W Ugandzie wybuchła epidemia wirusa Marburg podobnego do Eboli

Kategorie: 

Wirus Marburg - Źródło: twitter.com

Ugandyjski minister zdrowia oficjalnie potwierdził wystąpienie epidemii wirusa Marburg jest to jeden z najbardziej śmiertelnych patogenów znanych ludzkości. Prawdopodobna epidemia tego zjadliwego wirusa rozpoczęła się we wschodniej części kraju.

 

Oświadczenie ministra ostatecznie potwierdziło, że rzeczywiście wykryto przypadek zarażenia wirusem Marburg, który zakończył się śmiercią w ugandyjskim szpitalu znajdującym się w dystrykcie Kween, graniczącym z Kenią. Potwierdzono w sumie 2 przypadki śmiertelne do których doszło 25 września i 11 października.

 

Ofiary to mężczyzna i kobieta, rodzeństwo. Najpierw zachorował mężczyzna, a siostra opiekowała się nim i niestety podzieliła i jego los zarażając się śmiertelnym patogenem. Władze nie są w stanie powiedzieć czy nie ma więcej przypadków zarażenia. Rozpoczęto kampanię informacyjną która ma na celu wyjaśnienie ludziom zagrożenia jakie niesie za sobą ewentualna epidemia wirusa Marburg.

 

Według WHO, pierwsza epidemia tego wirusa miała miejsce w 1967 r. W Marburgu i Frankfurcie w Niemczech oraz w Belgradzie w byłej Jugosławii. To wtedy po raz pierwszy zidentyfikowano wirusową chorobę Marburga MVD (wcześniej znaną jako gorączka krwotoczna Marburga). Sugeruje się, że do transmisji wirusa doszło podczas importu zarażonych małp z Ugandy. 

MVD jest ciężką i bardzo śmiertelną chorobą spowodowaną przez wirus z tej samej rodziny, co ta, która powoduje Ebolę. Wirusy te należą do najbardziej zjadliwych patogenów dokonujących zakażeń u ludzi. Obie choroby są rzadkie, ale mogą powodować lokalne epidemie z wysoką śmiertelnością.

 

Wirus Marburga jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z krwią, płynami ustrojowymi i tkankami zakażonych osób. Zarażenie wirusem Marburg może również nastąpić poprzez kontakt z chorymi lub martwymi zakażonymi dzikimi zwierzętami takimi jak małpy, nietoperze itd. Nie ma sposobu leczenia wywoływanej przez wirus choroby, można tylko powadzić ogólną terapię wspomagającą i liczyć na siłę organizmu. Śmiertelność wynosi niekiedy ponad 70%.


 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hansi

Spoko, w ośmiu laboratoriach

Spoko, w ośmiu laboratoriach CIA na UKRAINIE - mają nie tylko "Marburg" Smile

Gdy tylko skończą procedować nową ustawę o "zarazach" (na telefon..),

może się okazać, że Prezes Polakom zafunduje coś już na Mikołaja Smile

Skomentuj