Rosyjski naukowiec pracuje nad innowacyjnymi panelami słonecznymi, za które mógł otrzymać karę więzienia

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Młody rosyjski naukowiec Dmitrij Lopatin z Kuban State University zajmuje się fotowoltaiką i pracuje nad nowymi panelami słonecznymi, które będą tańsze i lepsze od zagranicznych technologii. Jednak stosowany w jego wynalazku materiał przysporzył mu sporych problemów - uczony mógł otrzymać karę nawet 11 lat więzienia.

 

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta - Dmitrij Lopatin potrzebuje materiału do produkcji rewolucyjnych giętkich paneli słoneczych. Ich cena jest mniejsza aż o 80% w porównaniu do prototypów z innych krajów i potrafią gromadzić energię nawet w trudnych warunkach pogodowych (zachmurzenie, mgła). Niestety w Rosji materiał ten jest niedostępny, dlatego naukowiec postanowił zakupić go w Chinach poprzez internet.

 

Problemy Lopatina pojawiły się, gdy ten zjawił się na poczcie aby odebrać przesyłkę. Na miejscu czekali na niego funkcjonariusze z wydziału antynarkotykowego. Dlaczego? Naukowiec zamówił związek chemiczny o nazwie γ-Butyrolakton, który znajduje się na liście substancji psychotropowych w Federalnej Służbie Kontroli Narkotyków Federacji Rosyjskiej (FSKN).

 

Lopatin został początkowo oskarżony o posiadanie i rozprowadzanie substancji psychotropowych na wielką skalę. Później sąd oświadczył, że mężczyzna nabył narkotyki, choć jego intencją nie było ich sprzedawanie, dlatego przyznano mu karę 3 lat więzienia w zawieszeniu.

 

Adwokat naukowca nie zgodził się z tą decyzją i odwołał się od niej. Okazało się, że prokuratorzy również byli niezadowoleni i domagali się, aby Lopatin był sądzony jak diler narkotykowy i został zamknięty w więzieniu na 11 lat. Jednak sąd nie posiadał dowodów na to, że naukowiec chciał handlować narkotykami i ostatecznie udało się osiągnąć pewien kompromis. Jego adwokat wycofał swoje odwołanie od pierwszego wyroku (3 lat więzienia w zawieszeniu) a prokuratorzy nie będą już domagać się dla młodego naukowca tak wysokiej kary.

 

Dzięki Dmitrijowi Lopatinowi, Rosja będzie mogła zmniejszyć swoje uzależnienie od ropy i gazu. Jego projekt jest wspierany przez niektóre agencje rządowe, takie jak Fundacja Skolkovo czy Rosyjska Fundacja Badań Podstawowych. Podczas konwerencji Hello Tomorrow, która miała miejsce w zeszłym miesiącu we Francji, projekt Lopatina znalazł się na liście 100 najbardziej innowacyjnych projektów na świecie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/rosyjski-naukowiec-pracuje-nad-innowacyjnymi-panelami-slonecznymi-za-ktore-mogl-otrzymac-k

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika far away

GBL do produkcji paneli

GBL do produkcji paneli slonecznych, niezły kit.
Są dwie możliwości:
albo gościu rozprowadzał to w detalu zarabiajac na swoj wynalazek, w Rosji ciężko o wsparcie prywatnych wynalazców
albo jak to naukowiec, stwierdzil ze to jest bardziej oplacalny rozpuszczalnik niż alkohol, i sam go spożywał, ale to nie zamawiał by go aż z Chin, W PL ten srodek był legalny do 1 lipca 2015r nie wiem jak teraz
 
przypominam ze jest to rozpuszczalnik uzywany do czyszczenia felg  i elementow chromowanych

0
0
Portret użytkownika jaa

to jest przykład na to, że

to jest przykład na to, że Rosja mogłaby być dużo bardziej nowoczesna gdyby nie to, że ludzie tam mają ograniczenie w postaci nadgorliwych urzędników. Pewnie wysłali list do Miedwiediewa o wsparcie i dlatego go zwolnili. No, chyba, że projektem zajął się ktoś inny a on odsiedzi tylko mniej.

0
0
Portret użytkownika nalepka

Zaraz, zaraz "giętkie

Zaraz, zaraz "giętkie tworzywo" woltaiczne? HMMM Pachnie mi to wynalazkiem,  ulepszonym przez Olgę Malinkiewicz.

0
0
Portret użytkownika szaryman

Giętkie ogniwo

Giętkie ogniwo fotowoltaniczne produkuje firma w USA w stanie MA, tylko że jest ono droższe od sztywnych paneli i nie ma podlega pod dopłaty federalne lub stanowe.

0
0

Skomentuj