Polski grafen trafił do sprzedaży!

Kategorie: 

Źródło: AlexanderAlUS/CC BY-SA 3.0

Mówi się, że grafen to materiał przyszłości. Nie ma w tym żadnej przesady, skoro posiada on tak niezwykłe właściwości i ogrom zastosowań. Na szczęście to właśnie Polska jest liderem w pracach nad grafenem. Co więcej, nasz polski grafen trafił właśnie do sprzedaży.

 

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie zbudowali specjalny reaktor do produkcji arkuszy grafenowych i opracowali nową technikę wytwarzania grafenu, o czym informowaliśmy w 2015 roku. Już wtedy zapowiadano, że produkcja polskiego grafenu będzie niezwykle tania. Dr Zygmunt Łuczyński z ITME powiedział wtedy, że "za jakiś czas możemy mieć grafen do butów, grafen do zębów, grafen do wszystkiego".

 

Jak się właśnie dowiadujemy, pod koniec 2016 roku firma Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż tego cudownego, polskiego materiału. Wcześniej sprzedawała arkusze o wymiarach 30 x 30 cm, teraz do sprzedaży wprowadzono większe, o rozmiarach 50 x 50 cm.

"Technologia otrzymywania grafenu, którą Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych wykorzystuje do produkcji, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można przenieść grafen na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia" - powiedział prezes firmy Nano Carbon, Jacek Augustyn.

Jest to bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę to, że grafen może zrewolucjonizować biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy oraz elektronikę. Jednak dr inż. Irenerusz Marciniak, dyrektor ITME zwraca uwagę, że konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Bez tego, Polska może szybko wypaść z grafenowego wyścigu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika zxka666

Słyczałem do studentki PW, że

Słyczałem do studentki PW, że ten grafen to wydmuszka, szukają zastosowań na siłę. Na razie pewnie głównie uczelnie kupują arkusze.

0
0
Portret użytkownika NanoRurka

Zastosowań grafenu jest

Zastosowań grafenu jest mnóstwo... Polska ma tworzyć najczystrzy grafen. Przykra sprawa jest taka że rząd nie chce pomóc... Jak oczywiście wiele polskich patentów poszło w eter. Całe szczęście że firma Nano carbon wspomaga całą tą produkcję bo rząd ma ich w d... Co zresztą sam instytut ogłosił. Fajnie było by jak bym miał drut grafenowy i Nano rurki grafenowe projekt pracy nad moimi cewkami byłby piękny . Stworzył bym potężny kondensator i inne mini turbiny na os nawinał bym grafen ehhh ohhh co za moc by była o ile faktycznie ten fuluren ma takie właściwości . Coś mi się obiło że również tą produkcję wspiera Grupa Azoty ... Dobry gest oby to wszystko wypaliło . A wtedy będzie można wziąć rozmach z moimi cewkami i mini turbinami ... I będzie rewolucja NanoRurkoGrafenowy kox. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to będzie coś na wzór katastrofy Tunguskiej parlament europejski potem USA a następnie Anglia.

2
-4

Wake up people

Portret użytkownika MiamiVibe

Jestem jak najbardziej za.

Jestem jak najbardziej za. Uważam także, że gdyby nie nasza żydowładza, urzędnicy, tony papierów, pozwoleń, podatków itp. scierwa, byśmy byli potęgą światową w każdej dziedzinie Smile Zawsze będę dumny z Polski Smile

3
0
Portret użytkownika rocafella

Będzie jak z miedzią KGHMu.

Będzie jak z miedzią KGHMu.

Sprzedajemy rudę która jedzie do Chin i przyjeżdża póżniej pod postacią rur i kabli wielokrotnie droższa i ją kupujemy z powrotem.

 

Grafen nic nie znaczy liczy się technologia wykorzystnia grafenu w technice i patent na gotowy produkt.

Krzem staje się procesorem w fabryce Intela i AMD a nie jak wyjeżdża z kopalni.

5
0
Portret użytkownika Anioł Prawdy

czekam na te szybko ładujące

czekam na te szybko ładujące się baterie o zwiększonej pojemności...
(bo chodzi mi po głowie projekt własny roweru elektrycznego - terenowego.)

4
-1

Ban na czas nieokreślony - @MOD

Portret użytkownika Maryjan_66

To dobra wiadomość, więcej

To dobra wiadomość, więcej takich fajnie było by widzieć na ZnZ. Brakuje mi, kto ten polski grafen będzie kupował, bo do sprzedaży łatwo jest cookolwiek wyprodukować, większym problemem jest znaleźć klientów by owa produkcja się opłacała. No i to wsparcie rządu - troche enigmatyczne stwierdzenie, więc czego dokładnie miało by dotyczyć?

5
-1
Portret użytkownika sceptyyk

A co tu komentowac?

A co tu komentowac?  Sprzedajemy szczytowe osiągniecie polskiej myśli z wielu dziedzin, na podobnej zasadzie i cenach, jak kolorowi sprzedają swoje banany...   Sad

7
0
Portret użytkownika tubylec

I tak nas wydymają bo jeszcze

I tak nas wydymają bo jeszcze tak w historii nie było żeby jakiś polski wynalazek służył Narodowi Polskiemu.

3
0
Portret użytkownika Antyparch

Ja jestem za.

Ja jestem za.

Pisałem tu już o parametrach metali wzmocnionych grafenem.

Wytrzymałość stali wzmocnionej grafenem wzrasta 150 razy. Czyli nie półtora metra stali, a centymetr.

Wytrzymałość wolframu+grafen wzrasta 1450 razy. Praktycznie wszystkie tworzywa wzmocnione siatką grafenową są kilkaset razy (!!!!!!!!) mocniejsze, a co za tym idzie o wiele mniej ich "schodzi".

Tylko kto na tym skorzysta? Zwykły Polak, czy wszyscy oprócz nas?

1837

4
0

Skomentuj