Trzęsienie ziemi w Meksyku wywołała anomalia sejsmiczna! Naukowcy nie potrafią powiedzieć co tam się stało

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Zwykle trzęsienia ziemi występują wtedy, gdy dwie płyty tektoniczne kolidują ze sobą na różnych głębokościach. Nazywa się to strefą subdukcji. Jednak trzęsienie o sile 8,2 stopni, które wystąpiło w Meksyku, 7 września, było spowodowane czymś innym. Eksperci podejrzewają nieznaną anomalię sejsmiczną we wnętrzu naszej planety.

 

Strefa subdukcji w pobliżu Meksyku jest spowodowana przez płytę tektoniczną kokosową, która wsuwa się pod płytę północnoamerykańską. To wywołuje rozmaite naprężenia, które od czasu do czasu skutkują zwolnieniem nagromadzonej energii, które odczuwane jest jako trzęsienie ziemi. 

Jednak to trzęsienie ziemi było inne, bo wystąpiło wewnątrz płyty tektonicznej a nie w strefie subdukcji. To zupełnie niezwykłe, bo trzęsienia ziemi o sile ponad 8 stopni właściwie występują tylko w takich miejscach gdzie kolidują płyty litosferyczne. Skoro zatem to nie subdukcja, to co wywołało to trzęsienie ziemi? Eksperci twierdzą, że ten wstrząs wystąpił w samym środku płyty kokosowej, ale nadal nie potrafią zrozumieć, jak i dlaczego doszło do tej sejsmicznej anomalii, która spowodowała tak silne zjawisko sejsmiczne.

Płyta kokosowa - źródło: wikipedia

Aby odpowiedzieć na to intrygujące pytanie konieczne są jednak kolejne badania naukowe. Nie można wykluczyć, że płyta kokosowa zaczęła pękać. Dalsze analizy tego przypadku z września są o tyle istotne, że tajemnicze pochodzenie aktywności sejsmicznej wewnątrz tej płyty tektonicznej może zapowiadać kolejne tak silne zjawiska sejsmiczne w przyszłości.

 

Trzęsienie ziemi z 7 września 2017 r., uważane jest za najsilniejsze takie zjawisko od 100 lat odnotowane w Meksyku. Najbardziej dotkniętymi miejscami były stany Oaxaca, Chiapas i Tabasco, na południu kraju. Zginęło 30 osób, a co najmniej 2 miliony Meksykanów zostało dotkniętych zdarzeniem na różne sposoby.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Komentarze

Portret użytkownika Maras

Przeciez to po rozblysku

Przeciez to po rozblysku klasy x na sloncu bylo. Trzesienie w tamtym regionie bylo spodziewane.  No ale naukowcy glownego scieku nie uznaja wydarzen z zewnatrz planety 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"NIEZNANA ANOMALIA"...

"NIEZNANA ANOMALIA"... SMIECHU WARTE... dZIECKO WIE, ŻE SKORUPKA OD JAJKA PRZECIETEGO NA PÓŁ MOŻE DALEJ PĘKAĆ...

Płyta kotynentalna po prostu rozwarstwia się w innym miejscu... poczynając od istniejącego pęknięcia...

Skomentuj