Rok 2016 - triumf Władimira Putina?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według wielu ekspertów, mijający rok jest bardzo udany dla Władimira Putina. Prezydent Rosji umocnił swoją pozycję i uzyskał wszystko, czego chciał, a nawet więcej – podaje BBC. Czy jest coś, co się Putinowi nie powiodło? Czy obecne sukcesy nie są zalążkiem przyszłych trudności?

 


Zdaniem Jamesa Nixa, szefa Studiów Wschodnich i Euroazji przy Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Chatham House) rok 2016 był bardzo udany dla Putina. Interesy Rosji, albo jak kto woli Kremla, zostały zabezpieczone w sposób, który przeszedł najśmielsze oczekiwania.

 


Proputinowskie siły (lub tak po prostu postrzegane) poczyniły postępy w całej Europie, a także, przede wszystkim, w Stanach Zjednoczonych. Putin narzucił Zachodowi swój program dla Syrii i nie poszedł na żadne ustępstwa w sprawie Ukrainy. Trudno wskazać obszar, gdzie „Wołodia” został pokonany. Nawet rosyjska gospodarka na koniec roku odnotowuje, choć mały, to jednak wzrost (ok. 1%).


Nie oznacza to jednak, że przed Rosją nie stoją poważne wyzwania długoterminowe, a przyszłość tego kraju będzie usłana różami. Problemy w relacjach z Europą i Ameryką pozostają do rozwiązania, a gospodarka pozostaje w stagnacji.


Nadzieja w tym, że Trump wypracuje lepsze stosunki z Moskwą i będzie gotowy iść na kompromisy, a nie tak, jak jego poprzednicy George W. Busha i Baracka Obamy, szukać zwady. Dlatego dla Kremla jest on prawdopodobnie bardziej wygodnym partnerem. Głos Putina w Europie jest mocniejszy po Brexitcie, bo następuje marginalizacja Wielkiej Brytanii, która utrzymywała stałą postawę wobec Rosji.


Obecność Rosji w Syrii porównywana jest do czasów wojny w Afganistanie w 1980 roku, ale to nie trafione stwierdzenie z dwóch powodów. W operacji w Syrii biorą udział ogromne siły lądowe Rosji. Po drugie Afganistan był przedmiotem dumy ideologicznej. Putin nie miał tak kompleksowych zobowiązań wobec Baszara al-Assada, jak ZSRR do komunistycznego reżimu w Kabulu, co daje mu pewnego rodzaju elastyczność. W zależności od okoliczności może zwiększać presję na przeciwników Damaszku lub osłabiać udział Rosji bez większej szkody dla swojego prestiżu. Na Ukrainie jest psychologicznie trudniej i nie ma, co liczyć na ustępstwa, bo Putin widzi ją jako część historii imperium rosyjskiego.


Nie należy jednak popadać w skrajności i przesadzać z sukcesami Władimira Putina. Przecież nie jest on wszechmocny. Rosyjski przywódca pragnie odbudować za wszelką cenę gospodarkę, mimo poważnych ograniczeń, np. w postaci sankcji. Oczekuje się, że fundusz rezerwowy zostanie wyczerpany w 2017 roku. Społeczeństwa nie można karmić tylko propagandowymi sukcesami, a ludzie potrzebują chleba.


Zdaniem Sama Greene z Uniwersytetu w Londynie, wydaje się raczej dziwne, że rok 2016 jest udany dla Putina. Gospodarka rosyjska kończy rok wzrostem PKB na poziomie 0,7% i trudno to nazwać dobrym wskaźnikiem, a konfliktom w Syrii i na Ukrainie końca nie widać. Ponadto, nie ma żadnych pozytywnych oznak ożywienia owocnych stosunków z Europą i Stanami Zjednoczonymi, a także z Chinami.


Greene uważa, że korzystny jest dla Putina Brexit i wybór Trumpa na prezydenta, ale „to kot w worku”. Nie jest jasne, jakie korzyści otrzyma Trump od Putina i viceversa, a wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może zostać wyhamowane.


Trump stale wzbudza niepewność w szeregach europejskich polityków i na razie kreuje wizerunek przywódcy, który będzie się głównie skupiał na problemach wewnętrznych swojego kraju oraz poświęci mniej uwagi na to, co robi Kreml, a to może być konstruktywne dla Rosji.


W 2016 roku Rosja pokazała, że może prowadzić konflikty równocześnie na dwóch frontach, tj. na Ukrainie i na Środkowym Wschodzie. Zaangażowała się jednak w to, co inni nie chcieli się pchać. Nie widać przy tym tzw. „strategii wyjścia” i nie wiadomo, jak wszystko potoczy się dalej na Bliskim Wschodzie, biorąc pod uwagę poprzednie interwencje brytyjskie i amerykańskie w tej części świata.


Na razie Putin robi, co chce i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Większość europejskich i amerykańskich komentatorów dziś przecenia jego moc strasząc, że może zająć on państwa bałtyckie w 48 godzin. Zwykli Rosjanie za wszystkie niepowodzenia obwiniają siły zewnętrzne np. przebiegłych masonów, czy globalny kalifat, zamiast szukać rozwiązania swoich problemów u podstaw u siebie. Europejscy przywódcy, w tym szczególnie ci nasi polscy, kiepsko rozczytują sytuację na Kremlu i nie dostrzegają niektórych rosyjskich polityków, spoglądających nieco przyjaźniejszym okiem na Zachód.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika Creed 015

 W ciągu minionych 20 lat w

 •  W ciągu minionych 20 lat w Rosji umarło ponad 7 milionów Rosjan. Ten wskaźnik jest u nas wyższy, niż w Brazylii i Turcji o 50%, a w porównaniu z Europą kilkakrotnie wyższy.
 •  Co roku Rosja traci tyle ludności, ile mieszka dziś w Obwodzie Pskowskim, lub w dużym mieście o takich rozmiarach, jak Krasnodar.
 •  Liczbę zarejestrowanych w Rosji samobójstw, otruć, morderstw i nieszczęśliwych wypadków można porównać z poziomem śmiertelności w Angoli, lub Burundi.
 •  Pod względem średniej długości życia Rosja zajmuje 160 miejsce na świecie, pod tym względem jesteśmy gorsi od Bangladeszu.
 •  Pod względem tempa spadku ludności Rosja zajmuje dziś niekwestionowane pierwsze miejsce na świecie.
 •  Według prognoz ONZ do 2025 roku ludność Rosji zmniejszy się ze 143 milionów do 121-136 milionów.
 • co roku 30 tys. obywateli Rosji traci życie w wyniku przedawkowania narkotyków (ludność niewielkiego miasteczka).
 • rocznie, 70 tys. ludzi traci życie z powodu alkoholizmu. Podczas wojny w Afganistanie zginęło 14 tysięcy naszych żołnierzy.
 • według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia dotyczących spożycia alkoholu, na jednego obywatela Federacji Rosyjskiej przypada 15 litrów czystego spirytusu rocznie. Jeśli spożycie wynosi 8 litrów oznacza to śmiertelne zagrożenie dla dowolnego narodu.
 • W ciągu minionych 10 lat na Syberii zniknęło z powierzchni ziemi 11 tys. wiosek i 290 miast.
 • Średnia gęstość zaludnienia Syberii i Dalekiego Wschodu wynosi 2 osoby na kilometr kwadratowy.
 • Średnia gęstość zaludnienia Środkowej części Rosji – 46 osób na kilometr kwadratowy.
 • Średnia gęstość zaludnienia Chin – 140 osób na kilometr kwadratowy.
 • Średnia gęstość zaludnienia Japonii – 338 osób na kilometr kwadratowy.
1
-4
Portret użytkownika żulo

Masz rację Creed 015

Masz rację Creed 015 aczkolwiek gęstość zaludnienia to nie wiem o czym ma świadczyć. Nie zmienia to istoty rzeczy Rosja jest trupem. A reszta jest żałosnym teatrem. Jak ten lotniskowiec z bożej łaski, który ledwo dopłynął do Syrii, nie miał żadnego znaczenia wojskowego ale potrzebny dla podniety niektórych tu osób.

W 2017 roku dojdzie do wewnętrznych walk w Rosji. Stanie się tak bo braknie kasy na pudrowanie gówna i niektórzy postanowią zawalczyć zbrojnie o resztki, które można wydusić z upadłego imperium. Putin zejdzie na drugi plan a Rosja, przynajmniej cześciowo stanie się protektoratem NATO.

1
-5
Portret użytkownika UPAdlina

hehehehe!!............No to

hehehehe!!............No to żulo zobaczymy, co z ciebie za prorok !!...................Rosja nie ma znaczenia wojskowego??............hehehehehe!!............Powiedz to uSSmańskim żołdakom z "super niszczyciela" USS Donald Cook, z którego Ruscy dwa razy zrobili pływającą wannę !!.........Popatrz na Syrię, gdzie Ruscy całkowicie przejęwli inicjatywę, a uSSmania już jest stamtąd wyautowana na amen !!.............Rzeczywistość pokazuje co innego, a ty gadasz co innego !!..........Ale większość ludzi wierzy temu, co widzi, a nie jakimś wyssanym z palca przepowiedniom !!

3
-1

Konto nieaktywne na czas nieokreślony - MOD

Portret użytkownika Creed 015

Niestety, to fragment

Niestety, to fragment najnowszej wypowiedzi wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Konczałowskiego.  

0
-4

Konto nieaktywne na czas nieokreślony - MOD

Portret użytkownika Creed 015

Tak, właśnie tego żyda, któy

Tak, właśnie tego żyda, któy jest bratem ulubionego reżysera Putina, czyli Nikity Michałkowa.

Swoją drogą, jak na kacapskiego trolla, żenująco małą wiedzę o współczesnej Rosji posiada Szanowny Pan... ale czego wymagać od starego trepa spod Łodzi, prawda?

0
-3
Portret użytkownika UPAdlina

a jaką ty masz wiedzę w

a jaką ty masz wiedzę w temacie śmieszna trolino od tymy??.........."Rosja juz upada!!........Ceny ropy w dół i zaraz wszystko się zawali !!............Sankcje dobijają Rosję!!...........itd, itp " !!..........Słuchamy tych waszych bredni od lat i co??..................I przysłowiowe jajco !!.........Przypominacie mi nawiedzonych świadków jechowy, którzy przepowiadają kolejny koniec świata, a gdy on nie nadchodzi w określonym czasie, niezrażeni swoją śmiesznością podają kolejne daty !!.............Hehehehehe!!...............Działacie identycznie banderowskie trolle nie rozumiejąc, że to juz śmieszy innych ludzi !!................Tylko to wam zostało, bo koniec waszego banderowskiego grajdoła jest już przesądzony !!.............PS: Czekamy na kolejną datę upadku Rosji !!!!............buhahahahaha!!

2
0

Konto nieaktywne na czas nieokreślony - MOD

Portret użytkownika UPAdlina

bla bla bla mendak !!........

bla bla bla mendak !!............Tylko tyle możesz jeszcze pobrzdękać w bezsilności !!.........Twoje bzdety jedno, a rzeczywistość drugie !!.......Na razie to uSSmania słabnie i olewa ją coraz więcej kolejnych krajów, bo już nie taki diabeł straszny jak kiedyś !!.........Nie rozśmieszaj mnie tymi katastrofalnymi wizjami co do Rosji, bo pobrzękujecie o tym trolle od tymy od kilku lat, ale na razie to twój grajdół banderowski tonie, a po wejściu na scenę Trumpa pozostaną tylko po was nieaktualne mapy !!

3
-1

Konto nieaktywne na czas nieokreślony - MOD

Portret użytkownika Robo

Jeśli tak to powiedz jak jest

Jeśli tak to powiedz jak jest według ciebie naprawdę. Stety, czy niestety Rosja staje się z dnia na dzień coraz słabsza, chyba, że jest coś o czym my nie wiemy to się z nami podziel swą wiedzą. 

0
-3
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Wystarczy, ze powiemy ci

Wystarczy, ze powiemy ci, że Rosja po rządach Putina stała sie mocarstwem a Putin ma 86% poparcia rosyjskiego społeczeństwa, więc to co ty wiesz możesz wsadzić sobie w dupę i podpalić... Tylko zabezpiecz pejsy...

4
0
Portret użytkownika Antychryst666

Takie są fakty które nie są w

Takie są fakty które nie są w smak żydomasonerii.2000 lat kręca wała i myslą żę w dobie internetu nic nie wypłynie(popierdoleńcy).Cenzura internetu nic nie da Ludzie już wiedzą co jest grane.A niektórzy spisują tą wiedze dla potomnych.

"A teraz stałem się smiercią niszczycielem Swiatów"  - Bhagavad Gita

1
0

Konto zablokowane na czas nieokreślony - @MOD

Portret użytkownika UPAdlina

a dlaczego staje sie coraz

a dlaczego staje sie coraz słabsza??.........To co widzimy wokół zaprzecza temu, co mówisz!!...........Popatrz na Syrię, Filipiny, Turcję, Bułgarię, Mołdawię, Egipt.........itd !!...........Popatrz na to, jak bambusowi zza oceanu pokazano nowe miejsce w szeregu na szczycie G-20 !!..........Takie rzeczy nie dzieją się przypadkiem !!........Nikt już - oprócz banderowskich trolli - nie bredzi o słabnącej Rosji, bo rzeczywistość pokazuje co innego !!...........Przykłady podałem powyżej !!.........To uSSmania straciła pozycję jedynego władcy świata !!.........Dla Polski to dobrze !!.........Czas aby uSSmański bandzior wyniósł sie z tego kraju !!...........Jeżeli chodzi o sojusze, to wzorem innych państw Grupy Wyszehradzkiej kierunek Chiny/Rosja !!.........Amen !!

4
-1

Konto nieaktywne na czas nieokreślony - MOD

Portret użytkownika LordOfTheBots

Tak, rok 2016 można nazwać

Tak, rok 2016 można nazwać "rokiem Putina". Jednak swoje sukcesy zawdzięcza tylko i wyłącznie swej cierpliwości, pragmatyzmowi i bezmyślności lub wręcz jawnej głupocie zachodnich przywódców.

Putin nie atakuje, Putin jak wytrawny myśliwy; łowca wyczekuje sprzyjającej okoliczności, którą stworzy przeciwnik by wykonać ruch. To przeciwnik czyli tzw "zachód" kreuje ruchy Kremla. Zachód obwinia Putina, że ten wykorzystuje ich głupotę, a sami... mordują na potęgę w imię.. chorych interesów zbrodniczego kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego oraz karteli farmaceutycznych.

Ostatnie zagranie Putina było naprawdę mistrzowskie. Obamabanana wyrzuca 35 dyplomatów, w tym kucharza rosyjskiego (bo pewnie smaczniej i zdrowiej gotował niż w Białym Domu i nie szło ichne GMO), a co robi Putin? Nie dość, że nie odpowiada na chamskie zaczepki to jeszcze zaprasza dzieci amerykańskich dyplomatów na obchody noworoczne na Kremlu. Nawet największy rusofob musi przyznać, że koleś ma klasę. Zaś prasa amerykańska wprost śmieje się z Obamabanana; wykazuje jak Putin go zlał ciepłym moczem i pokazał co myśli o tym pajacu.

Spójrzmy na Putina z punktu zwykłego rosyjskiego zjadacza chleba, a następnie zastanówmy się czy  my nie chcielibyśmy mieć takiego przywódcy; przywódcy który tyle i w taki sposób robi dla swego narodu i kraju.

Dla mnie nie ma znaczenia kto byłby takim przywódcą. Ważne by nim był. By nie wchodził obcym agenturom, korporacjom i banksterom w doope by coś ugrać dla siebie i swej partii, ale działał na rzecz i korzyść Polski i Polaków.

Niestety, obecny rząd trudno za taki uznać. Właśnie z nowym rokiem weszła w życie ustawa, która wymusza chemiczną sterylizację polskich dziewcząt i to mimo wielu społcznych sprzeciwów. (szczepionka HPV, która w wielu krajach jest zakazana)

5
-1
Portret użytkownika Zenek ;)

Czar putina JUŻ PĘKŁ....

Czar putina JUŻ PĘKŁ....

- OSZUKAŁ i ZDRADZIŁ Donbas....w tym zapewne też przyłożył swe szpony do SKRYTOBÓJCZYCH mordów NA ICH BOHATERACH - dowódcach wojskowych dzięki którym kremlowsko-kilowskie żydostwo NIE ZDOŁAŁO JESZCZE WYRŻNĄĆ żyjących tam Rosjan co JEST ICH PLANEM... patrz ich wypowiedzi sprzed 2-3 lat

- ZDRADZIŁ i OSZUKAŁ Syrię.... "pokój" jaki tam podpisano PIECZĘTUJE ROZPAD Syrii na BIEDNE I ZRUJNOWANE nadbrzeże pod "kierownictwem Asada i BOGATE TERENY ROPONOŚNE jakie dzięki temu kremlowskiemu popychadle chabadowców ODERWANO WŁAŚNIE od Syrii w szopce zwanej "pokój"...

- PRÓBOWAŁ ZDRADZIĆ Białoruś... SWOJEGO "PODOBNO" regionalnego sojusznika

- PRÓBOWAŁ DOPROWADZIĆ DO ROZBIORÓW Polski we wspólnej kacapsko-szwabsko-zydowskiej ustawce z minionych swiat.. WPLĄTAĆ JĄ w nazistowską narrację jakoby była "matecznikiem ISIS"...

.

A ponieważ już ZDRADZIŁ także ZDRADZI Iran jak go będą polinowskie (kfaczystowsie) jaszczembie bombardować jak i ZDRADZI Chiny WBIJAJĄC IM i EKONOMICZNY i jak zajdzie potrzeba MILITARNY NÓZ W PLECY.....

.

Ale wierzcie niepokalanie w JEGO KULT... jak wcześniej lenina, stalina, hitlera, pol pota, jozuego (jezusa) czy każdego innego żydowskiego mordercę... kolejnych kontynuatorów wojny jaką MARYJA/aryman rękami kolejnych yahwe, jehowych, maschiachów czy jezusków PROWADZI Z CAŁYCH SŁOWIAŃSKIM ŚWIATEM... WOJNY NA WYRŻNIĘCIE SŁOWIAN... NA ICH UNICESTWIENIE...  co otwartym tekstem napisano w Upaniszadach... jednym z niewielu dokumentów jakich NAZI nie POCENZUROWAŁO....  zaledwie 5 tysięcy lat temu

 

Czar trampka nawet się jeszcze nie zaczął a już jedzie sodomiczno-torańską kloaką... No ale i putina i tego chabat prowadzi na smyczy jak sie prowadza warchlaki do rzeźni....

1
-5
Portret użytkownika qtas rasputina

mocne słowa Zenek  mnie toże

mocne słowa Zenek  mnie toże się wydaje że to wszystko to jedno wielkie goowno , a poza tym niedługo władcy zaleją świat potężną technologią ...

1
-2
Portret użytkownika Zenek ;)

Ta, niedługo wszelkie

Ta, niedługo wszelkie MARIONETKI NAZIZMU czyli te wszelkie organiczne służby porządkowe przekonają się iż są już zbędne i zamiast medalu za dręczenie, terroryzowanie czy zabijanie gojów otrzymają po KULCE W ŁEB... od swoich TRANSHUMANICZNYCH NASTĘPCÓW jakimi się właśnie pochwalił Taiwan... i jacy wedle wypowiedzi syryjskiego ambasadora SĄ TESTOWANI W REALNEJ WALCE tamże.

Cały WŚRODEK piramidy władzy będzie unicestwiony w "jednej kryształowej nocy"... Od topowych polityków po posterunkowych z zabitej dechami wiochy...... Tylko skończą przygotowania...... tj uruchomią masową produkcję.... Wtedy ci co przeżyją będą tuż przed "wydarzeniem" czyli międzygalaktyczną wojną o planetę.... czyli tym najgłębszym sekrecie..... najciemniejszym tle obecnych wydarzeń... na jaką wszelkie kraje się szykują.... pod pozorem tej 3.....

O ile ktokolwiek dożyje tamtych czasów... i to jeszcze z WŁASNĄ ŚWIADOMOŚCIĄ a nie jako kolejny golem AI..... wypełniony po uszy jej krwią czyli czarną mazią Black Goo zwaną.....

3
0

Strony

Skomentuj