Satyra BBC, ośmieszająca Państwo Islamskie, spotkała się z oburzeniem

Kategorie: 

Źródło: BBC

Odkąd doszło do ataku islamistów na redakcję rzekomo satyrycznego tygodnika Charlie Hebdo, na całym świecie, głównie w Europie, zaczęto zastanawiać się z jakich tematów właściwie wolno się naśmiewać i jakie są granice wolności słowa. Wtedy jakoś nikomu nie przeszkadzało wyśmiewanie największych światowych religii, w tym islamu. Tymczasem dziś, część mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że tzw. Państwo Islamskie nie jest raczej odpowiednim tematem do żartów.

 

Telewizja BBC wyemitowała niemal dwuminutowy filmik, opracowany przez satyryków, który stylizowany jest na zwiastun nowego programu telewizyjnego. Jest to swoista parodia serii: "The Real Housewives", w których kobiety przedstawiają widzom i komentują swoje życie. Tymczasem parodia: "The Real Housewives of ISIS", jak nazwa wskazuje, przedstawia kobiety, które dobrowolnie postanowiły zostać żonami dżihadystów.

 

Podobnie jak w oryginalnej produkcji, bohaterki satyry mają życie i problemy "typowe" dla kobiet, żyjących w Państwie Islamskim - nie wiedzą w co się ubrać na egzekucję i chwalą się kamizelkami wyposażonymi w materiały wybuchowe. Inna cieszy się z nowego prezentu od swojego męża - łańcucha, który jest na tyle długi, że pozwala jej niemal wyjść z mieszkania.

 

Nie wszyscy zgadzają się z twierdzeniem, że krótka komedia o ISIS jest śmieszna. Część muzułmańskich komentatorów twierdzi, że żona bojownika ISIS żyje przede wszystkim w strachu, jest bita, poniżana i gwałcona, a filmik wyemitowany przez BBC jest raczej kiepskim żartem. Użytkowniczka Twittera napisała, że muzułmańskie kobiety i tak nazywane są "dziwkami ISIS", choć nie mają nic wspólnego z tą organizacją.

Dla niektórych osób, satyra ma charakter wręcz rasistowski. W obecnych czasach, żartowanie z islamu może być bardzo niebezpieczne. Choć filmik, wyemitowany w telewizji BBC nie jest tak ostry, jak publikacje tygodnika Charlie Hebdo, należy brać pod uwagę to, że najbardziej zradykalizowane jednostki zawsze mogą próbować się zemścić - zwłaszcza zwolennicy ISIS, których w Wielkiej Brytanii jest przecież sporo.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)


Komentarze

Portret użytkownika zawital

POLECAM poczytać co dzieje

POLECAM poczytać co dzieje się w bliskim mi jeszcze nie tak dawno UK:

reporters.pl/4681/dyktatura-lewackich-kretynow-brytyjskim-uczelniom-grozi-umyslowa-zaglada/

1
0
Portret użytkownika Medium

Tak sobie myślałam na temat

Tak sobie myślałam na temat tego filmiku i doszłam do wniosku, że satyra autorom się nie udała. Przecież nie wystarczy założyć kostiumy, żeby dobrze odegrać role... W efekcie wyszła nie satyra na islamskie żony, a odwrotnie, na kobiety cywilizacji zachodniej.

Znam relację jednej z matek, bodaj muzułmańskich, pochodzącą z terenu Rosji. Jej córka dała się przez internet namówić na męża wojownika-islamistę, matka była niepocieszona. Po jakimś czasie dostała list, czy jakiś inny sygnał od córki, że ta jest w tragicznej sytuacji. I wiecie, matka pojechała w newralgiczne miejsce znajdując kolejnych przewodników i udało się jej zorganizować ucieczkę córki z niewoli. Kiedy o tym opowiadała do kamery, jej relacja wyglądała jak opowieść z podróży do piekła i ona sama, muzułamńska mama, nie rozumie, jak się to jej udało.

 

1
-2
Portret użytkownika Klaus78

Moim zdaniem skoro nie

Moim zdaniem skoro nie naśmiewamy się z naszego katolicyzmu nie powinniśmy naśmiewać się tym bardziej z innych religii czy społeczności. Jakoś nikt nie robi farsy o Jezusie czy Józefie i Maryji tak samo nie naśmiewają się z naszego sposobu życia społecznego.

 

2
-6
Portret użytkownika Medium

Podobała mi się scenka z

Podobała mi się scenka z kuchenką i łańcuchem.

Przyznajcie się chłopy, czy przez myśl wam czasem nie przeszło zawłaszczyć sobie żonę tak, by przestała być atrakcyjna dla innych i utonęła w domowych obowiązkach?

5
-4
Portret użytkownika tubylec

Nikt nie ma żadnych

Nikt nie ma żadnych obowiązków na tej planecie .. są tylko możliwości, sposobności do zrobienia czegoś ale nie obowiązki, a podejmujemy się wykonywać je bo uważamy że to potrzebne, chociaż spokojnie połowę tych "obowiązków" można wyrzucić i nie wracać do nich nigdy więcej.

