Szturm hiszpańskiej policji na głosujących Katalończyków - ponad 760 rannych!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Dzisiejszy dzień z pewnością zostanie zapamiętany na bardzo długo. Mieszkańcy Katalonii, którzy mieli zamiar zadecydować o przyszłości swojego regionu podczas referendum zostali potraktowani w niezwykle brutalny sposób przez hiszpańską policję narodową. Służby "porządkowe" napadały na bezbronnych ludzi i siłą odciągały ich od lokali wyborczych. Tak zdaniem Madrytu wygląda demokracja.

 

Głosowanie w sprawie niepodległości Katalonii trwało w godzinach 9:00-20:00. W tym zapowiadanym od dawna wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców regionu. Niestety od samego początku wszystko wskazywało na to, że nieuznawane przez Madryt referendum zostanie stłumione i tak też się stało - w Katalonii rozmieszczono tysiące policjantów gotowych do walki z lokalną ludnością.

Wydaje się to nieprawdopodobne, że obserwowane w niedzielę zajścia miały miejsce właśnie w "demokratycznej" Hiszpanii. Ciężko jest znaleźć słowa, aby opisać agresywne działania policji, która w wielu przypadkach po prostu rzucała się na ludzi. W ruch poszły gumowe kule i pałki, którymi traktowano głosujących Katalończyków. Mieszkańcy nie chcieli dopuścić do zamknięcia lokali wyborczych i przechwycenia kart do głosowania oraz urn. Policja na polecenie Madrytu używała brutalnej siły również wobec kobiet i osób starszych, a w niektórych przypadkach atakowano nawet strażaków oraz lokalną policję.

Bilans ofiar jest bardzo wysoki. Według najnowszych szacunków aż 761 osób zostało rannych. Co więcej, hiszpańska policja narodowa oraz Gwardia Cywilna zdołała zamknąć około 90 lokali wyborczych. To niewiele w porównaniu do ponad 2 tysięcy lokali, które w większości pozostawały otwarte. Należy jednak przyznać, że gdyby nie protesty mieszkańców przebieg referendum zostałby bardzo poważnie zakłócony. Można wręcz powiedzieć, że Katalończycy obronili swój region i ostatecznie dopięli swego.

Ataki na głosującą i nieuzbrojoną ludność wywołały poruszenie na świecie, choć w niektórych przypadkach próbowano ukryć krytykę wobec Hiszpanii. Zaniepokojona stanem polskiej demokracji Unia Europejska nie reaguje na demokrację w Hiszpanii, ponieważ uznaje, że nie powinna ingerować w sprawy wewnętrzne.

Jeszcze w ten sam dzień premier Hiszpanii Mariano Rajoy ku wielkiemu zaskoczeniu oświadczył, że policja wykonała jedynie swój obowiązek a działania rządu w Madrycie były zgodne z prawem. Cytując jego słowa: "W Katalonii nie odbyło się żadne referendum o samostanowieniu, a rządy prawa pozostają w mocy ze wszystkich sił". Również wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria stwierdziła, że policja działała wręcz "profesjonalnie i proporcjonalnie" i rzekomo chroniła praw i wolności obywateli. Widać do doskonale na uwiecznionych nagraniach.

Należy teraz zadać pytanie co będzie dalej? Katalonia będzie podliczać głosy. Hiszpania oczywiście i tak nie uzna wyniku i w ostateczności może aresztować członków katalońskiego rządu regionalnego, zaś region może utracić swoją autonomię. Niektórzy obserwatorzy uważają, że Hiszpania powinna odpowiedzieć za tą napaść i zostać ukarana przez Unię Europejską, zaś Katalonia obecnie najprawdopodobniej nie ma innego wyjścia jak kontynuować swoje dążenia niepodległościowe, aby uwolnić się od dyktatu Madrytu.

 

Źródła:

http://www.zerohedge.com/news/2017-10-01/fascism-shocking-footage-spanish-police-shooting-...

https://www.thenational.ae/world/europe/live-catalonia-referendum-spanish-pm-says-there-wa...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika anonim

I dobrze tak tym zdradzieckim

I dobrze tak tym zdradzieckim katalońskim pasożytom! Najpierw wzięli kasę, a teraz chcą złamać umowę. Tfu!

1
-9
Portret użytkownika syriues

Zycie toczy sie dalej,lecz

Zycie toczy sie dalej,lecz rownowaga w nim juz dawno zostala zachwiana.Czlowiek oddajac papier demokratycznie dostaje w gebe.Nie dlatego,ze cos zlego zrobil,ale tylko dlatego ze wyrazil poglad.To troche przesada.To tak jakby ktos robiac codziennie sernik,ninawidzil jak ktos robi babke.Kazdy ma prawo do demokracji.A ktos z tej demokracji zrobil faszyzm 

2
0
Portret użytkownika ronin

juz widze jak wygladaloby

juz widze jak wygladaloby takie referendum na slasku mysle ze byloby ofiary smiertelnych znajac polska policje. swoja droga pis wprowadza nwo w polsce.

1
0
Portret użytkownika Robaczkowa

Katalończycy nigdy nie czuli

Katalończycy nigdy nie czuli się Hiszpanami. Już kilkanaście lat temu kiedy byłam na wakacjach w Katalonii przewodniczka ostrzegała turystów aby nikt nawet nie próbował mówić po Hiszpańsku bo można dostać w mordę ,,i ona za to nie będzie odpowiadała". Kataloński wywodzi sie z łaciny więc ja mówiłam po łacinie i oni wszystko rozumieli i byli bardzo zadowoleni. Wiele słów jakie stosują bardzo przypomina łacinę.

10
0
Portret użytkownika sceptyyk

Słusznie godocie Robaczkowo -

Słusznie godocie Robaczkowo - Katalonia, istnieje od zawsze,  natomiast  początki tworzenia Hiszpani datujemy dopiero od przełomu XIV i XV wieku.

3
0
Portret użytkownika Adolf Rotshild

Podobno Soros finansował

Podobno Soros finansował katalońskich polityków. Widać że komuś nie w smak jedność Hiszpanii. Za czasów Franco też katalońska lewizna była wspierana przez finansjere, żeby osłabić niezależną od USA i ZSRR łagodną dyktature caudillo. Dziwne że Eurokołchoz staje w opozycji do działań Sorosa. Widać że Ameryka coraz bardziej skłócona z Europą

3
-2

 

Portret użytkownika &

Przecież UE ma gdzieś to co

Przecież UE ma gdzieś to co się dzieje z Katalończykami. Nie nie, to nie Soros tylko fakt, że oni okradali Katalonię. Stworzenia Polski Soros chyba nie finansował. Nie chcą być z Hiszpanami, to nie. Każdy pamięta Śląsk gdy chciał się odłączyć od Polski gdy rządziło PO, to chyba problem z rządem w Madrycie, że chcą separacji.

3
0
Portret użytkownika Adolf Rotshild

Równie dobrze można

Równie dobrze można powiedzieć że Niemcy okradają Zagłębie Ruhry a Polacy uprzemysłowiony Śląsk. Katalonia ma korzystne dla turystyki położenie geograficzne i klimat więc dostarcza do budżetu Hiszpanii sporo $. A jak Katalończycy nie chcą się dzielić wpływami z turystyki z centralą to centrala powinna wprowadzić embargo na eksport do Katalonii wszystkich towarów. Zobaczymy kto pierwszy zacznie przymierać głodem i skapituluje

1
-2

 

Portret użytkownika euklides

Jak centrala nie umie

Jak centrala nie umie utrzymać się sama, to trzeba przenieść centralę do innego miejsca, bo co to za centrala?

0
0
Portret użytkownika helaa

bialy czlowiek to glupi

bialy czlowiek to glupi czlowiek, szkoda ze nie sa tak waleczni w stosunku do musli jak do swoich rodakow idioci..

2
0
Portret użytkownika MiamiVibe

Podręcznikowy ,,dziel i rządź

Podręcznikowy ,,dziel i rządź" w najczystszym wydaniu Smile Skłócić wszystkich ze sobą najbardziej jak się da, a gdy się prosta ludność będzie wybijać, elity wprowadzą ,,zbawiciela", który zaproponuje pokój i dostatek, w zamian za na przykład chipa. U nas jest to samo: polityka antyrosyjska, KOD, Smoleńsk, religie, ukraińcy, walki między partiami itd. Chyba ludzkość ma to w genach, musi mieć jakieś ,,Pana", najlepiej takiego który zaoferuje ładniejszy łańcuch i kaganiec Smile

12
0
Portret użytkownika dd

Jeżeli tylko "Katalończycy" w

Jeżeli tylko "Katalończycy" w końcu dopną swego to:

1) szybko znajdą się naśladowcy - gdzie bogaty rejon zawsze po części wspeira te biedniejsze - i tutaj wygra populizm

2) po rozłączeniu kraju będącego w strukturach UE - czy jest związany z UE czy nie??

3) UE szybko sprawdzi Katalonię do roli pionka - nałożą sztuczne ograniczenia w handlu, przepływie ludności itp.

 

1
0
Portret użytkownika inzynier magister

Aktywiści RAŚ nie ukrywają

Aktywiści RAŚ nie ukrywają swoich sympatii wobec antyhiszpańskich separatystów z Katalonii. W specjalnym oświadczeniu wyrazili sprzeciw wobec zdecydowanych działań hiszpańskich służb, a chociaż wobec samego referendum i niepodległości regionu zachowują pewien dystans to pisali o „prawie” Katalończyków do „kształtowania swojej przyszłości”. Czy więc Polskę i Śląsk czeka droga Hiszpanii i Katalonii?Na razie taki scenariusz nie wchodzi w grę, gdyż RAŚ nie cieszy się szerszym poparciem mieszkańców Śląska i organizacja nie jest w stanie osiągnąć swojego głównego celu, czyli autonomii. Jednak polskie służby powinny z wyprzedzeniem interesować się działaniami wszelkich tego typu organizacji. http://www.pch24.pl/dzis-hiszpania--jutro-polska--ruch-autonomii-slaska-komentuje-katalonski-separatyzm-i-referendum,55013,i.html#ixzz4uKzd9B3S

2
-1

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Autor komentarza

Ludzie powinni się łaczyć a

Ludzie powinni się łaczyć a nie dzielić, dlatego miejsce Polski jest w UE. Zobaczcie jak zmieniła się Polska ile na tym skorzystała gdy jesteśmy członkiem UE: infranstruktura, gospodarka, swoboda podróżowania, itd.  Oczywiście jest dużo rzeczy, które nie są fajne  jak np poziom zaróbków ale trzeba pamietać z jakiego pułapu startowaliśmy po latach sowietyzacji i ubożenia jednak summa summarum wyszliśmy na tym na duzy +.  Co do Katalonii to pomyślcie gdyby Warszawa z województwem małopolskim chciała się oderwać od Polski. Jakie to miałoby konsekwencje ? I jeszcze RAŚ.  

3
-17
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Idioto... za komuny pieniądze

[...] za komuny pieniądze,  które zarabiałem jako Projektant, pozwoliły mi na utrzymanie niepracującej 3 osobowej rodziny z wszystkimi opłatami. Teraz utrzymanie rodziny z wszystkimi opłatami udaje sie wyłacznie spekulacyjnym burakom sb-owskiego pochodzenia, co się maja za "światowców" w światowym okradaniu albo ssaniu żydowskiego f***a...

P.S. a dlaczego nie potrafisz napisać "summa summarum", tylko wklejasz z słownika internetowego??

11
-3
Portret użytkownika Autor komentarza

Do moderatora:

Do moderatora:
Bardzo proszę o zrobienie porządku z tym osobnikiem. To napaść ! ! Niezrównoważonego osobnika. N-ta z rzędu !! ! 
Dlaczego pozwalacie na takie chamstwo ? ! ! ! 

2
-13
Portret użytkownika babka

Chciałbyś się pozbyć kolejnej

Chciałbyś się pozbyć kolejnej osoby ?Mam nadzieję,że John się na to nie nabierze i że w końcu przejrzy na oczy i przywróci UPAdlinę,bo inaczej zostaną tu same twoje klony.

9
-3
Portret użytkownika keri

Babeczko, nie sposób Ciebie

Babeczko, nie sposób Ciebie nie kochać Smile

UPAdlina i AMR na pewno czują to samo, a to są fantastyczne ciacha obok Jajcarza i Anioła Prawdy.

Znowu ratujesz forum przez zatonięciem.

Ja wciąż czekam na pełny skład, czyli na aktywowanie konta UPAdlinie.

Jeśli ktoś został chamsko wyproszony za cudze wypowiedzi, to ja wychodzę razem z nim.

Babeczko, jesteś jak letnie Słońce na wszystkie pory roku Smile

9
-1
Portret użytkownika babka

Keri, dziękuję ,że

Keri, dziękuję ,że przyjęliście mnie do swego grona.To dla mnie zaszczyt.Miałam przyłączyć się do Was,ale kto tu by wtedy został,klony włodiego.Mam nadzieję,że John da się w końcu uprosić i odblokuje UPAdlinę.Pozdrawiam Cię serdecznie.

8
-1
Portret użytkownika Alasca

Jako pospolity nierob bylo ci

Jako pospolity nierob bylo ci dobrze za komuny. Nam jest dobrze teraz. Niestety komuna z Polski zrobila paszoł won, ale niektorzy nadal mentalnie tkwia w tamtych czasach lkajac ...komuno wroc! Lepiej sie bierz za robote bo komuna nie wroci o czym moge cie zapewnic... dzis jest czas zaradnych i madrych ludzi a nie obibokow i donosicieli

3
-14
Portret użytkownika babka

Za komuny praca była

Za komuny praca była obowiązkiem i tacy ,,zaradni,, jak ty musieli pracować na swoje utrzymanie.Dzisiaj na takich,, zaradnych,, pracują uczciwi ludzie.

10
-1

Strony

Skomentuj