Piaski Sahary są kluczowe dla użyźnienia lasów Amazonii

Kategorie: 

Źródło: kadr z Youtube

Sahara i Amazonia to jedne z największych fenomenów natury. O amazońskich lasach mówi się często jako o głównych płucach planety. Okazuje się, że największa pustynia świata jest ściśle powiązana z największą puszczą na Ziemi. Kluczową rolę odgrywa zwłaszcza wiatr, który przywiewa nad Amazonię wiele koniecznych do utrzymania różnorodności życia substancji mineralnych.

 

Dostawy niezbędnych substancji takich jak fosfor, potas i wiele innych, które są przenoszone do gleby przez deszcze i rzeki pochodzą z Sahary. Głównym czynnikiem sprawczym takiego nawożenia są okołorównikowe wiatry wiejące stale od strony pustyni.

 

Eksperci z University of Maryland, postanowili dowiedzieć się więcej o tym ile piasku ze składnikami odżywczymi z Afryki dociera do Amazonii. Dane te mogą pomóc zrozumieć, jak puszcza amazońska reaguje na zmiany klimatu. Jeżeli wiatr przenosi stosunkowo niewielką ilość piasku, wtedy wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze nie doprowadzi do poszerzenia lasów Amazonii, bo nie będzie tam wystarczającej ilości składników odżywczych.

 

Badania i monitorowanie przepływu pyłu nad Oceanem Atlantyckim trwało 7 lat. Naukowcy korzystali między innymi z francuskich satelitów klimatycznych z serii Calipso, które zostały wyniesione w 2006 roku przez francuską agencję kosmiczną CNES. Ekolodzy przeprowadzili również wyprawy do Karaibów i Amazonii, gdzie pobrali próbki kurzu i przeanalizowali jego skład chemiczny.

 

Okazało się, że co roku różne zjawiska pogodowe przenoszą w kierunku Amazonii około 182 mln ton piasku i pyłu, z których 15% kończy w oceanie przed dotarciem do Ameryki Południowej. Do lasów Amazonii dostaje się średnio 130 milionów ton piasku z Sahary, który zawiera 22 tysiące ton fosforu. Jednak dane te nie są kompletne, a siedem lat obserwacji jest dalece niewystarczające do przewidywania długoterminowych trendów i wpływu zmian klimatu na Amazonię.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ajas

To zjawisko jest znane od

To zjawisko jest znane od dawna, nie rozumiem dlaczego pisze się o nim jako ciekawostce. Sensacją, to by dopiero było gdyby ten pył znad Sahary nie leciał w kierunku Amazonii, bo wówczas te lasy przestałyby istnieć, przynajmniej na taką skalę.
A ty "44" zastanów się zanim napiszesz kolejną głupotę

Skomentuj