Zderzenie Ziemi z kometą 13 tysięcy lat temu odpowiada za wyginięcie mamutów

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pod przewodnictwem Michaela Petaeva już jakiś czas temu przedstawili mocne dowody wskazujące na to, że około 13 tysięcy lat temu z Ziemią zderzyła się jakaś kometa. Ich zdaniem doprowadziło to do wyginięcia większości dawnych mieszkańców Ameryki Północnej i nie tylko.

 

Spekulacje co do tego, że na Amerykę Północną spadła jakaś kometa, trwają już od kilku lat. Naukowcy wpadli na trop tego zdarzenia z przeszłości analizując kulturę Clovis z Ameryki Północnej. Nagłe zniknięcie śladów prehistorycznych mieszkańców tego kontynentu wskazywało od dawna, że musiało dojść do jakiejś katastrofy. Dopiero odnalezienie dowodów w postaci tektytów rozsianych nad terenem dzisiejszego Meksyku, USA i Kanady wskazało uczonym na trop w postaci zderzenia z jakimś ciałem niebieskim.

 

Kataklizm spowodował globalne zmiany klimatyczne i rozpoczął epokę lodowcową, która trwała około 500 lat. Była to bezpośrednia przyczyna nagłego upadku kultury Clovis i jednoczesnego wyginięcia wielkich ssaków takich jak mamuty, mastodonty czy tygrysy szablozębe.

 Źródło: Internet

Niektórzy naukowcy do dzisiaj negują tę hipotezę pomimo posiadania mocnych dowodów poszlakowych. Wszyscy zgodnie pytają gdzie znajduje się krater poimpaktowy i okazuje się, że jest przynajmniej kilka kandydatur. Najbardziej prawdopodobnym miejscem upadku tego ciała niebieskiego jest dzisiejsze jezioro Cuitzeo w Meksyku. Na jego dnie również znaleziono stopione skały i nanodiamenty, które mogły być utworzone tylko pod wpływem oddziaływania bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia.

Przykładowe cząsteczki znajdywane w Ameryce Północnej - źródło: Internet

Poruszająca się z prędkościami rzędu 50 kilometrów na sekundę kometa lub asteroida wpadając w ziemską atmosferę wygenerowałaby ogromne ilości ciepła. Temperatury mogły sięgać nawet 2000 stopni Celsjusza. To w zupełności wystarczające warunki aby topić powierzchnię ziemi.

 

Katastrofa sprzed 13 tysięcy lat spowodowała wiele istotnych zmian na Ziemi. Niektóre gatunki zwierząt wyginęły, a populacja wielu innych skurczyła się drastycznie. Spekuluje się, że epoka lodowcowa na półkuli północnej była spowodowana zmianami przepływu Prądu Zatokowego, co z kolei doprowadziło do globalnego spadku temperatury i w konsekwencji zlodowacenia.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj