

Portret użytkownika bandero09

To jest przykre,ze tak sie

To jest przykre,ze tak sie dzieje. Za to co zrobil powinien byc pozbawiony praw ludzkich, byc traktowany jak przedmiot. Powinien byc wykorzystywany jako narzedzie do badan, testow itp. To nie jest juz czlowiek. On pozbawil tyle mlodych ludzi prawa do zycia,wiec dlaczego on domaga sie by jego prawo bylo przestrzegane?    

Portret użytkownika moon fake

lewackie gowno w prezencie od

lewackie gowno w prezencie od żydów dla gojów pod choinkę :)Własnie tak wygląda wolność ale ta od pasa w dół.Tym wyrokiem cały aparat władzy się skompromitował.Potrzebe są "brejwiki" abyśmy to zobaczyli i odbili z tej błędnej drogi do wolnosci bez mądrosci.

Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Portret użytkownika MS

Ma prawo byc traktowany w

Ma prawo byc traktowany w ludzki sposob jak kazdy inny wiezien. Prawo jest takie samo zarowno dla tego kto zabil jednego czlowieka jak i dla tego kto zabil ich 77. Sprawcy zbrodni ktorzy mordowali setki ludzi w obozach tez traktowani sa po ludzku wiec dlaczego nie on?!

Jesli chcemy byc cywilizowanym spoleczenstwem to powinnismy tak sie tez zachwywac. Wszelakie zwzwierzecenia moga jedynie w taki sposob brac przyklad i uczyc sie od otaczajacego sie spoleczenstwa. Gdybysmy zachowali sie jak pisze tu wiekszosc osob i traktowali go jak zwierzaka to moglibysmy nazwac sie spokojnie "cywilizowanymi zwierzetami"!

Strony

Skomentuj