Powstały podobne do gąsienic bioroboty, które reagują na światło

Kategorie: 

youtube.com

Nowa klasa biorobotów, opracowanych przez specjalistów z University of Illinois, porusza się poprzez skurcz mięśni, reagując na światło i ma konstrukcję modułową.

 

 

Roboty te zostały zaprogramowane tak aby poruszać się w reakcji na światło. Nowoczesna technika pozwoliła naukowcom stworzyć małe bioroboty, które przemieszczają się niezależnie.

 

Wynalazek działa w następujący sposób: miniaturowe bioroboty napędzane są pierścieniem mięśni, wyrastających z komórek myszy. Komórki te są zaprogramowane genetycznie, aby reagować w lekkiej stymulacji. Podejście to doczekało się swojej własnej nazwy – optogenetyka.

 

Tkanka mięśniowa jest uprawiana w modułowej postaci pierścienia. Przypomina to małą gumkę do włosów, owiniętą wokół elastycznej, wydrukowanej ramy 3D (jej długość waha się od dwóch milimetrów do siedmiu centymetrów). Pierścienie mięśni są modularne, więc można je łączyć do wielu różnych zastosowań. Bioroboty mają nie tylko różne rozmiary, ale także kształty.

 

Więcej na ten temat poczytać można w Proceedings of the National Academy of Sciences.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj