tojuzbylo.pl

Pierwsza wzmianka o zorzy polarnej znaleziona w starożytnych chińskich kronikach

Najstarszy na świecie datowany zapis obserwacji zorzy polarnej został znaleziony w tzw. Rocznikach Bambusowych – kronikach historii starożytnych Chin, obejmujących okres 2400-299 p.n.e. Jak dotąd najwcześniejsze znane wzmianki o tym, co można wstępnie przypisać zorzom, pochodzą z VI-VII wieku p.n.e. teraz uzyskano opis z X wieku p.n.e.. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Advances in Space Research.

Tajemniczy Denisowianie krzyżowali się z mieszkańcami Azji i Nowej Gwinei!

Denisowianie czyli jedna z człekokształtnych ras która miała funkcjonować równolegle do Homo Sapiens i Neandertalczyków, interesuje sobą historyków już od kilku lat. Tymczasem wyniki najnowszych badań opublikowane w czasopiśmie Cell wskazują na to że populacja tej zaginionej rasy była o wiele większa niż do tej pory sądzono.

Menes, mityczny faraon który otrzymał władzę od bogów!

Według relacji historycznych Menes był pierwszym faraonem pierwszej dynastii, z którą rozpoczęła się znana nam historia starożytnego Egiptu. Pojawia się jednak pytanie co było wcześniej? Zgodnie z mitologią pierwszy faraon został obdarzony władzą bezpośrednio przez bogów, z którymi podobno był spokrewniony. Czy była to jednak jedynie zagrywka w celu legitymizacji swojej władzy czy może rzeczywisty zapis przeszłości?

Tajemnicze kamienne pomniki Nuku Hiva

Nuku Hiva to największa wyspa Polinezji Francuskiej. Jest ona znana z kamiennych pomników, które rozsiane są po jej krajobrazie. Większość z nich została znaleziona w małej wiosce Temehea Tohuaw. Archeolodzy ustalili, że pochodzą z okresu między XI a XIV wiekiem.

Wikingowie zostali oskarżeni o eksterminację śledzia bałtyckiego

Skandynawowie końca pierwszego tysiąclecia są zwykle reprezentowani przez kulturę masową jako surowi wojownicy, a nie jako kupcy. Zbiega się to ze źródłami historycznymi, według których głównym przedmiotem handlu wikingów byli ludzie schwytani przez nich podczas najazdów. Wikingowie sprzedawali również bursztyn bałtycki i osełki skandynawskie, ale nie w zbyt dużych ilościach. Teraz biolodzy i archeolodzy znaleźli kolejny eksport Wikingów - i to całkiem opłacalny.

Heron z Aleksandrii, prawdziwy wynalazca silnika parowego

Heron z Aleksandrii, był Grekiem urodzonym w 10 roku n.e. Ten niezwykły człowiek żył i wychowywał się w Aleksandrii (obecnie część Egiptu). Heron był matematykiem i inżynierem, uważanym za jednego z największych wynalazców starożytności. Przypisuje się mu nawet wynalezienie pierwszego silnika parowego w historii ludzkości.

Ewangelia Barnaby, przełomowy apokryf czy islamski paszkwil?

Jeszcze w 2012 roku, sieć obiegła informacja, jakoby tureckie Muzeum Etnograficzne w Ankarze było domem dla przełomowego tekstu. Zdaniem jego właścicieli jest to dzieło apostoła Barnaby, jednego z uczniów Jezusa Chrystusa. Kontrowersja otaczająca ten tekst, wynika głównie z zawartych w nim treści, które zupełnie przeczą pozostałym księgom Nowego Testamentu.

Zagłada miasta Mohendżo-Daro. Co zniszczyło te starożytną metropolię?

Około 3500 lat temu z powierzchni ziemi zniknęło miasto Mohendżo-Daro. W języku hindi jego nazwa oznacza "Wzgórze Umarłych". W starożytnym hinduskim eposie Mahabharata, napisano, że przyczyną tej strasznej tragedii był potężny wybuch, który nastąpił po oślepiającym blasku "światła bez dymu". Potężna ilość ciepła doprowadziła do wrzenia otaczającą wodę, a "ryby wyglądały jak spalone". Co zatem mogło się stać w Mohendżo-Daro?