Wzrost aktywności sejsmicznej w Peru - dwa silne wstrząsy w 24 godziny

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin zaobserwowano zdecydowany wzrost aktywności sejsmicznej na Ziemi. Szczególnie gwałtownie objawiło się to w Peru, gdzie doszło do dwóch trzęsień ziemi powyżej 6 stopni.

 

Pierwszy ze wstrząsów sejsmicznych miał miejsce 15 marca 2014 roku o godzinie 08:59 UTC. Magnituda osiągnęła 6,1 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 21 km od miejscowości Paracas i 39 km od Pisco. Jego głębokość wyniosła od 20 do 5 km pod ziemią. W obrębie 100 km od epicentrum mieszka niemal 650 tysięcy osób. Większość osób mieszka w domach, które nie są odporne na trzęsienia ziemi, dlatego często dochodzi do uszkodzeń budynków.

Na kolejne silne zjawisko sejsmiczne mieszkańcy Peru czekali tylko kilkanaście godzin i jeszcze tego samego dnia o 23:51 czasu uniwersalnego doszło do jeszcze potężniejszego wstrząsu sejsmicznego o magnitudzie 6,3 w skali Richtera. Tym razem do zjawiska doszło w północnej części Peru. Jego głębokość była również niewielka, bo jest szacowana na około 10 km. W promieniu 100 kilometrów od epicentrum mieszka ponad 1,1 miliona osób.

Płytkie zjawiska sejsmiczne tej wielkości przeważnie powodują straty w infrastrukturze. Głównie dlatego rząd Peru ogłosił pomarańczowy alarm dla obszaru dotkniętego zjawiskiem. Nadal trwa zbieranie danych o konsekwencjach wstrząsu. Wiadomo już na pewno, że ucierpiało miasteczko Piura, w którym zawaliła się część wieży kościoła. W mediach peruwiańskich informuje się o wielu uszkodzeniach budynków w całej miejscowości. Podobnie dużo zniszczeń zanotowano w miejscowości Sechura, które znajdowało się tylko 6 km od epicentrum. W okolicy zniszczone zostały również niektóre drogi.

 

Biorąc pod uwagę wzrastającą aktywność sejsmiczną w okolicy pacyficznego wybrzeża Peru można podejrzewać, że nie jest to ostatnie zjawisko tego typu i może nastąpić eskalacja niebezpiecznych wstrząsów sejsmicznych w tej części świata. Sytuacja jaka istnieje tam w związku z obecnością kilku stref subdukcji upodabnia warunki w okolicy Peru do tych panujących na wybrzeżu Japonii. To zwiastuje liczne i silne wstrząsy sejsmiczne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika qbk

Skad admin wzial te

Skad admin wzial te informacje hahahaha, mieszkam w Peru , trzesienie ziemi faktycznie bylo ale nie bylo zandych strat materialnych. Co za idiotyzmy tu sie wypisuje ? Nie ma zadnych strat materialnych ani zadnego pomaranczowego alarmu. Portal oszustow publikujacy nieprawdziwe informacje

Portret użytkownika Prorok2404

tak jak mowilem do konca

tak jak mowilem do konca kwietnia wydarzy sie jeszcze wiecej w rejonie obu Ameryk. A co tam u misia Yogi ? Zadnych newsow ? podejrzanie Cicho po opublikowaniu wiadomosci o wydobywajacych sie niebiezpiecznych gazach w tym parku.

Portret użytkownika zibi

Ziemia już od 3 lat ma

Ziemia już od 3 lat ma problemy a wszystko co się wydarzyło mamy w losach ziemi po lewej stronie,a jak się skończy myślę przebiegunowaniem i wszystko zacznie się od nowa,nowa cywilizacja co ileś tysięcy się tak robi,ziemia musi się odświeżyć i na nowo kręcić dalej

Skomentuj