PSL proponuje, aby Polska zrezygnowała z przestawiania zegarków i została przy czasie letnim

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W tym tygodniu w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy zakładający pozostanie przy czasie letnim przez cały rok. Polskie Stronnictwo Ludowe twierdzi, że coroczne przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i na odwrót jest pozbawione sensu i powoduje większe szkody, niż korzyści.

 

W Europie Środkowej i Zachodniej, z wyjątkiem Portugalii i Wielkiej Brytanii, obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET). Każdego roku w ostatnią niedzielę marca wprowadzamy czas letni (CEST), który obowiązuje do ostatniej niedzieli października. Zmiana czasu wiąże się z przestawianiem zegarków o godzinę do przodu w przypadku czasu letniego oraz godzinę do tyłu przy czasie zimowym.

 

W niemal wszystkich państwach Unii Europejskiej zmianę czasu wprowadza się na podstawie dyrektywy UE 2000/84/EC. Wiele państw świata regularnie przestawia swoje zegary. Jednak w 2011 roku Rosja zadecydowała, że pozostanie już na stałe przy czasie zimowym. Podobnie zrobiła Białoruś, która jednak pozostała przy czasie letnim. W tym samym czasie podobny krok miała wykonać Ukraina - najpierw przyjęto uchwałę w sprawie likwidacji zmiany czasu twierdząc, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie ludzi, po czym ją cofnięto.

 

Podobne plany w powyższej kwestii mają między innymi Litwa, Czechy oraz Węgry. W Polsce projekt ustawy w sprawie rezygnacji z przechodzenia na czas zimowy został zaproponowany przez PSL. Stwierdzono, że przestawianie zegarków nie pozwala zaoszczędzić energii i powoduje problemy zdrowotne wśród ludzi oraz kłopoty w transporcie publicznym. Ponadto, gdy przechodzimy na czas zimowy, w okresie jesiennym i zimowym dzień staje się krótki a ciemno robi się już przed 16:00.

 

Od kilku lat prowadzone są batalie przed Komisją Europejską w sprawie zniesienia zmiany czasu - jak dotąd bezskutecznie. Jednak zdaniem części prawników, dyrektywa UE 2000/84/EC wcale nie zmusza kraje członkowskie do przestawiania zegarków i wskazuje jedynie, aby wszystkie państwa robiły to w tym samym czasie. Dlatego wydaje się, że Polska może samodzielnie podjąć decyzję w tej sprawie. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja PiSu na propozycję PSL.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika hansi

"Pozostańmy przy czasie

"Pozostańmy przy czasie letnim" ?.. Czyli przy czasie fałszywym ? Smile O ile mi wiadomo, czasem PRAWDZIWYM dla naszej strefy jest GMT +1h, czyli czas "ZIMOWY" ? Obecny czas "letni", to czas moskiewski Smile Mamy mieć na stałe czas moskiewski ?..

Aha ! Ups ! Już zajarzyłem Biggrin ... Shalom !

1
0
Portret użytkownika Arti

Dobry projekt, mam nadzieję,

Dobry projekt, mam nadzieję, że przejdzie i przestawianie czasu dwa razy w roku się skończy. W obecnych czasach nie ma problemu ze sprawdzeniem dokładnego czasu, np. tu: czas.net ale przestawianie go na wiosnę i na jesień raczej mija się z celem.

0
0
Portret użytkownika CzarnyOlo

Takimi zmianami rok rocznie

Takimi zmianami rok rocznie rujnujemy sobie zdrowie bo organizm jest zsynchronizowany z naturą. Człowiek powinien spać codziennie od 10 do przynajmniej 4 rano wg. CZASU ZIMOWEGO najlepiej w ciszy i z dala od światła.

1
0
Portret użytkownika Kimbur

Czas warszawski to czas

Czas warszawski to czas zimowy. Jeśli pozostaniemy przy czasie letnim to tym samym zostaniemy orżnięci z 1 godziny naszego życia; razem da to 38 mln godzin na Polskę, z tego circa 10 mln godzin osób pracujących - firmy powinny być szczęśliwe.

Jeśli chcemy lepiej wykorzystać czas dzienny to po prostu wcześniej kładźmy się spać i wcześniej wstawajmy i np. zamiast iść na 8 do pracy idźmy na 7. Żeby to ułatwić to wieczorne Wiadomości, Fakty i Wydarzenia niechże będą wcześniej emitowane, bo to media wdużym stopniu psują nasze życie - ludziska chcą obejrzeć film po wiadomościach a ten wraz z reklamami kończy się np. dopiero o 23.

Nie dajmy sobą tak łatwo manipulowac - niech manipulanci się napocą w dzień i nocą!

1
-1
Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Proponuję powrót do

Proponuję powrót do kalendarza pra-słowiańskiego. Wtedy wszystko było prostsze.

0
-1
Portret użytkownika emma57

Ten "prawdziwy", to "czas

Ten "prawdziwy", to "czas zimowy".  

Dlatego chciałabym przejścia na "czas zimowy" i przy nim pozostania - co będzie korzystne dla naszego zdrowia.

3
0
Portret użytkownika Bogdan1957

Dziwię się ignorancji PSL-u.

Dziwię się ignorancji PSL-u. To czas letni jest sztucznie, naturalny jest czas zimowy. To zimą południe jest o godzinie 12:00, latem jest o 13:00. Do szkół panowie posłowie, do szkół!

Teraz jeszcze powinni przesunąć zegary o godzinę, by wrócić do natury i nie przestawiać ich na wiosnę. Jestem za.

1
0
Portret użytkownika okd

Pomysł dobry, ale tylko dobry

Pomysł dobry, ale tylko dobry, gdyż najbardziej przybliżonym "czasem" do naturalnego (wynikającego z położenia geograficznego) jest "czas zimowy", a nie "czas letni". Skoro chodzi o poprawę zdrowia/samopoczucia ludzi, powinniśmy zostać przy "czasie zimowym" :)   

2
0
Portret użytkownika 44

PSL długo i starannie

PSL długo i starannie pracowała na swoja obecną wpełni zasłużoną pozycję planktonu politycznego.... by nie popaść w całkowite zapomnienie wystrzeliła z tematem który gwarantuje rozgłos i poparcie...... nie nalezy jednak zapominać iż jako najstarsza partia na obecnej scenie politycznej miała kilkadziesiąt lat by ten pomysł zgłoscić i wdrożyć (nie takie rzeczy robili;) 

pomysł mimo że nie pozbawiony sensu, traktowac nalezy jako drgawki agonalne. osobiście mam nadzieje iż politycy PSL znikną z Polskiej sceny politycznej bezpowrotnie.

9
0

Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi

Portret użytkownika witek

temat zastępczy aby odwrócić

temat zastępczy aby odwrócić uwagę od prawdziwych problemów i zaplusować u elektoratu, w istocie chodzi o to abyśmy mieli jeden czas w Eurokołchozie (więcej integracji, itp. itd.) potem przyjdzie czas na wspólną armię ...

1
0
Portret użytkownika mm

a ja proponuje likwidacje

a ja proponuje likwidacje markietów i zakaz handlu chińszczyzną w polsce. Wyjście z unii, odtworzenie polskiego rolnictwa i przemysłu, wprowadzenia darmowej ekologicznej energii, polską darmową sieć internetową i telefoniczną

Likwidacja koncernów . Polska 100 proc gospodarka w rękach polaków

I przede wszystkim w polsce powinni mieszkać tylko polacy z rodowodem co najmniej do piątego pokolenia, a reszte wydalić z kraju albo wykastrować

ps: może to i bajka ale bez tego nie będzie żadnej polski co najwyżej judeopolonia albo śmietnik

6
-1
Portret użytkownika witek

to pomysły oderwane od

to pomysły oderwane od rzeczywistości, trzeba się uderzyć we własne piersi i wziąć za naukę o świecie w którym żyjemy aby nie tylko machać rączkami i krzyczeć że gwałcą ale odstrzelić gwałcicieli zanim zbliżą się do nas

1
0
Portret użytkownika mm

najlepiej jak polacy nie będą

najlepiej jak polacy nie będą potafili sie podetrzeć tylko będą czekać aż żydłacki pan da im zezwolenie i ich nauczy obsługi automatu

Na tym polega niepodległość państwa kiedy jest samowystarczalne, poza tym do czego polakom są potrzebne demoniczne technologie typu sztuczna inteligencja mająca na celu tak naprawde zastąpić ludzi?

Ludzie zawsze będą ludźmi i ich potrzeby są niezmienne, rozwijające sie technologie to jakaś paranoja i czyste zło mające na celu doprowadzić ludzkość do zguby czego najlepszym przykładem jest żywność gmo.

 Ludziom potrzebni są rolnicy a nie inżynierowie genetyczni. Poza tym taka nowoczesność a niewolnictwo ma sie lepiej jak nigdy dotąd. I należy przypomnieć że maszyny miały służyć ludziom a nie ich zastępować, bo w takim razie wychodzi na to że wszyscy ludzie byli niewolnikami. Pytanie czyimi...

1
0
Portret użytkownika Jonny Bravo

Nigdy nie lubiłem tej k***y

Nigdy nie lubiłem tej k***y sejmowej, jednak w tym wyjątkowym wypadku muszę przyznać rację. Obecnie, kiedy używa się sztucznego oświetlenia, sezonowe zmiany czasu są pozbawione sensu. Wprowadzone na rok w 1919, a później w czasie okupacji niemieckiej podczas II wś i z drobnymi przerwami aż do teraz.
Powiniśmy zostać przy czasie letnim.

3
-1

Strony

Skomentuj