Sonda Dawn mogła odkryć lód na asteroidzie Westa

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCAL/MPS/DLR/IDA

Na podstawie danych uzyskanych z bistatycznej sondy radarowej w 2011 i 2012 roku dzięki sondzie Dawn stwierdzono, że w szczelinach asteroidy Westa może znajdować się lód. Wyniki badań pomogą w przyszłości zbadać sposoby transportu i ewolucji wody w kosmosie. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Nature Communications.

 

Stacja kosmiczna Dawn została uruchomiona w 2007 roku, aby zbadać asteroidę Westa i planetę karłowatą Ceres. W 2012 r. sonda zakończyła badanie Westy i rozpoczęła lot w kierunku Ceres, ale proces pozyskiwania danych wciąż trwa. W 2016 r. na powierzchni i we wnętrzu Ceres znaleziono dużą ilość lodu. Jednak zawartość wodoru w warstwach podpowierzchniowych Westy jest około sto razy mniejsza niż w przypadku Ceres, więc dotychczas nie było wiarygodnych informacji na temat obecności wody lub lodu na asteroidzie Westa.

 

W najnowszym badaniu, analizującym właściwości powierzchni asteroidy, naukowcy wykorzystywali dane z orbitalnej bistatycznej sondy radarowej, pozyskane w latach 2011 i 2012. W chwili, gdy asteroida znajdowała się między sondą a naszą planetą, Dawn wysłał sygnał radiowy do odbiornika na Ziemi. Analiza rozproszenia sygnału umożliwiła uzyskanie danych o strukturalnych i dielektrycznych właściwościach powierzchni asteroid. Podobna metoda, ale w prostszej modyfikacji, była wcześniej używana do badania powierzchni Merkurego, Wenus i Marsa, a także największego satelity Saturna Tytana.

 

W rezultacie naukowcy mogli uzyskać dane o właściwościach powierzchniowych w rozdzielczości centymetrycznej i decymetrycznej oraz sporządzić mapy właściwości refrakcyjnych i dielektrycznych powierzchni asteroidy. Znaczące odchylenia wśród zidentyfikowanych cech nie mogły być wyjaśnione jedynie przez obecność kraterów na powierzchni. Dlatego też naukowcy porównali dane z zawartością wodoru w warstwie podpowierzchniowej i rozkładem związków zawierających wodór, otrzymane innymi sposobami. Jednoczesna obecność zwiększonych stężeń wodoru i dużych powierzchni płaskich na powierzchni zdaje się potwierdzać założenie obecności lodu w podłożu asteroidy.

 

W przyszłości naukowcy planują użyć tej samej metody do szczegółowej analizy powierzchni Ceres. Zdaniem naukowców, potwierdzenie obecności lodu w wierzchniej warstwie podobnych planetoid pomoże zrozumieć sposoby transportu i ewolucji w przestrzeni bogatych w wodę materiałów. Ponadto praca może być przydatna do badania transformacji lodu w suchych i zmieniających się warunkach klimatycznych, nawet na Ziemi. Badając strukturę kraterów Ceres, odkryto również ślady substancji organicznych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj