USA nie akceptują referendum niepodległościowego Kurdów

Kategorie: 

Źródło: William John Gauthier/CC BY-SA 2.0

Kwestia Kurdów na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do kolejnej wojny. W irackim Kurdystanie odbyło się niedawno referendum w sprawie uzyskania niepodległości. Ponad 92% głosujących poparło oderwanie autonomicznego regionu od Iraku. Jednak zupełnie innego zdania są sąsiednie państwa.

 

Dążenia Kurdów w Iraku sprawiły, że Syria, Iran i Turcja zaczęły obawiać się, iż mniejszość kurdyjska żyjąca na ich terytorium pójdzie w podobnym kierunku. Co prawda referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie ma charakter przede wszystkim symboliczny a wynik wcale nie oznacza, że region nagle oderwie się od reszty kraju. Kurdowie liczą na negocjacje z Bagdadem a jak sami twierdzą, proces tworzenia własnego państwa może potrwać lata. Konieczna jest jednak zgoda ze strony Iraku.

 

Projekt niepodległego Kurdystanu nie posiada poparcia w regionie - z wyjątkiem Izraela. Sekretarz Stanu Rex Tillerson powiedział wczoraj, że Stany Zjednoczone, które bardzo aktywnie wspierają Kurdów i dostarczają im ogromne ilości uzbrojenia, nie akceptują referendum. Zdaniem Tillersona, Irak powinien pozostać zjednoczony.

 

Irak, Iran i Turcja groziły już użyciem siły przeciwko Kurdom, a także całkowitą blokadą tego niewielkiego zamieszkiwanego przez nich regionu. W chwili obecnej szansa na powstanie nowego państwa jest bardzo mała a w tym przypadku dążenia niepodległościowe mogą zapoczątkować kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Medoff

Akurat to było oczywistą

Akurat to było oczywistą oczywistością, że żaden niepodlegly krwystan nie powstanie. Predzej Kim Dzong Un dostanie pokojowego nobla niż Turcja Iran i Irak sie zgodza na panstwo dla tych morderców. Najbardziej jednak żal mi ludzi na wp i innych mediach którzy lykaja wszystko jak pelikany 

Portret użytkownika gnago

Te sługusy Turcji dojrzały do

Te sługusy Turcji dojrzały do niepodległości? Najpierw muszą odpokutować turecką rzeź Ormian kurdyjskimi czynione rękami

Portret użytkownika Zenek ;)

"USA nie akceptują referendum

"USA nie akceptują referendum niepodległościowego Kurdów"

Ale za to BAZY DO OBRONY ICH NIEPODLEGŁOŚCI już POBUDOWAŁA....

eh ten Donald Kali

Portret użytkownika  kuba9131

Kurdowie powinni mieć własne

Kurdowie powinni mieć własne państwo. To bardzo waleczny naród, bez nich pokonanie ISIS byłoby niemożliwe.

Portret użytkownika gośka

Wystarczyłoby, żeby usa

Wystarczyłoby, żeby usa wycofały swoje żołdactwo i przestały wspierać isis, a Assad już dawno poradziłby sobie z tymi bandytami. Nawet pomoc Iranu i Rosji nie byłaby potrzebna. Dzisiejsze ostatnie podrygi isis zawdzięczamy tylko koalicji Rosja-Iran-Syria. Opcja kurdyjska, która obecnie jest wspierana przez usa to plan B po porażce planu A, czyli isis.

Skomentuj