USA ostrzega Chiny przed eskalacją konfliktu terytorialnego, grozi nałożeniem sankcji

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Jak wiadomo, Chiny od dłuższego czasu trwają w konflikcie z kilkoma krajami. Choć spór ten dotyczy kilku z pozoru nic nie wartych, kamienistych wysp, znajdujących się na Morzu Wschodniochińskim, może on przerodzić się w poważny konflikt militarny a jego konsekwencje odczują wszystkie kraje na świecie. Stany Zjednoczone ostrzegły właśnie, że podejmą zdecydowane działania, jeśli Chiny doprowadzą do eskalacji napięcia w regionie.

 

Agencja informacyjna Reuters donosi, że Daniel Russel, amerykański Asystent Sekretarza Stanu ds. Azji Wschodniej wyraził potrzebę nałożenia większego nacisku na Chiny, aby przestrzegały zasad dyplomacji w przypadku rozstrzygania sporów terytorialnych. Jego zdaniem sankcje, które zostały ostatnio nałożone na Rosję przez Unię Europejską i USA, powinny mieć zniechęcający wpływ na Chiny, które mogą obecnie rozważać zastosowanie "modelu krymskiego", czyli sposób z jakim Rosja zajęła Półwysep Krymski.

 

Amerykanin powiedział również, że choć Stany Zjednoczone nie biorą bezpośredniego udziału w sporze terytorialnym, Chiny nie powinny mieć żadnych wątpliwości iż USA będzie bronić i wspierać swoich sojuszników. Russel uważa, że problem może zostać rozwiązany na drodze pokojowej.

 

Obecnie wiadomo, że Chiny spierają się o terytoria z Japonią, Koreą Południową oraz z Filipinami - kraje te mają podpisane traktaty obronne ze Stanami Zjednoczonymi. Oprócz wymienionych państw, w konflikcie biorą udział również Wietnam, Malezja, Brunea i Tajwan. Prezydent USA Barack Obama planuje za kilka tygodni złożyć wizytę w niektórych krajach aby podkreślić swoje zaangażowanie na rzecz zrównoważenia amerykańskich sił strategicznych i ekonomicznych w regionie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenKomentarze

Portret użytkownika ad vocen

Jedyną sankcją które mogą

Jedyną sankcją które mogą odczuć Chiny to ogłoszenie przez USA bankructwa.Tylko komu taka sankcja bardziej zaszkodzi?Niebawem i tak do tego dojdzie.W końcu rozwiązywanie problemów gospodarczych przez drukowanie papierków z napisem dollars do tego doprowadzi.

Portret użytkownika Dawid611

USA chce nakladac sankcje na

USA chce nakladac sankcje na chiny ? HAHAHHAHAAHHAHAHAHHA ciekawe jakie, bo chyba nie ekonomiczne XDDD

Portret użytkownika heheh

Te wystające z dna morskiego

Te wystające z dna morskiego kamienie, to pretekst. Chodzi o surowce na dnie morsim, rybołówstwo, w przypadku Chin i Japonii także o prestiż i historyczne animozje. Co ciekawe tak ChRL, jak i Tajwan bronią tych samych, chińskich praw do wysepek na Morzu Południowochińskim.

Portret użytkownika izzo

No i o to chodzi. Teraz

No i o to chodzi. Teraz planują zadrzeć z Chinami aby się połączyli z Rosją w swojej polityce terytorialnej.
MA to doprowadzić do upadku dolara lub euro i wprowadzenia dolara europejskiego lub amero.
Zacieśnianie współpracy gospodarczej UE-USA nie jest tu bez znaczenia.
Dlatego proponuję wymieniać już złotówki na bezpieczną walutę obcą, np. franki szwajcarskie.
Putin też dobrze kominuje - niby bankrutuje i wypycha swoje dolary rezerwowe dla plebsu i bierze za to ruble.
Później plebs zostanie z dolarami a on z rublami które będą coś warte.
 
Wymiana papieża z Benediktusa Bernankusa na Franciszka pokazuje wam drogę w którą pójdą waluty.
Katolicy, nie bądźcie ślepi Wink

Portret użytkownika Osiński

putler te wróble może wsadzić

putler te wróble może wsadzić sobie w doopę, a tak w ogóle to sądzę, że Putler to kurdupel, małego formatu, przygłup ruski.........., i tyle o ruskim debilu.....

Portret użytkownika chronos

Faktycznie trafna analiza. Ja

Faktycznie trafna analiza. Ja rownierz zgadzam sie z toba izzo w 100% Dodam tylko od siebie , ze jak zmienia walute globalną z us dolalara na jakakolwiek inna to usa upadna odrazu bo niebeda mogli bezkarnie drukowac dolcow bez pokrycia jak robia to teraz. A wogule jak chca china sankcje nakladac to najpierw niech oddadza im dlugi. Z tego co sie orietuje to usa jest najbardziej zadluzone do chin wlasnie

Portret użytkownika Venture

Tak, Chińczycy mają tam tych

Tak, Chińczycy mają tam tych obligacji na ponad bilion USD. Jakkolwiek FED może skupywać wewnętrzne długi krajowe to niech spróbują zrobić to z zagranicznymi, bez narażania się na ogromne konsekwencje:)

Portret użytkownika Czołgista

W całym tym artykule nie ma

W całym tym artykule nie ma poruszone czemu te kraje tak się kłócą o te wysepki.  Odpowiedź jest prosta. Nie chodzi o same wysepki tylko o poszerzenie swoich wód terytorialnych. Jeśli ktoreś państwo przejmie te wysepki wówczas wejdzie w posiadanie okolicznych wód. Na dnie Morza Wschodniochińskiego odkryto duże złoża ropy naftowej i gazu. Gra więc jest warta świeczki. USA ma oczywiście skłonności do wtykania się w nieswoje sprawy. To problem Azji wschodniej (nawet nie całej Azji) ,a USA robią z tego problem globalny. Moim zdaniem te sankcje nic nie dadzą. Chiny tego nie odczują. 

Skomentuj