Tysiące szpaków na niebie stworzyło wizerunek olbrzymiego ptaka

Kategorie: 

Źródło: Daniel Bieber

Niemiecki fotograf, Daniel Bieber, przebywał akurat na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava gdy był świadkiem niezwykłego pokazu. Ogromne stado szpaków zaczęło tworzyć na niebie rozmaite figury. Niektóre z nich do złudzenia przypominają ptaka.

 

Takie zjawisko jak to z Hiszpanii, ma swoją nazwę w języku angielskim i jest to murmuration. Określenie to dotyczy tylko stada szpaków, kiedy tysiące osobników gromadzi się w ogromnych zgrupowaniach. Latają wspólnie tworząc niesamowite obrazy na niebie.

 

Dzięki zdjęciom Daniela Biebera widzimy, że zwierzęta przybrały kształt ogromnego ptaka. Niektórzy eksperci sugerują, że ​​w ten sposób szpaki zareagowały na pojawienie się w pobliżu drapieżnika, jastrzębia i to w odpowiedzi na zagrożenie stado stworzyło wizerunek olbrzymiego ptak, który powinien go odstraszyć.

 

Sceptycy uważają, że to zbyt daleko idąca konsekwencja, bo sugerowałoby to, że szpaki tworzą jakiś rodzaj zbiorowej świadomości. Jeśli rzeczywiście tak jest i nie mówimy tylko o pareidolii, czyli złudzeniu polegający na przypisywaniu znanych kształtów w przypadkowych tworach natury, to szpaki z Hiszpanii przybrały kształt czegoś co przypomina niektórym delfina.

Foto: Daniel Bieber

Oprócz teorii o uporządkowanym chaosie czy zbiorowym intelekcie stada, jest też taka bardziej przyziemna. Niektórzy ornitolodzy sugerują, że szpaki zbierają się w wielkie stada, ponieważ im więcej ptaków znajdzie się obok siebie tym jest im cieplej. Według badań w jednym takim stadzie może egzystować okresowo nawet do 100 tysięcy osobników. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Skomentuj