Roje trzęsień ziemi w obrębie El Hierro na Wyspach Kanaryjskich

Kategorie: 

Lokalizacje ostatnich trzęsień ziemi na El Hierro - źródło INVOLCAN

Jakiś czas temu mieliśmy okazję obserwować poszczególne fazy podwodnej erupcji wulkanicznej w okolicy jednej z wysp należących do popularnych "kanarów" a mianowicie El Hierro. Przed erupcją dochodziło do wielu rojów trzęsień ziemi, one zwiastują zwykle następująca potem aktywność wulkaniczną. Właśnie doszło do kolejnego roju trzęsień ziemi o znacznej magnitudzie.

 

Geofizycy zauważają, że aktualne wzmożenie aktywności sejsmicznej w okolicy El Hierro jest czymś nadzwyczajnym, ponieważ erupcja wulkaniczna weszła w fazę pasywną i obserwowano znaczne uspokojenie parametrów.

 

Rekordowa ilość trzęsień ziemi miała miejsce 26 czerwca 2012. Doszło wtedy do 260 zdarzeń sejsmicznych. Większość z nich o magnitudach większych od 2 a sześć z nich nawet większych niż 3 stopnie. Wszystkie miały epicentrum na głębokości 18-20 kilometrów w głąb Ziemi. Większość wstrząsów zlokalizowana jest między El Julan i La Dehesa. Dla tych obszarów wprowadzono żółty poziom alarmu.

 

Instytut wulkanologiczny INVOLCAN poinformował dzisiaj, że wyspie grozi znacznie poważniejsza deformacja niż ta widoczna w 2011 roku. Już teraz dochodzi do znacznej inflacji terenu, która musi być wywołana naporem magmy.

Naukowcy zauważyli zmiany w całej sieci czujników GPS. Przypomina to monitorowanie superwulkanu Yellowstone, gdzie również znajduje się taka sieć. W ciągu ostatnich dwóch dni nastąpił poziomy ruch czujników o 2 cm na wschód, 3 cm na północ oraz w pionie do 2 cm.

INVOLCAN stwierdza, że ruchy magmy są silniejsze niż te rejestrowane w 2011 roku a biorąc pod uwagę gwałtowność zachodzących zmian należy wystosować ostrzeżenie przed możliwymi zjawiskami wulkanicznymi w obrębie El Hierro.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj