tylkoastronomia.pl

Supergromada Einasto, największa struktura znanego wszechświata

W niezmierzonych głębinach kosmosu odkryto coś, co może wprawić w osłupienie nawet najbardziej doświadczonych astronomów. Okazuje się, że istnieje struktura, która przewyższa rozmiarami dotychczas największą znaną supergromadę Laniakea. Ta nowa, rekordowa supergromada, nazwana na cześć estońskiego astronoma Jaana Einasto, jest wręcz niewyobrażalnych rozmiarów.

Znaleziono nową egzoplanetę wielkości Saturna

Nowa egzoplaneta wielkości Saturna oznaczona jako TOI-1135 b została odkryta przez międzynarodowy zespół astronomów. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości w artykule opublikowanym na serwerze preprintów arXiv. Światło na to odkrycie rzuca satelita NASA, Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który do tej pory zidentyfikował już 7100 kandydatów na egzoplanety, z czego 420 zostało oficjalnie potwierdzonych.

Odkryto najcięższą parę czarnych dziur w historii kosmosu

Astronomowie z całego świata z utęsknieniem czekali na ten moment. Wreszcie nadszedł czas, aby ogłosić odkrycie najcięższej pary supermasywnych czarnych dziur, jakie kiedykolwiek zostały "zważone". To przełomowe badanie zostało opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym, Astrophysical Journal.

Przyczyna końca ciemnych wieków wszechświata została ujawniona

Międzynarodowy zespół astronomów dokonał przełomowego odkrycia, które może rzucić nowe światło na tajemnicze Ciemne Wieki we wszechświecie. Po latach badań i obserwacji, naukowcy zdołali zidentyfikować potencjalną przyczynę zakończenia tego niezwykłego okresu historii kosmosu. Badania przeprowadzone przez zespół skupiły się na gromadzie Pandora, czyli Abell 2744, korzystając z zaawansowanego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Galaktyki karłowate oczyściły wszechświat z mgły wodorowej

Astronomowie odkryli, że galaktyki karłowate odegrały kluczową rolę w oczyszczeniu wczesnego Wszechświata z tajemniczej mgły wodorowej, otwierając drogę dla pierwszego świecenia gwiazd na niebie. Badania przeprowadzone przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) ujawniły, że te małe galaktyki, będące około 100 razy mniejsze od Drogi Mlecznej, zainicjowały proces rejonizacji, który zmienił bieg historii kosmosu.

Galaktyka JWST-7329, która nie powinna istnieć, zszokowała naukowców

Nowe dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkryły galaktykę JWST-7329, która może zmienić nasze zrozumienie wszechświata. To odkrycie sugeruje możliwość powstania supermasywnych galaktyk krótko po Wielkim Wybuchu, co zaskakuje naukowców i pozwala na eksplorację nowych hipotez kosmologicznych.