Za połowę ekstremalnych zjawisk pogodowych odpowiadają tzw. rzeki atmosferyczne

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Klimatolodzy doszli do wniosku, że przyczyną ponad połowy ekstremalnych zjawisk pogodowych na wybrzeżach, w tym huraganowych wiatrów z obfitymi opadami, mogą być rzeki atmosferyczne - wąskie strumienie wody w powłoce gazowej planety. Informacje na ten temat opublikowano w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

 

Po raz pierwszy termin „rzeka atmosferyczna” ukazał się w 1994 roku w pracach dwóch naukowców z Massachusetts Institute of Technology, którzy opisali ten fenomen jako długie, cienkie strumienie wody, rozciągające się od tropików do bardziej umiarkowanych szerokości geograficznych. Późniejsze badania wykazały, że te rzeki mogą przenosić ogromne ilości wody - według niektórych szacunków nawet tyle, co średnio Amazonka - a ich pojawienie się jest związane z poważnymi powodziami. Jedną z najbardziej znanych rzek atmosferycznych jest Pineapple Express – strumień, mający swój początek na Hawajach i rozciągający się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w Ameryce Północnej.

 

Najnowsze badanie przeprowadzone przez meteorologów wykazało, że rzeka atmosferyczna może być przyczyną 40-75 procent przypadków bardzo silnych wiatrów i opadów przy niemal połowie światowych wybrzeży. Z pomocą specjalnego algorytmu komputerowego, naukowcy przeanalizowali zmiany wilgotności i ciśnienia w atmosferze ziemskiej od 1997 do 2014 roku. Ustalili, gdzie kształtują się „kanały” rzeki atmosferycznej, a następnie pozyskane dane przenieśli i porównali z informacjami na temat burz, huraganów i ilości opadów.

 

Okazało się, że większość z tych ekstremalnych zjawisk pogodowych na wybrzeżach związane jest stykiem rzek atmosferycznych z ziemią. Wydarzeniom tym towarzyszą obfite opady śniegu, a także deszczu, które mogą doprowadzić do osunięć ziemi i powodzi. Tak więc, w zachodniej części Ameryki Północnej, w Europie Północnej, Nowej Zelandii i w południowej części Ameryki Południowej, wilgoć w gazowej powłoce zwracana jest naszej planecie nie mniej niż czterdzieści dni rocznie lub średnio raz na dziewięć dni. Ponadto, meteorolodzy odkryli, że rzeka atmosferyczna może podwoić średnią prędkość wiatru na powierzchni i zwiększyć ją o 50-100 procent podczas burz i opadów.

 

W badaniu oceniano również wpływ tego naturalnego zjawiska na gospodarkę. Eksperci doszli do wniosku, że obecność przepływów wody w powłoce gazowej planety doprowadza do 14 na 19 wypadków uszkodzenia mienia, z których każdy wiąże się ze stratami rzędu około dwa miliardy dolarów. Naukowcy podkreślają, że po raz pierwszy szacują globalny wpływ rzek atmosferycznych na skutki ekonomiczne i w przyszłości zamierzają przedstawiać bardziej dokładne oszacowanie szkód.

 

W przeszłości naukowcy powiązali „niewidzialną" rzekę z największą katastrofą ekologiczną w San Francisco. Odnotowano wówczas masowe wymieranie populacji ostryg ze względu na gwałtowny spadek stężenia soli w wodzie morskiej. Według badaczy, stało się to ze względu na fakt, że zalew był narażony na działanie wody z trzech rzek atmosferycznych.

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika novi

Tallin, gdzie ty w

Tallin, gdzie ty w oryginalnym tekście wyczytałeś, że
"rzeki atmosferyczne - wąskie strumienie wody w powłoce gazowej planety"

Ja tam widzę, że
"rzeki atmosferyczne - wąskie strumienie skoncentrowanej pary wodnej"

Reszta tłumaczenia na podobnym poziomie

Dobranoc

Skomentuj