tylkonauka.pl

Pszczoły mogły wymrzeć razem z dinozaurami, twierdzą badacze

Jak obecnie wiadomo, pszczoły wymierają w zastraszającym tempie na całym świecie. Tymczasem według najnowszego badania, opublikowanego w czasopiśmie PLOS ONE, owady te niemal całkowicie wymarły 65 milionów lat temu wraz z dinozaurami.

Fizycy sprawdzają czy wszechświat jest tylko hologramem, a nasza rzeczywistość złudzeniem

Fizycy z Fermi National Accelerator Laboratory postawili sobie za zadanie udowodnienie, czy wszechświat, który obserwujemy przez teleskopy, naprawdę istnieje, czy też jest to tylko dwuwymiarowa projekcja. Nowa teoria, którą badają obecnie naukowcy, dotyczy wszystkich aspektów rzeczywistości i kwestionuje nią samą jako coś co w istocie nie istnieje i jest tylko symulacją.

Naukowcy obliczają ilość mikrodrobin plastiku w pajęczynach

Wcześniej mikrodrobiny plastiku znajdowano w najbardziej nieoczekiwanych miejscach - od głębin oceanów po nasze własne ciała. Te maleńkie cząsteczki plastiku swobodnie przemieszczają się w powietrzu, a jak skutecznie to robią, „powiedziały” nam lepkie nitki sieci pajęczych.

Chińscy paleontolodzy odkryli niezwykły gatunek starożytnych trylobitów

Trylobity to wymarłe morskie stawonogi, które żyły w starożytnym oceanie w okresie kambru i ordowiku. Ostatnio zespół naukowców składający się z profesora Zhao Fangchenga, doktoranta Sun Zhixina i dr Zeng Han z Nanjing Institute of Geology and Paleontology of the Chinese Academy of Sciences, natrafił na wyjątkowego przedstawiciela tego gatunku.

Wirus Ebola ma już przynajmniej 16 milionów lat

Ostatnio na fali zainteresowania epidemią z Afryki zachodniej pojawia się coraz więcej opracowań na temat wirusa Ebola. Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali historię Eboli  i stwierdzili, że jest on znacznie starszy, niż sądzono wcześniej.

Astronomowie szacują ryzyko upadku odłamków rakiet na ludzi!

Astronomowie obliczyli, że istnieje 10-procentowe prawdopodobieństwo, że ktoś padnie ofiarą katastrofy fragmentu rakiety, która powoduje niekontrolowane ponowne wejście w ziemską atmosferę. Jednocześnie największe ryzyko spada nie na mocarstwa kosmiczne, ale na kraje takie jak Indonezja, Meksyk i Nigeria.

Astronomowie wyjaśniają brak pierścieni na Jowiszu

Mimo ogromnych rozmiarów Jowisza układ jego pierścieni jest bardzo słaby i prawie niezauważalny. Naukowcy przypisują to destrukcyjnemu wpływowi masywnych satelitów, które zapobiegają gromadzeniu się materii na orbicie.

Kości znalezione w Hiszpanii mogą napisać na nowo historię ludzkości

Sensacyjne odkrycie dodaje jeden milion lat do historii ludzkiej egzystencji w Europie. Liczące 1,4 miliona lat kości twarzy są najstarszymi ludzkimi skamieniałościami, jakie kiedykolwiek odkryto na kontynencie europejskim i według naukowców stojących za przełomowym odkryciem mogą zmienić sposób, w jaki myślimy o ludzkiej prehistorii.

Naukowcy obliczyli, że na Ziemi żyje obecnie 20 biliardów mrówek

Kiedy Mark Wong postanowił przeanalizować 489 badań entomologicznych obejmujących każdy kontynent, główne siedlisko i biom na Ziemi, miał prosty cel: policzyć mrówki. Droga do ostatecznej odpowiedzi była długa i często żmudna. Ale pewnego dnia Wong i inni eksperci od mrówek dotarli do finału. 

Za 30 lat ludzkość będzie używać ektogenezy, uważa futurolog

Brytyjski biolog i genetyk, John Burdon Sanderson Haldane opisał kiedyś ektogenezę jako technologię, która umożliwi rozwój ludzkich embrionów poza organizmem kobiety, od zapłodnienia do narodzin. Pewien futurolog stwierdził, że człowiek będzie w przyszłości korzystał z tej technologii.

Strony