1
0
Portret użytkownika keri

Doskonale i precyzyjnie. Mam

Doskonale i precyzyjnie. Mam takie samo podejście. Nie uznaję obowiązków, chcę, to się angażuję, zwłaszcza jeśli wiem, że ja to zrobię najlepiej lub ktoś tak uważa Smile

Nie uznaje obowiązków wymyślanych przez innych ludzi, zwłaszcza krewnych czy dyktatorów tego i owego.

0
-1

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

jak by to ładnie ująć i Cię

jak by to ładnie ująć i Cię nie urazić? Niektóre kobiety same wiedzą co to Dom, Rodzina, Obowiązki i nie potrzeba żadnej siły by je do tego "przysposobić" w tym Słowianki (w tym i moja) podobne są do muzułmanek. A jak która ma naturę latawicy to i łańcuch nie pomoże.

6
-1

 

"Nie istnieje, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz dopóty, dopóki w sposób swoisty nie zostały nazwane. Władzą jest więc moc swoistego nazywania..."

Portret użytkownika Medium

I Twoja Słowianka pozwala Ci

I Twoja Słowianka pozwala Ci np. godziny spędzać przed komputerem, nie interesują jej sprawy społeczne i ufa w pełni Twojej reprezentacji słowiańskich racji w internecie?

Pozwól, że latawice pominiemy, jako całkiem marginalny temat.
 

2
-5
Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Nie spędzam przy komputerze

Nie spędzam przy komputerze więcej czasu niż moja Kobieta przy telewizorze to pierwsze , a poczucie obowiązku wobec rodziny mam takie samo jak ona, różnica polega na tym że istnieją męskie i kobiece obowiązki, co do polityki i Słowiańskości to moja Kobieta jest bardzo wstrzemięźliwa w wyrażaniu swoich opinii choć cieszy ją moja pasja , za to udziela się charytatywnie wierząc że "Dobro Wraca". @keri każdy z nas jest niewolnikiem , musiał byś mieszkać na bezludnej wyspie by nie być od kogoś zależnym, choć wtedy był byś na łasce i niełasce natury. Przeżyłem z nią ponad 20 lat i jakoś nie widzę by była zniszczona tym kieratem. Bardzo wszystko spłycacie.

6
0

 

"Nie istnieje, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz dopóty, dopóki w sposób swoisty nie zostały nazwane. Władzą jest więc moc swoistego nazywania..."

Portret użytkownika keri

Samo to, że uważasz, że coś

Samo to, że uważasz, że coś należy do obowiązków żony jest obrzydliwe. Uświadom sobie, że ona nie ma wobec Ciebie żadnych obowiązków. I żeby było jasne: Ty wobec niej również.

Wyrażasz się jak ŚJ. Oni też ciągle klepią o niewolnictwie i jak to wspaniale być niewolnikiem.

2
-2

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Portret użytkownika Eva11

obowiazek to jedno ze slow !

obowiazek to jedno ze slow ! tak jak powinnosc ,oddanie ...

chyba po to czlowiek wiaze sie z drugim czlowiekiem,aby oddawac sie wzajemnie !

jesli obrzydliwe jest dla Ciebie to jak spelnia sie malzenstwo to porostu lepiej spelniac swoje ,,obowiazki ,, wzgledem natury z doskoku i kiedy sie spodoba np. zaopiekowac sie czyims cialem czy ugotowac obiad dla przypadkowo napodkanej osoby ....

chyba macie jakies urojenia ....feministyczne...

skaczecie po watku,gdzie w ani jednym slowie nie widze czegos do czego odnosicie zarzuty ...

 

 

 

3
-2

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

    W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Dzięki za obronę, nie mnie

Dzięki za obronę, nie mnie tylko obronę kobiecości. Ta cywilizacja zabija kobiecość w Kobietach , wszystkie tak zwane "feministki" mnie mierżą bo mentalnie bliżej im do mężczyzn niż do kobiet, nie rozumieją że każdy ma swoją rolę do spełnienia w społeczeństwie czy rodzinie

0
0

 

"Nie istnieje, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz dopóty, dopóki w sposób swoisty nie zostały nazwane. Władzą jest więc moc swoistego nazywania..."

Portret użytkownika keri

Hehe, w biblii paweł uważa to

Hehe, w biblii paweł uważa to za obowiązek i nakazuje kobietom uległość Biggrin

Dlatego żony ŚJ leczą się u psychiatrów, gdyż nie moga znieść tego nakazywanego im poddaństwa.

PS. Medium, do naszej rozmowy jak zwykle wdarł się toksyczny smog, który na dodatek nie rozumie tego co czyta ani pisze Biggrin Za to drze ryja i przekręca wypowiedzi Biggrin

2
-3

Nie odpowiadam na komentarze tych, którzy nie rozumieją co czytają.

Portret użytkownika Medium

Ongiś rozmawiałam trochę ze

Ongiś rozmawiałam trochę ze ŚJ, ale o tym nie wiedziałam.

Eva11, nie przywiązując wagi do słów, rzeczywiście stwarza sobie problem w rozumieniu cudzych wypowiedzi. Niestety obcując tu ze sobą, bazujemy na precyzji języka, z duchem jest znacznie trudniej Wink

1
-3

Strony

Skomentuj