Silnik rakietowy z elementem wydrukowanym w drukarce 3D pomyślnie przeszedł test

Kategorie: 

Źródło: NASA.
Amerykańska agencja NASA wraz z Aerojet Rocketdyne przetestowała nowy silnik rakietowy, którego element został wydrukowany w drukarce 3D. Technologia może prowadzić do efektywniejszej produkcji silników rakietowych.

 

Dzięki testom, które zostały przeprowadzone w Air Force Research Labolatory w Edwards Air Force Base w Kalifornii, planowane jest rozszerzenie drukowania na inne podzespoły. Do produkcji wtryskiwacza paliwa użyto proszku metalicznego naświetlanego laserem, który stapiał mikronowej grubości warstwy. Naukowcy uważają, że jest to wielkie osiągnięcie, dzięki któremu kolejna generacja rakiet będzie powstawała szybciej i taniej. Wtryskiwacz w silniku jest jednym z najdroższych elementów.

 

Michael Gazarik, zastępca administratora NASA ds. technologii kosmicznej powiedział, że możliwość wydrukowania tego elementu obniża koszty o ponad 70%, natomiast czas potrzebny na budowę silnika zostanie skrócony o prawie 50%. Tworzenie wtryskiwacza za pomocą tradycyjnych metod zajmuje ponad rok. Tworzenie w drukarce 3D daje możliwość optymalizacji dopasowania, formy oraz systemów przenoszenia materiałów, które pozwolą na przyszłe misje kosmiczne.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj