Sztuczna inteligencja może odebrać pracę dziennikarzom

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com
Pisaniem artykułów zawsze zajmował się człowiek ale w ostatnim czasie coraz częściej słychać o tym, że sztuczna inteligencja pomaga znacznie odciążyć dziennikarzy. Już dziś niektóre agencje prasowe wykorzystują zaawansowane algorytmy, które potrafią samodzielnie "napisać" artykuł na temat niektórych wydarzeń ze świata.

 

Jeśli sztuczna inteligencja wejdzie w przyszłości na wystarczający poziom to portale internetowe mogłyby samodzielnie tworzyć zawartość. Według Christera Clerwalla, adiunkta mediów i komunikacji na Uniwersytecie Karlstad w Szwecji, algorytmy są w stanie utworzyć bardzo ogólny zarys informacji, przeznaczonych dla publiki. Mogą to być przykładowo podsumowania meczów czy też artykuły oparte o fakty w bardzo konkretnym kontekście i kategorii.

 

Co więcej, Clerwall uważa że sztuczna inteligencja będzie z czasem brała coraz większy udział w tworzeniu publikacji. Swoje stwierdzenia oparł o przeprowadzone badania w których uczestnicy mieli ocenić jakość artykułów sportowych oraz odgadnąć czy został on napisany przez człowieka, czy też został wygenerowany przez algorytm. Wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ publikacja stworzona przez oprogramowanie została oceniona jako bardziej opisowa, dokładna, wiarygodna i czytelna od tego drugiego, stworzonego przez prawdziwego dziennikarza.

 

Daje to więc do myślenia, że sztuczna inteligencja z powodzeniem może w niektórych przypadkach zastąpić człowieka w tworzeniu artykułów lub odciążyć go, aby dziennikarz mógł skupić się na ważniejszych, trudniejszych tematach. Tego udało się dokonać między innymi gazecie Los Angeles Times, która pod koniec marca wykorzystała algorytm do wygenerowania krótkiego artykułu, który informował o trzęsieniu ziemi. Raport został wygenerowany i opublikowany w ciągu trzech minut.

 

Podobne praktyki stosują inne agencje, w tym również Associated Press. Jeszcze w tym miesiącu planuje się wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia raportów finansowych, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu w pisaniu oraz zwiększyć liczbę publikacji. Dotychczas w ciągu trzech miesięcy produkowano 300 raportów, jednak dzięki algorytmom liczba ta wzrośnie nawet 15-krotnie.

 

W każdym przypadku zaznacza się, że sztuczna inteligencja nie odbierze pracy dziennikarzom a pozwoli człowiekowi zaoszczędzić czas na opisywaniu niektórych informacji oraz w szybki sposób zgromadzić dane i upowszechnić je. Jednak algorytmy mogą tworzyć raporty i nie muszą otrzymywać żadnego wynagrodzenia a im bardziej będą one zaawansowane, tym rola człowieka w tworzeniu publikacji stanie się mniejsza.

 

 

Źródła:

http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-03/06/robots-writing-news

http://www.bbc.com/news/technology-26614051

http://www.popsci.com/article/technology/associated-press-will-use-robots-write-articles?dom=PSC&loc=recent&lnk=4&con=associated-press-will-use-robots-to-write-articles

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Od wielu lat mam odczucie że

Od wielu lat mam odczucie że większość prasowych artykułów piszą boty które niczego nie widziały, niczego nie przeżyły a "wiedzą".

Portret użytkownika Pantałyk

Ha ha, co za bzdury.

Ha ha, co za bzdury. Dziennikarze to najlepsze i najwierniejsze prostytutki systemu. System ich potrzebuje i pożąda, zatem nie zainwestuje w wyrzucenie na bruk towaru spełniającego jego wszystkie zachcianki. No chyba że pojawią się specjalne programy do wyspecjalizowanej i daleko posuniętej manipulacji.

Portret użytkownika kbk

SI to nie tylko zastapienie

SI to nie tylko zastapienie dziennikarza w publikacji. To rowniez informacja, ktora ksztaltuje opinie publiczna.
Pytanie, jak dlugo inteligentna maszyna bedzie posluszna czlowiekowi.

Mozna sobie wyobrazic, jakby np. dzis SI zamienilaby wszystkie artykuly w wikipedii na sobie wygodne. Czlowiekowi zajeloby to mnostwo czasu. Dla przyszlej maszyny moze byc to sekunda. Historia i rzeczywistosc informacji byla by zupelnie plynna, elastyczna i zmienna.

Portret użytkownika gościu

  "Sztuczna inteligencja może

 
"Sztuczna inteligencja może odebrać pracę dziennikarzom"
 
Sztuczna inteligencja może odebrać pracę wszystkim na Ziemi, nie tylko dziennikarzom. Efektem tego będzie świat atmosfery Terminatora i Matrixa. Se naukowcy wymyślają cuda, a jak ucieknie z labolatorium to wszystko se na terorystów zwalą.

Portret użytkownika michail

Sztuczna inteligencja i tak

Sztuczna inteligencja i tak przewyższa możliwości umysłowe naszych polityków. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko - zacznie drukować polskie złote. Takie posunięcie doprowadzi jedynie do hiperinflacji, jak w latach 80. Nic z tego dobrego nie wyniknie. Ale przecież politycy chcą dla obywateli jak najlepiej. Jako rozwinięcie tematu polecam http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html

Portret użytkownika baca :-)

kiedyś jak mi gdzieś w oko

kiedyś jak mi gdzieś w oko wpadły w oko teksty Wojtyły to myślałem że to napisała sztuczna inteligencja - takie one były natchnione duchem śniętym he he he

Portret użytkownika Pawełek

"sztuczna inteligencja"

"sztuczna inteligencja" zapewne napisała również powyższy artykuł a sądząc z poziomu to musi być bardzo sztuczna

Portret użytkownika *-*

Bzdury prasowe może

Bzdury prasowe może faktycznie pisać nawet automat, czlowiek do tego zbyt inteligentny

Portret użytkownika leming pospolity ;)

Wielokrotnie miałem takie

Wielokrotnie miałem takie wrażenie czytając niektóre publikowane na łamach tej stronki "news"-y !!!  :D  Wszystko zaczyna nabierać sensu biorąc pod uwagę fakt,że oficjalnie nawet sztuczna inteligencja nie dorównuje czterolatkowi !!!  ;) 
Pozdrawiam myślących LOGICZNIE !!!

Portret użytkownika P.WALKER

niema takiej opcji by

niema takiej opcji by komputer robił za dziennikarza.wtedy juz nic nebedzie wiarygodne ,wszystko bedzie fałszywe ,manipulacja na maksa,znowu przyjdzie czas wydawnictw podziemnych.

Skomentuj