Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę, dotyczącą przedłużenia sankcji na Iran o kolejne 10 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po raz kolejny przekonujemy się, że gdy chodzi o Iran, Stany Zjednoczone nie zmienią swojej polityki. W amerykańskim Senacie odbyło się niedawno głosowanie w sprawie przedłużenia specjalnej ustawy Iran Sanctions Act (ISA), umożliwiającej nakładanie sankcji na Iran. Wszyscy senatorowie bez wyjątku zagłosowali za jej przedłużeniem do 2025 roku, co rozwścieczyło Iran.

 

Między Stanami Zjednoczonymi a Iranem obowiązuje umowa nuklearna. W zamian za wprowadzenie ograniczeń w swoim programie atomowym, USA zobowiązały się do stopniowego znoszenia sankcji. Jednak Amerykanom nie podoba się również to, że Iran rozwija swój program rakiet balistycznych, który jest nielegalny w świetle przepisów ONZ, oraz rozszerza swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, zagrażając Izraelowi i Arabii Saudyjskiej.

 

Ustawa ISA wygasa z dniem 31 grudnia. Kongres USA poparł jej przedłużenie o kolejne 10 lat. Mitch McConnell, lider republikańskiej większości w Senacie uważa, że sankcje są koniecznością i pozwolą wywrzeć nacisk na Iran i jego ekspansywność. Stany Zjednoczone twierdzą, że przekona to również do przestrzegania umowy nuklearnej. Lecz z drugiej strony, władze Iranu uznały, że przedłużenie sankcji o 10 lat jest właśnie naruszeniem tego porozumienia i należy liczyć się z jego ewentualnym zerwaniem.

 

Aby wspomniana ustawa została przedłużona, konieczny jest jeszcze podpis Baracka Obamy. Biały Dom zapowiedział, że obecny prezydent USA może nie zatwierdzić sankcji na Iran. Jednak wkrótce czas Obamy jako przywódcy Stanów Zjednoczonych i tak dobiegnie końca, a wtedy władzę przejmie Donald Trump, który z całą pewnością będzie kontynuował antyirańską politykę. USA spodziewają się ostrej reakcji ze strony Iranu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj