Wdychanie spalin z silników wysokoprężnych może zwiększać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania dowiodły, że częsta ekspozycja na spaliny z silników Diesla może stanowić istotny czynnik ryzyka wobec stwardnienia zanikowego bocznego. Naukowcy doszli do takich wniosków, analizując stan zdrowia mężczyzn pracujących w zawodach, w których mieli częsty kontakt ze spalinami.

 

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie zbadali 1600 dorosłych mężczyzn, którzy byli często narażeni na wdychanie spalin z silników wysokoprężnych. Ustalono, że każde 5-10 lat ekspozycji na spaliny zwiększało o 20% prawdopodobieństwo wystąpienia u nich stwardnienia zanikowego bocznego.

 

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do wybiórczego uszkodzenia obwodowego i środkowego neuronu ruchowego. Wczesne objawy choroby obejmują skurcze, osłabienie, sztywność mięśni, problemy z przeżuwaniem i połykaniem, a także niewyraźną mowę. W miarę postępu choroby, pacjenci mają coraz większe problemy z poruszaniem się, a nawet oddychaniem.

 

Około 5-10% przypadków ALS ma podłoże genetyczne. Jednak pozostałe 90-95% występuje losowo, co oznacza, że nie można znaleźć konkretnych czynników ryzyka dla tego schorzenia. Jednak dzięki badaniom przeprowadzonym w 2013 roku dowiedziono, że wpływ na rozwój choroby może mieć wdychanie spalin samochodowych.

W najnowszych badaniach naukowcy wzięli pod lupę dane medyczne na temat 1639 pacjentów z duńskiego Krajowego Rejestru Pacjentów – każdy z nich miał zdiagnozowane ALS w latach 1982-2013. Postanowiono przeanalizować także historię zatrudnienia tych osób, dzięki czemu wykazano, że większość z nich miała codzienny kontakt ze spalinami, na przykład będąc kierowcą autobusu.

 

Ogólne ryzyko doświadczenia ALS jest niskie, jednak najnowsze odkrycia sugerują, że im większe narażenie na spaliny z silników Diesla, tym wyższe ryzyko choroby. Naukowcy zamierzają kontynuować badania na ten temat, aby dotrzeć do jeszcze pewniejszych wniosków.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika P7

Nie może się przyczynić tylko

Nie może się przyczynić tylko jednoznacznie się przyczynia!!!Jeśli za najnowsze uważa się te które probowaliśmy upubliczniać przez ponad 30 lat ze skutkiem tamim,że robiono z nas nawiedzonych idiotów nadających się na leczenie.A teraz publikuje się przepisane prace to macie wyjasnienie jak to działa.Działa tak jak spadają szekle.Kto ma uszy niech słucha!Pozdrawiam Serdecznie 

Portret użytkownika Alojzy

No to ja też mam wyniki

No to ja też mam wyniki swoich najnowszych badań:
na podstawie wielokrotnych obserwacji udokumentowanych przypadów (cudzych eksperymentów) stwierdziłem, że jeżeli tą samą czasoprzestrzeń zajmują jednocześnie: organ potocznie zwany sercem i pewien pierwiastek o liczbie atomowej 82 - to właściciel organu natychmiast przybiera pozycję horyzontalną tam gdzie stoi (nie zwracając uwagi na takie rzeczy jak możliwość ubrudzenia się czy niewygodne podłoże ) i zaczyna mieć poważne problemy ze zdrowiem, a jego krążenie ustaje (wydaje się, że odkryta została zależność między zdrowiem, a czasoprzestrzenią, co otwiera drogę do badań nad zapobieganiem chorobom serca przy pomocy teorii względności!)
Mało tego: gdy którykolwiek z wymiarów porzestrzennych omawianych elementów (serce i pierwiastek o A=82) różni się o więcej niż około pół metra - to zjawisko nie występuje!
Wyniki są oczywiście jeszcze niejednoznaczne i wymagają dalszych, długoletnich badań, dlatego otrzymany grant (z zakładów zbrojeniowych) przeznaczony zostanie na rozszerzenie doświadczeń z uwzględnieniem innych pierwiastków i innych organów.
Tyle są warte badania naukawe w epoce sponsorowania naukowców przez koncerny.

Skomentuj