Rekordowo tania ropa na świecie spowoduje, że Rosja zbankrutuje, albo pójdzie na wojnę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Gdy Ronald Reagan w latach osiemdziesiątych usiłował konkurować z ZSRR zauważył, że jest to imperium będące kolosem na glinianych nogach. Aby je powalić podciął jego podwaliny, czyli zyski czerpane ze sprzedaży surowców naturalnych. Cena ropy staniała tak znacznie, że ZSRR nie wytrzymał tego gospodarczo i zbankrutował dzieląc się na znane obecnie kraje wokół Federacji Rosyjskiej. Obecne gwałtowne spadki cen ropy działają zatem bardzo niekorzystnie na rosyjską gospodarkę i historia może się powtórzyć.

 

Wszystko wskazuje na to, że ropa nadal będzie taniała. Kontrakty terminowe na ropę WTI z opcją realizacją w lutym są już o 5% niższe niż obecnie i sięgają kwoty do 31,40 USD za baryłkę. Amerykańscy analitycy zwracają uwagę, że jest to najniższa wartość jaką płacono za ropę od grudnia 2003 r. Podobnie jest na londyńskiej giełdzie baryłkę Brent wyceniano na 31,50 USD, czyli najmniej od kwietnia 2004 r.

 

Nie wiadomo czy wytrzyma to rosyjski budżet planowany przy założeniu, że w 2016 roku cena ropy ustabilizuje się na poziomie 50 USD za baryłkę. Topniejące wpływy do budżetu Federacji Rosyjskiej są z pewnością powodem do zmartwień dla rządzących na Kremlu. Spadek cen ropy doprowadzi też do dalszej dewaluacji rosyjskiej waluty i inflacji. Niedawno dolar przekroczył w Rosji psychologiczną barierę 75 rubli, a euro wyceniane jest już na 81 rubli.

Według rosyjskich analityków finansowych w roku 2015 głównym problemem Rosji były zagrożenia zewnętrzne, a w tym roku będzie to deficyt budżetowy i zagrożenia wewnętrzne. Eksperci są zgodni, że w 2016 roku Rosja będzie doświadczać recesji, a ceny ropy spadną jeszcze o około 15%.

 

Miejmy nadzieję, że nie doprowadzi to do destabilizacji w tym kraju, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych eskalacji konfliktów zbrojnych tuż u naszych granic. Wszak wiadomo, że najlepszym sposobem na uniknięcie bankructwa kraju często jest wywołanie wymazującej wszystko wojny. Rozpatrując to wszystko z takiej perspektywy trzeba stwierdzić, że obniżając ceny ropy Amerykanie i ich sojusznicy grają w niebezpieczną grę, której konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla całego świata.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Jutro zmienię wszystko

Portret użytkownika elvis_żyje

Rosjan nie

Rosjan nie zbankrutuje!
wydobycie 1 baryłki Rosyjskiej ropy kształyuje się na poziomie 16-18$ więc spokojnie,spokojnie...
Na dodatek tani rubel sprzyja exportowi

0
0

Umarłem jako minerał i stałem się rośliną. Umarłem jako roślina i stałem się zwierzęciem. Umarłem jako zwierzę i byłem człowiekiem. Czegóż mam się obawiać? Czy poniosłem stratę umierając?

Portret użytkownika H.R.

Nie jest prawdą to co piszesz

Nie jest prawdą to co piszesz o Reaganie. Reagan usiłował i na usiłowaniu się skończyło. ZSRR rozpadł się dopiero po kilkuletnich, bardzo intensywnych staraniach Gorbaczowa, któremu się wydawało, że wyprodukuje "komunizm z ludzką twarzą", a w rzeczywistości był mniej, lub bardziej bezmyślnym narzędziem w rękach pejsów z NY i Wall Street, którym dopiero udało się doprowadzić tym popychadłem do destabilizacji imperium.

0
0
Portret użytkownika H.R.

Zanim te niskie ceny ropy

Zanim te niskie ceny ropy odczuje Rosja, to brytyjskie i norweskie wydobycie ropy i gazu na M. Północnym padnie, bo już przy dotychczasowych cenach było ono nieopłacalne. Ciekawe w tym kontekście jest to, że bodajrze PiS domagał sie dywersyfikacji dostaw ropy i gazu a żródłem tej dywersyfikacji miało być właśnie wydobycie ropy i gazu z M. Północnego, czyli najdroższy typ ropy i najdroższy gaz. Wszysto to się nadaje do czubków, a nie do gospodarki, finansów i polityki.

0
0

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika H.R.

Bardzo słusznie prawisz. Ale

Bardzo słusznie prawisz. Ale jaki to kraj? Szekle, ... szekle... , ach! To przecież "europejski" kraj, który zawsze bierze udział w "europejskim" konkursie piosenki Eurowizji !!!

0
0
Portret użytkownika heddon

Na ZNZ pisałem dokładnie o

Na ZNZ pisałem dokładnie o tym prawie rok temu, w komentarzu pod artykułem „Rosyjska ofensywa na Ukrainie ruszy po Wielkanocy - Putin chce podbić Kijów do 9 maja?”. Jak widać wszystko zmierza do realizacji takiego scenariusza.
 
