Wstrząs sejsmiczny w Korei Północnej - kolejna próba jądrowa?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W północno-wschodniej części Korei Północnej około godziny 10:30 czasu polskiego odnotowano płytkie trzęsienie ziemi. Naturalnie pojawiły się podejrzenia związane z kolejną próbą jądrową, ponieważ wstrząs pojawił się niedaleko poligonu nuklearnego Punggye-ri w powiecie Kilju, gdzie odbywały się poprzednie testy.

 

W Chinach, magnitudę najnowszego trzęsienia ziemi oszacowano na 3,4 stopnia w skali Richtera. Ze względu na lokalizację część specjalistów podejrzewa, że Korea Północna mogła zdetonować ładunek jądrowy. Takie spekulacje podaje chiński Urząd ds. Trzęsień Ziemi. Z kolei południowokoreańska agencja meteorologiczna podaje, że zdarzenie prawdopodobnie wystąpiło zupełnie naturalnie i było nieco łagodniejsze - 3 stopnie w skali Richtera.

 

W chwili obecnej trwają próby ustalenia co było przyczyną tajemniczego wstrząsu. Jeśli mamy do czynienia z próbną eksplozją ładunku jądrowego, byłby to już siódmy test nuklearny, przeprowadzony przez Koreę Północną. Warto jednak zaznaczyć, że wstrząsy towarzyszące poprzednim próbom były wyraźnie potężniejsze - najsłabszy z nich miał miejsce w 2006 roku a jego magnitudę oszacowano na 4,3 stopnia w skali Richtera.

W tym samym czasie Chiny dostosowały się do sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ i wprowadziły zakaz eksportu skroplonego gazu ziemnego oraz importu tekstyliów. Jednocześnie od 1 października, Pekin ograniczy sprzedaż ropy naftowej do Korei Północnej. 

 

Na początku września Chiny ostrzegały, że kolejne detonacje bomb wewnątrz góry Mantapsan mogą doprowadzić do jej zapadnięcia się, co w konsekwencji spowodowałoby uwolnienie się radioaktywnej chmury. Po szóstej próbie jądrowej zaczęto pilnie monitorować poziom promieniowania wzdłuż granicy z Koreą Północną.

 

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-41370722

http://nypost.com/2017/09/23/china-says-earthquake-hits-north-korea/

http://english.yonhapnews.co.kr/news/2017/09/23/0200000000AEN20170923004052315.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika alvaro31185

Z innej beczki a właściwie

Z innej beczki a właściwie nawiązując do artykułu o trzesnienu ziemi z Meksyku zatem mamy kolejne wstrzasy wturne ale co ciekawe one idą w kierunku uskoku San Andreas albo już aktywuje się uskok.

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika Alasca

Walic ten wstrzas...

Walic ten wstrzas... zobaczcie co powiedzial na forum onz przedstawiciel Korei Pn... mam dziwne przeczucie ze Kim za wszelka cene chce sprowokowac USA do ataku nuklearnego

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.

Skomentuj