Prywatny prom kosmiczny Dream Chaser wykonał poprawny lot testowy

Kategorie: 

Źródło: NASA

Cztery lata po swoim pierwszym locie testowym, zakończonym niepowodzeniem, firma Sierra Nevada Corporation (SNC) ogłosiła, że ich prom kosmiczny, zwany Dream Chaser, bezpiecznie wylądował po spadku swobodnym z wysokości prawie 4 km. To kolejny krok naprzód w kierunku prywatyzacji lotów kosmicznych.

Próbę przeprowadzono 11 listopada bieżącego roku. Helikopter Columbia Helicopters 234-UT Chinook wzniósł na wysokość 3800 metrów model testowy wahadłowca Dream Chaser. Statek przez minutę wykonywał spadek swobodny, po czym samodzielnie wylądował na lotnisku w Edward Air Force Base w Kaliforni. Najnowsze osiągnięcie to spory postęp, ponieważ poprzedni test, który miał miejsce w październiku 2013 roku, zakończył się porażką, po tym jak statek rozbił się w wyniku awarii podwozia.

 

Dream Chaser to pojazd wielokrotnego użytku, zaprojektowany pod kątem świadczenia usług transportowych na niską orbitę Ziemi. To aktualnie jedyny komercyjny statek kosmiczny, który mógłby przewozić ludzi i korzystać z lądowisk dla zwykłych samolotów. Docelowo ma być w stanie wynieść na orbitę 5,5 tysiąca kg ładunku i powrócić z prawie 2 tysiącami kg.

 

Pierwszy lot orbitalny Dream Chasera zaplanowano na 2020 rok, gdy statek wykona 6 misji transportowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Loty będą realizowane w ramach programu NASA Commercial Resupply Services (przyznawanie kontraktów zaopatrzeniowych prywatnym firmom), którego beneficjentami są również firmy SpaceX oraz Orbital ATK.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zawsze twierdziłem, że

Zawsze twierdziłem, że usrańcy i cały ten buissnesowy grajdołek, to przewymiarowany gówniany ściek technologiczny.. Nie mają szans na nic innego, tylko upadek... z dużej wysokosci... Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Szwabi być może, ale nie USA.

Szwabi być może, ale nie USA... Ich system nie pozwala na treść, tylko na formę...

 Co widać po amerykańskich przygodach na wodach... Smile W usa płaci się jak na całym zgniłym Zachodzie za formę nie treść...

Portret użytkownika sceptyyk

Pozostańmy przy swoich

Pozostańmy przy swoich zdaniach...  :)  Pozdrówka  :)  PS: faktem jest, że w szeroko rozumianej militarystyce, Rosjanie już ich dochodzą, a w sferze działań infrastrukturalnych, kitajce już prześcigneli  Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

A to, że Putin informuje o

A to, że Putin informuje o konieczności przestawienia produkcji na wojenna to prosta konsekwencja polityki USA i Polski oczywiście jako jej obciągacza... Podziekujmy naszym włodarzom na Wiejskiej i w Belwederze!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

no to co jest tą potęgo

no to co jest tą potęgo Ameryki głupiutki osiołku? Upadek za upadkiem i wreszcie udany lot szybowcem? Czy może zderzanie się ichnich niszczycieli z kutrami rybackimi, albo kontenerowcami obcych bander? A może spierdalanie z Morza Czarnego jak ichni najnowocześniejszy krążownik został bezkarnie "ostrzelany" przez rosyjski SU??

Portret użytkownika komentator

Ale co to za potęga?

Ale co to za potęga?

4 lata prób, żeby zbudować szybowca? A gdzie tu do lotów w kosmos?

Strony

Skomentuj