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosyjska-ofensywa-ukrainie-ruszy-po-wielkanocy-putin-chce-podbic-kijow-9-maja?page=1
 
Pod inną publikacja ostrzegałem też, że Kreml zacierając za sobą ślady działań swoich szpionów zacznie uciszać na zawsze swoje internetowe szczekaczki, żeby nigdy nie mogły przyznać się, kto im płacił za pisanie plugastwa na polskich forach internetowych. Taka metoda stosowana jest aktualnie wobec niewygodnych dowódców wojskowych…  no cóż, pozdrówcie Stalina w piekle

0
0
Portret użytkownika kalba

A ty kto? Banderowski hejter?

A ty kto? Banderowski hejter?
Ludzie piszą protestując przeciwko chamskiej, antyrosyjskiej propagandzie, zasłaniającej straty polskich przedsiębiorców i wlazenie w cztery litery ukraińskim nacjonalistom, którzy ochoczo biorą od nas pieniądze i inny socjal, a jednocześnie głoszą antypolskie hasła. Większość Polaków to madrzy ludzie, którzy nie dają się wodzie za nos. Takim jak ty, też do bierzemy się do skóry. Niech no tylko PiS podziału w interesie reżimów, to nie doczeka następnych wyborów, a ty razem z nimi.

0
0
Portret użytkownika excar

Człowiek ,jaka

Człowiek ,jaka przenikliwość....
To skoro trolowi kazali  tak napisać to może oznaczać tylko jedno. Ruszy ofensywa Kijowa na Donbas pod jakimś błahym pretektem lub false flag. Po co  by w końcu chochły zgromadzili tam 100.000ludzi i całą prawie sprawną technikę?
Nie zamierzają wykonać postanowień Mińska II więc uderzą. I jak zwykle po początkowych sukcesach zaczną dostawać w dupe i zacznie się skomlenie o zawieszenie broni. Zacharczenko i Płotnicki powiedzieli (widocznie mają na to zielone światło) że Mińska III już nie będzie
Ale Obama powiedział coś dziwnego wczoraj.Ukraina jest klietem Rosji !!!
A dziś Ukraice powiedzieli że będą rozmawiać o długu z Rosją
A Rosja pomimo zapewnień "zapomniała" złożyć wniosek o bankructwo Ukrainy zaraz po 1 stycznia
A za parę miesięcy, a może troszkę dłużej Ukraina dogada się z Rosją bo itak kiedyś musi.
 A trole z ZnZ ze wstydu pozmieniają nicki
 A majdanowe skakuny z Warszawy będą udawały"karpia" że to nie oni ....

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus REX2

Masz na mysli Angelusa

Masz na mysli Angelusa też??
To by nasz kochany Putin musiał uciszyć kilka milionów tych szczekaczek... Czy teoretyczne państwo pod nazwa POlajska jest warta tyle rubli?? I skąd ten Wladimir wziął tyle szczekaczek??
 

0
0
Portret użytkownika 3plabc

Ropa tanieje i wszyscy

Ropa tanieje i wszyscy producenci na tym tracą... wszystko może zmienić się wraz ze zmianą i tak napiętej sytuacji w Zatoce Perskiej. Wojna Iranu z Saudami była by błogosławieństwem dla Rosji, gdyż ceny poszybowały by w górę. Iran naturalnie wolałby prowadzić z Saudami nadal proxywar w różnych krajach regionu nie wystawiając się na destrukcję własnego kraju, sankcje, etc. Rosja dla dolania oliwy do ognia może się zbratać jeszcze bardziej z szyitami w regionie przez finansowanie i zbrojenie szyickich frakcji. Spadek cen mocno odciska się na samych Saudach i ich budżecie, co w dłuższym okresie czasu może zaowocować niepokojami społecznymi w Arabii.... z wojną domową włacznie. Taki obrót sprawy też nie był by najlepszy, gdyż mielibyśmy prawdopodobnie kolejne państwa upadłe w regionie zagospodarowane przez dzihadystów. Taktyka na przyciśnięcie przeciwnika cenami i przytrzymanie, aż opadnie z sił może okazać się zgubna dla samych amerykanów i ich sojuszników zwłaszcza w regionie jak to z bronią obosieczną bywa.

0
0
Portret użytkownika Waldorfus

„Historia może się

„Historia może się powtórzyć”

– napisał Admin.
Ciekawe sposób rozumienia geopolityki: osłabiona Rosja znowu na nas napadnie?

A tak kombinowali z tymi Hitlerkami: gazociąg Nord Stream, żeby ominąć Polskę i potem móc szantażować Europę środkową dostawami gazu – jeżeli już piszemy o powtarzającej się historii. Hitlerki razem z Putinem, w kooperacji: Hitlerki kupują od Rosji gaz, zasilają konto Putina, a ten kupuje za to nowoczesną broń u Żydków: pakt Ribbentrop/Mołotow, IV Rzesza i Wolna Polska.

No cóż... wróbelki Putina już zdechły. Zresztą... i tak zawsze była to tylko lokalna waluta. Czas z powrotem nauczyć się żebrać o dolary. Jak dla mnie, to ci Rosjanie mogą już – nawzajem zacząć siebie zjadać... dość zniszczyli mój kraj; dość namordowali Plaków – Historio...
 

0
0

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika excar

Nie wiem gdzie jest twój

Nie wiem gdzie jest twój kraj,nie wiem ilu twoich rodaków wymordowali Rosjanie, ale to mi jakoś bajkowo wygląda. Plakowie co to za nacja?  z bajek Puszkina czy urojeń Waldorfusa?

0
0

Strony

Skomentuj