Południowa Europa wkrótce może zamienić się w pustynię

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niektóre części południowej Europy, w tym południowa Hiszpania i Portugalia, mogą zamienić się w pustynie, jeśli globalne ocieplenie będzie postępować w stałym tempie.

 

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Aix-Marseille. Zdaniem badaczy, region Morza Śródziemnego ma być jednym z najbardziej dotkniętych na świecie przez globalne ocieplenie. Wykorzystano dane historyczne i modele komputerowe, by przewidzieć potencjalne skutki zmian klimatycznych. Opracowano kilka scenariuszy, w zależności od stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze oraz rosnących temperatur.

Jedyny scenariusz, w którym ekosystem basenu Morza Śródziemnego pozostanie bez zmian, wiąże się ze wzrostem średniej globalnej temperatury o 1 stopień Celsjusza w porównaniu do okresu przedindustrialnego. W rzeczywistości wzrost ten już nastąpił. Jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie o 2 stopnie, południe Hiszpanii i Portugalii, a także niektóre regiony Maroka, Algierii, Tunezji, Turcji oraz południowa część Syrii staną się pustynią pod koniec tego wieku.

Region Morza Śródziemnego ucierpi z powodu suszy i wysokich temperatur w wyniku globalnego ocieplenia. Zagrozi to uprawianych tam roślinom, w tym dębom oraz drzewom oliwnym. Średnia temperatura w tym regionie już wzrosła o 1,3 stopnia Celsjusza od końca XIX wieku. Naukowcy nakłaniają rządy do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, by zachować ekosystem regionu śródziemnomorskiego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika yannu

Od lat trwa pseudonaukowe

Od lat trwa pseudonaukowe pranie mózgów! Nie znam badań najlepszego na świecie uniwersytetu w Marsylii, ale znam podsumowanie (obserwowanych gołym okiem) zmian zachodzących na Saharze (czyli obszarze grznicznym z ty, omawianym w artykule) i największa pustynia świata SAHARA SIĘ ZMNIEJSZA! ZARASTA roślinnością. No i gdzie teraz marsylskie "modele komputerowe"? Poza tym WIĘKSZA ILOŚĆ CO2  w powietrzu zonacza LEPSZĄ WGETEACJĘ ROŚLIN.  Po prostu jednemu z wielkich tego świata pomyliło się pod czerepem i wymyślił, żeby straszyć ludzi, że jak cieplej to i bardziej pustunnie, a tu.... FIGA!!  Pozdrawiam wszystkich nie dających się manipulować przez portale sponsorowane prze NWO!

 

0
0
Portret użytkownika dziadek ze wsi

Od 50 lat trwa intensywne,

Od 50 lat trwa intensywne, celowe roztapianie bieguna północnego. HAARP-2 jest 10X mocniejszy niż poprzednik i znajduje się na Grenlandii. Żydy nie pieką nigdy 1 pieczeni na 1 ogniu bo to się im nie opłaca... W jakim celu podgrzewają jedynie półkulę północną? Nie wiem. Zgaduję, że coś tam jest wartościowego pod lodem co Jahfe nakazał im ukraść.

0
0
Portret użytkownika marcin74

od 2 lat w Egipcie pada śnieg

od 2 lat w Egipcie pada śnieg zimą i są ulewy jesienią - wczorej też taka była - jestem z rocznika 70+ i nie pamietam by tak kiedy kolwiek było

w okresie przedindustrialnym było zimniej ale tylko w średniowieczu za czasów Mieszka I na Grenlandi rosły duże dżewa , potem jee pokryła gruba warstwa lodu teraz lód się topi - normalne procesy żyjącej planety , patrząc tym rozumowaniem wyjdzie na to że mamuty wygineły oraz epoka lodowcowa mineła bo jaskiniowcy rozpalali ogiej w jaskiniach

0
0
Portret użytkownika Odważniak

Najgorsze jest to nieustanne

Najgorsze jest to nieustanne warczenie. Warczymy na siebie nawzajem, warczą na nas silniki kosiarek, odkurzaczy i pojazdów, warczą z odbiorników multimedialnych i linii przesyłowych, wszystko warcząc zagłusza śpiew ptactwa i szum wiatru, które porządkują nam komórki dla zdrowia.

Warczenie powoduje ciągły stres i choroby. Przestańmy warczeć na świat, to wszystko naprawi się samo raz, dwa.

0
0
Portret użytkownika Tiqsi.W

Ocieplenie to fakt,no chyba

Ocieplenie to fakt,no chyba ze ktos jest z rocznika 90+ to mozenie nie pamietac jakie były Zimy i lata:)

0
0
Portret użytkownika kolo

Przecież tumanie ten filmik

Przecież tumanie ten filmik jest redagowany, poucinany i powstawiane są odpowiednie fragmenty. To są posklejane różne urywki dla takich nieuków jak ty... Obejrzył oryginał.

0
0
Portret użytkownika Eva11

to nie globalne ociepleni ,a

to nie globalne ociepleni ,a globalne zniszczenie ....

tak... bez slonca napewno zamieni sie w pustkowie ziemia po ktorej stapamy ....

zgnilizna ,toksyny i radjacja ...kto wie moze energia sloneczna oczyscilaby ten syf jaki ludzie sobie na leb sypia ...

ja nie rozumiem ,naukowcy piernicza o globalnych katastrofach,a przeciez sami ludzi podjudzja aby sie przyczyniali do tego...przeciez ta cala nauka i ci wielcy teo swiata sami programuja ludzi aby ci uwazali to za cos- co ich ratuje  ...

na co oni teraz ostrzegaja przed czyms co sami czynia ?

a moze inne pytanie ,kogo obwiniac jesli wszyscy sa odpowiedzialni ?

1
-1

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej?

Portret użytkownika Akamai

Scarlet wierzy w globalne

Scarlet wierzy w globalne ocieplenie i związane z nim katastrofalne skutki.

Otóż gdyby nawet średnie roczne temperatury w Hiszpanii i Portugalii wzrosły o 5 stopni, w co szczerze watpię, to i tak nie miałoby to większego znaczenia.

Mit o globalnym ociepleniu został stworzony po to, by takie typy jak Al Gore mogły zarobić na tym grube miliardy. A także po to, żeby można było handlować prawem do emisji dwutlenku węgla, co niewątpliwie musiało być pomysłem narodu z długimi, kręconymi pejsami. Jak również po to, aby rygorystyczne w tym zakresie przepisy, nie dotyczące jednak USA I Chin, mogły osłabić europejską gospodarkę względem tych hegemonów.

Scarlet, jeśli koniecznie chcesz podążać za modnymi trendami, to zapuść sobie brodę Smile

2
0

Prawda jest jak poezja.

Większość ludzi nienawidzi poezji.

 

Portret użytkownika N1KT

Nawet w Polsce są nienormalne

Nawet w Polsce są nienormalne temperatury i nie ma zim. A w tym roku to wszystkie plony były o okolo 4-6 tygodni wcześniej niż normalnie.
Włochy 39C rekord ludzie wyłażą na plażę się kąpać i opalać gdzie max temeraturowy na tę porę roku to było 15'C.
Hot Particles Fukushima everywhere!

1
-1
Portret użytkownika X

no i widzisz; ktos dał juz

no i widzisz; ktos dał juz minusa, bo  nie lansujesz jedynej dozwolonej prawdy na tym portalu.

Sekta się zrobiła Smile

0
-1

Skomentuj