Trzęsienia ziemi w Nepalu doprowadziły do zwiększonej niestabilności skorupy ziemskiej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnie bardzo silne zjawiska sejsmiczne w Nepalu z pewnością nie są niczym normalnym. Już pierwsze trzęsienie ziemi o sile prawie 8 stopni może być uważane za niezwykłe. Wszak było najsilniejsze od 80 lat. Potem jednak doszło do kolejnego silnego wstrząsu, co wielu sejsmologów uznało za dowód znaczących zmian geologicznych w tym regionie.

 

Szacowanie zmian jakie zaszły po tych dwóch silnych trzęsieniach ziemi cały czas trwa. Również w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu wysokość szczytu najwyższej góry świata Mount Everest, zmniejszyła się o około 2,5 cm. Okoliczne pasma górskie również albo zmalały albo urosły, zależnie od lokalnego uwarunkowania.

Według najnowszych danych, w wyniku potężnego trzęsienia ziemi, które miało miejsce w kwietniu w Nepalu, dwa obszary w pobliskim Tybecie przesunęły się o ponad pół metra na południe. W okolicach miasta Xigaze w wyniku kataklizmu grunt przesunął się nawet o około 60 cm w kierunku południowym.

Wszystkie te procesy były na tyle masowe, że w drastyczny sposób przemodelowały układ wzajemnych naprężeń skorupy ziemskiej. Ruch płyt tektonicznych, indyjskiej i eurazjatyckiej, był na tyle znaczny, że ten region świata będzie jeszcze długo odczuwać skutki tych zjawisk.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj