Szwajcarskie lodowce w Alpach topnieją w zatrważającym tempie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Dwie trzecie terytorium Szwajcarii stanowi obszar górski, a jego mieszkańcy od dawna przystosowują się do ochrony przed lawinami i osuwiskami. W sobotę ratownicy przerwali trzydniowe poszukiwania 8 zaginionych turystów: czterech Niemców, dwóch Szwajcarów i dwóch Austriaków, którzy udali się na szczyt Chengalo w dniu potężnego osuwiska. Zdaniem ekspertów winne jest między innymi ocieplenie wywołujące topnienie lodowców.

 

Osuwisko zatrzymało się w pobliżu miejscowości Bondo, z której zostało ewakuowanych około 100 osób. Kolejna lawina pojawiła się dwa dni później, przerywając operację ratunkową, a władze nie wykluczają nowych klęsk żywiołowych w okolicy popularnej wśród fanów górskiej wspinaczki.

 

Przed tragedią czujniki zainstalowane na szczycie Chengalo wykazały przesunięcie skał, a władze częściowo zablokowały drogi w tym obszarze. Konsekwencje osuwiska okazałyby się tragiczne, jednak wieś leżąca w jego pobliżu została ochroniona betonową zaporą.

Naukowcy ostrzegają przed kolejnymi podobnymi zdarzeniami podając prosty powód: klimat w Alpach staje się cieplejszy.

Nawierciliśmy wszystkie rodzaje skał na różnych wysokościach, a nasze badania wykazują ich zauważalne ocieplenie w ciągu ostatnich 10-20 lat” - twierdzi Marcia Phillips ze szwajcarskiego instytutu zajmującego się klimatem

Alpejskie skały są warstwowe i porowate, a ich pęknięcia wypełnia lód. Jeśli temperatura będzie wzrastać, zaczną się problemy. Władze szwajcarskie już zaostrzyły przepisy i nakazały właścicielom infrastruktury narciarskiej ciągłe sprawdzanie stabilności oraz niezawodności ich konstrukcji. Nie wyklucza się także zamknięcia lub przebudowy niektórych ośrodków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika Turysta z Alp

Dlaczego po wpisaniu nazwy

Dlaczego po wpisaniu nazwy szczytu i nazwy rzekomo pobliskiej miejscowosci w google maps nie ma ani jednego ani drugiego?? Czyzby te nazwy geograficzne wogole nie istnialy??

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

A więc jednak nas zaleje. Bo

A więc jednak nas zaleje. Bo byli tacy cwaniacy, co twierdzili, że jak lód się roztopi to nie podniosą sie poziomy wód Smile

Portret użytkownika Polska dla Polaków

Alpy topnieją? To ciekawe

Alpy topnieją? To ciekawe byłem i nie zauważyłem. Wiem że topnieją lodowce w Alpach. Do topnienia Alp to potrzeba sporo wyższej temperatury. 

Portret użytkownika dobra rada

Bredzenie durni podających

Bredzenie durni podających się za naukowców.

Powodem zmniejszania się pokrywy lodowców jest przede wszystkim drastyczne zmniejszenie ilości opadów.

Lód topił się każdego roku, ale zimą opady śniegu wyrównywały ubytki i był to stan w miarę stabilny.

Portret użytkownika FOL

Tak, tak za malo ścian

Tak, tak za malo ścian autorytetu, o które rozbijano by głowy ludzi zadających pytania ROFL

Skomentuj