Pogoda kosmiczna ma wpływ na ziemskie wzorce klimatyczne

Kategorie: 

Źródło: NASA

Klimatolodzy ustalili nieznany wcześniej mechanizm, w jaki pogoda kosmiczna wpływa na polarny klimat. Specjaliści mają nadzieje, że dzięki temu uda się powiedzieć więcej o niektórych, dotychczas niewyjaśnionych, zmianach w warunkach pogodowych obserwowanych tam zimą.

 

Międzynarodowy zespół naukowców z fińskiego Instytutu Meteorologicznego, University of Otago oraz Brytyjskiego Instytutu Badań nad Antarktydą dokonał analizy danych z trzech różnych satelitów, pozyskiwanych przez okres 11 lat. Stwierdzono, że bardzo energetyczne elektrony, czyli naładowane cząstki elementarne emitowane przez Słońce, wpływają na atmosferę Ziemi, co powoduje utratę ozonu w wyższych partiach atmosfery nad regionami polarnymi.

 

Duża liczba wykrytych wysokoenergetycznych elektronów znajdujących się w pasie promieniowania Ziemi, dociera w te okolice dzięki polu magnetycznemu Ziemi. Podczas burz magnetycznych elektrony są przyspieszane do wysokich prędkości i niczym ulewny deszcz uderzają w polarną atmosferę.

 

Okazało się, że utrata ozonu w wyniku tych nawałnic, może pomóc w wyjaśnieniu zmian kierunków wiatrów wiejących w okolicach biegunów. To z kolei prowadzi do zmian temperatury na półkuli północnej o nawet 5 stopni. Tak drastyczne zmiany temperatury wynikają ze skomplikowanej relacji między przestrzenią kosmiczną, a powierzchnią ziemi obserwowane są tam tylko w zimie.

 

Odkrycie wskazuje na kluczowy element reakcji łańcuchowej powstającej na skutek uderzenia elektronów w warstwę ozonową w wysokich szerokościach geograficznych, a także ujawnia wpływ na system pogodowy w dłuższej perspektywie czasowej. To połączenie nie było wcześniej w pełni zrozumiane. Eksperci mają nadzieje, że ustalenie tego mechanizmu może być użyteczne do przewidywania pogody, na przykład wskazując na szczególnie mroźne zimy w Europie.

 

Wyniki badań wskazujących na połączenie aktywności słonecznej i pogody na Ziemi, opublikowano 14 października w czasopiśmie Nature Communications.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Grandstapler

19 października: Islandzki

19 października: Islandzki Czerwony Krzyż awaryjne Ćwiczenie 17.10.2014

Islandzki Czerwony Krzyż otworzy 48 schroniskach w niedzielę, 19 października od 11-15 godzin.Będzie to pierwsze w historii ćwiczenia awaryjnego przeprowadzono dla całego narodu.Każdy znajduje w Islandii to zapraszamy do udziału, po prostu odwiedzając schronisko w pobliżu domu, i pyszny przysmak islandzki, gulasz mięsny, przygotowane przez członków Stowarzyszenia islandzki kucharzy. 

W ciągu ostatnich tygodni i miesięcy, siły natury przypomniały nam dokładnie o ich istnieniu.Wybuch wulkanu był aktywny w Holuhraun, północy lodowca Vatnajökull, od 29 sierpnia.Chociaż zdalne i nadal w bezpiecznej odległości, istnieją silne sygnały, że sąsiednie stratovolcanic strona, Bárðarbunga, staną się aktywne w najbliższej przyszłości. Może to mieć poważne skutki, w najgorszym przypadku scanarios nawet wzywa do pełnej ewakuacji całego południowego wybrzeża Islandii. W takich warunkach, niezbędne jest, aby wiedzieć, gdzie się udać do natychmiastowej pomocy, takich jak schronów awaryjnych Islandzkiego Czerwonego Krzyża.

 

Portret użytkownika syzyf

pogoda kosmiczna ma wplyw na

pogoda kosmiczna ma wplyw na ziemskie ..... rownie dobrze ten tytul moglby brzmiec:temperatura za sciana twojego kur*****ka,  ma wplyw na temperature w betonowym pomieszczeniu w kturym wlasnie siedzisz! i do udowadniania takich tez w podobno w XXI potrzebni sa naukowcy??? nie wiem smiac sie czy plakac? to juz chyba czas na.............

Skomentuj