Rosja i Stany Zjednoczone uzgodniły zawieszenie broni w Syrii

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Samuele Ghilardi/CC BY-NC-ND 2.0

Przygotowania do wielkiej wojny o Syrię najwyraźniej zostały wstrzymane. Wszystkie strony konfliktu, między innymi władze Syrii, Rosja, USA, Arabia Saudyjska, Turcja, Izrael i Iran, porozumiały się w sprawie zawieszenia broni. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że wszyscy będą przestrzegać warunków porozumienia, więc pozostały jedynie nic nie znaczące gwarancje ustne.

 

Wstrzymanie wszelkich działań zbrojnych ma nastąpić dokładnie 27 lutego. Ugrupowania uznawane za opozycyjne, które są wspierane między innymi przez Turcję, mają jeszcze potwierdzić swój udział w porozumieniu. Od soboty Rosja, USA i Syria będą zwalczać tylko organizacje uznawane za terrorystyczne. Tu pojawia się pewien problem, ponieważ tzw. Państwo Islamskie blisko współpracuje z Turcją, dlatego Erdoğan podczas pokoju będzie mógł kontynuować agresję przeciwko Syrii.

 

Obecnie Rosja zaczyna ograniczać bombardowania w Syrii, lecz tureckie wojska nadal ostrzeliwują Kurdów. Prezydent Syrii stwierdził, że będzie przestrzegał zawieszenia broni jeśli wstrzymane zostaną dostawy broni do wszystkich organizacji zbrojnych na terenie kraju a czas pokoju nie zostanie wykorzystany do podbudowania ich pozycji, co niestety jest prawdopodobne.

 

Największym problemem dla Zachodu jest właśnie Baszar al-Assad. Wznowione negocjacje mają przecież ostatecznie doprowadzić do jego ustąpienia z funkcji prezydenta. W przeciwnym wypadku Arabia Saudyjska i Turcja, tak jak zapowiadały, mogą wysłać swoje wojska i pozbyć się problemu. Jednak Sekretarz Stanu USA John Kerry przyznał, że jeśli strony nie będą przestrzegać porozumienia i nie powstanie nowy tymczasowy rząd to przyjdzie czas na "plan B", czyli podział Syrii na kilka stref. Co ciekawe, o tym samym mówił niedawno Minister Obrony Izraela, Moshe Yaalon. Wygląda więc na to, że nadchodzące tygodnie mogą ujawnić przyszłość Syrii oraz całego Bliskiego Wschodu.

 

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/333481-putin-assad-syria-ceasefire/

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/izrael-proponuje-plan-b-podzial-syrii

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-government-idUSKCN0VW0UA

http://www.theguardian.com/world/2016/feb/23/john-kerry-partition-syria-peace-talks

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/12168912/Syria-war-US-and-Russia-agree-new-truce-to-start-at-weekend.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika Terrorussian

Ruskich ciagnie do wojny bo

Ruskich ciagnie do wojny bo marza im sie czasy ZSRR i taki StalinoPutin... Żałosny narod...

0
0
Portret użytkownika Arya

Jeszcze rok temu też tak

Jeszcze rok temu też tak myślałem. Dziś mam spore wątpliwości czy to prawda.
 

0
0

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika S.N.69

Wszystkim którzy jak zawsze

Wszystkim którzy jak zawsze przy okazji takich artykułów krytykują informacje o prawdopodobnym chociażby zawieszeniu broni i wykorzystują swój intelekt tylko po to żeby przekonać i nnych o tym że pokoju nie będzie, bo żydzi..., bo amerykanie...,itd.,proponuje wykupić bilet powrotny na którymś z pontonów i na miejscu w Syrii głosić swoje poglądy. Biorąc pod uwagę stopień nienawiści jaki prezentowany był przy okazji wielu ostatnich artykułów, aż dziwne jest że w polsce cieszymy się jeszcze pokojem, chyba że potraktujemy te wszystkie wypowiedzi jako margines społeczny.

0
0
Portret użytkownika Szary

To jest jedna wielka sciema z

To jest jedna wielka sciema z tym porozumieniem. Za dużo zamieszania sie zrobiło i chcą tylko uśpić nasza czujność. Jak im sie to uda- wtedy dojdzie do największej eskalacji konfliktu i będziemy świadkami upadku Syrii a co za tym idzie początku III wojny światowej.

0
0
Portret użytkownika zyx

"a wojna wybuchła w kilka dni

"a wojna wybuchła w kilka dni potem gdy ogłoszono pokój" - czy jakoś to tak brzmiało w przepowiedni jednego z tysięcy naćpanych "proroków"

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus

Otóż spełnił się przedostatni

Otóż spełnił się przedostatni element przepowiedni mówiącej: " kiedy zostranie ogłoszony pokój znienacka będzie armagedon..."

0
0
Portret użytkownika X

no to już dochodzimy do

no to już dochodzimy do klasycznej kulminacji i za chwilę będzie z gorki.
Stawiam, że pokój zerwie ...Izrael (nie mam nic do nich, ale sądzę że dadzą sie wmontować).
Równocześnie zacznie się dym w Grecji, by odciagnąć uwagę UE od Syrii.

0
0
Portret użytkownika Bucefal

Putin poprosil Obame o

Putin poprosil Obame o spotkanie i prosze... Wiadome bylo ze czerwonym rury zmiekna

0
0
Portret użytkownika John Moll

Bucefal napisał:Putin

[quote=Bucefal]Putin poprosil Obame o spotkanie i prosze... Wiadome bylo ze czerwonym rury zmiekna[/quote]
Nie wprowadzaj ludzi w błąd. USA nalegały na zawieszenie broni i negocjacje gdy syryjskie wojska odbijały Aleppo. Po co Rosja i Syria miałyby prosić o pokój, skoro bez większego problemu odbijały miasto za miastem?

0
0
Portret użytkownika wyzdro

Podzielić Syrję to satany by

Podzielić Syrję to satany by bardzo chciały ,akurat obszar zajmowany przez IS to są wszystkie złoża roponośne Syrji więc zapomnijcie że Asad lub Ruskie im go oddadzą.Rząd tymczasowy taaa jasne .Dziesiątki tysięcy czołgów i setki tysięcy żołnierzy suną na granicę Syrii "ćwiczenia" a od strony morza płyną statki z rzołnierzami i sprzętem z Wielkie Brytanji ina "ćwiczenia" , Największa w historji dostawa amunicji i sprzęty wojskowego właśnie wpłyneła do portu w Niemczech na "ćwiczenia" w tym samym czasie Rosja robi największe jak do tej pory "cwiczenia" przy granicy Ukraińskiej. A jak ktoś myśli że wycofano za sklepów wszystkie batoniki wysokoproteinowe (idealne zaopatrznie na dłuższą wojnę)  bo w jednym był kawałek plastiku  to jest po prostu naiwny.

0
0
Portret użytkownika UPAdlina

turasy mają coś około 6 tys.

turasy mają coś około 6 tys. czołgów, więc nawet z ssaudyjskimi to nie mogą być dziesiątki tysięcy, ale może parę tysięcy. To samo z żołdakami! Raczej nie setki tysięcy ale kilkadziesiąt tysięcy!! Po ewentualnym ataku na Syrię będą to wojska inwazyine, które zgodnie z wszelkim prawem powinny być zwalczane przez obrońców!! Rosja ma w regionie niewielkie siły, ale odpowiednie uderzenia taktyczną bronią jądrową mogą te siły inwazyjne skutecznie zatrzymać!!

0
0

Znajdzie się kijeczek na banderowski ryjeczek !!

Portret użytkownika wyzdro

20 000 czołgów i 350 000

20 000 czołgów i 350 000 żołnierzy z Arabij Saudyjskiej i sojuszników , a z Rosji płyną już statki desantowe.

0
0
Portret użytkownika UPAdlina

wyzdro, skąd masz te dane??

wyzdro, skąd masz te dane?? Turasy to około 5 tys. czołgów, a ssaudowie jeszcze mniej! Nawet razem nie uzbieraliby 10 tys., a przecież na pewno nie zaatakują całymi potencjałami !!

0
0

Znajdzie się kijeczek na banderowski ryjeczek !!

Portret użytkownika wyzdro

Arabia saudyjaka organizuje

Arabia saudyjaka organizuje te "ćwiczenia" o nazwie :nort thunder: udział weźmie 20 państw - jest pełono o tym w mediach.

0
0

Strony

Skomentuj