Rozbłysk X na Słońcu z plamy znajdującej się na wprost Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/STEREO

Tak jak przewidywaliśmy wczoraj z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2158 powstał rozbłysk, który osiągnął maksymalną siłę X1.6 i był skierowany bezpośrednio w kierunku Ziemi.

 

Dzisiejszy rozbłysk klasy X jest pierwszym takim zjawiskiem od jedenastego czerwca bieżącego roku. Region, z którego powstał rozbłysk jest usytuowany praktycznie na samym środku tarczy słonecznej, co będzie skutkowało burzą geomagnetyczną za około dwa dni.

Rozbłysk był długi trwał w sumie ponad godzinę, powstało również duże CME (koronalny wyrzut masy), które z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej bez wątpienia dotrze do ziemskiej magnetosfery. Chmura cząsteczek plazmy pędzi w kierunku Ziemi z prędkością 3750 km/s, agencja NOAA ogłosiła zakłócenia radiowe na poziomie S3.

Region 2158 od ostatniego rozbłysku M4.5 był bardzo spokojny i wydawało się, że nie wytworzy już tak dużej flary. Jednak z najnowszych dzisiejszych danych wynikało, że zarówno on jak i rejon 2157 ponownie przybrały zarówno na rozmiarze jak i sile, co widać w przypadku tego pierwszego przełożyło się na bardzo silny rozbłysk. Po raz kolejny zaczyna potwierdzać się hipoteza o tzw. "drugim maksimum słonecznym", którego będziemy świadkami w ostatnich miesiącach bieżącego roku.

 

W najbliższym czasie czekają nas zatem dwie burze geomagnetyczne, pierwsza powinna zacząć się jutro w nocy polskiego czasu natomiast druga za około trzy dni i będzie zdecydowanie większa od pierwszej. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się zórz polarnych na terenie naszego kraju, jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce poinformujemy o tym zdarzeniu.

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego Słońcu:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Michał Obserwator

Z niecierpliwością czekam na

Z niecierpliwością czekam na te "kamehame", może w końcu coś się zmieni na lepsze..., bo jak narazie widzę tylko syf i głupotę.

Portret użytkownika CRUSADERS

ale jaja same uczone tu

ale jaja same uczone tu siedzą ?
Plama słoneczna AR2158 skierowała cząstki w stronę Ziemi, dokładnie, po rozbłysku 9 i 10 września X1.6, spodziewane sztormy magnetyczne na biegunach i zorze 12 września, w piątek...

Portret użytkownika franky

coś ta Wasza strona nie

coś ta Wasza strona nie bangla za bardzo... obrazków nie wyświetla ani pod exp ani mozilla, awatarów też nie wyświetla coś to nie tak...

Portret użytkownika pako1205

 Luks,jest równy:lumen na

 Luks,jest równy:lumen na metr kwadratowy.Latem,w bezchmurny dzień,to około 100 000 lx.Dla porównania Księżyc w pełni,przy idealnych warunkach-około 0,1-0,2 lx.

Portret użytkownika DONEK.TUSK

Ankain23 P.WALKER zapytał

Ankain23 P.WALKER zapytał ciebie jakiego pierwiastka brakuje w słońcu i jaki to własnie spowoduje jego niestabilnosć i rozpad?ja tez bym chciał wiedziec i duzo uzytkowników również.na czacie odpowiedzi nieudzieliłes to postanowilem twoja wiedze wyciągnac na swiatło dzienne.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"Honor to nagroda głupców i

"Honor to nagroda głupców i nie przyda sie martwym"...
 Własnie takie mamy dzisiaj społeczenstwo. Społeczenstwo samozagłady.
 Dlatego ten co hełpi sie tym hasłem jest nieczytelny jak wybuch na Słońcu...

Strony

Skomentuj