Podwójne halo słonecznej na Alasce

Kategorie: 

Źródło: Internet

W mieście Fairbanks na Alasce doszło do obserwacji ciekawego zjawiska optycznego - podwójnego halo słonecznego. Mieszkańcy twierdzą, że tej zimy już kilkukrotnie można było zobaczyć halo słoneczne, w tym dwukrotne 17 stycznia.

Spektakularna obserwacja była możliwa ponieważ na skutek ataku zimy w powietrzu znajduje się bardzo dużo kryształków lodu, które działają jak maleńkie pryzmaty. Dzięki temu, że są oświetlane przez silne źródło światła, na niebie pojawia się zwielokrotnione słońce.

Wewnętrzny pierścień halo był typowy o promieniu kątowym 22 stopni. Został utworzony przez przejście światła słonecznego przez kryształy lodu w postaci heksagonalnych pryzmatów. Pierścień zewnętrzny to coś bardziej egzotycznego, ponieważ ma on promień kątowy 46 stopni i takie coś występuje rzadko.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj