Opracowano syntetyczne mięśnie dla robotów z materiału drukowanego w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choć „mózgi” robotów są stale doskonalone, to ich „ciała” są nadal bardzo prymitywne. Odkryto jednak nowy materiał, który pozwala zbudować silne mięśnie, inspirowane ludzkimi. Naukowcy z Columbia Engineering stworzyli syntetyczny, miękki „mięsień” zdolny do podniesienia ponad 1000 razy większego ciężaru od niego samego.

Technologia inspirowana żywymi istotami jest dużym krokiem w kierunku usprawnionego poruszania się robotów. „Robimy duże postępy w doskonaleniu umysłu robotów, jednak ich ciała są nadal prymitywne” – powiedział kierownik projektu, Hod Lipson, profesor inżynierii mechanicznej w Columbia Engineering – „Udało nam się pokonać jedną z ostatecznych barier w tworzeniu maszyn przypominających ludzi”. 

Materiał drukowany w technologii 3D jest w stanie kurczyć się i rozprężać jak prawdziwy mięsień. Naukowcy przetestowali go w kilku różnych zadaniach, przydzielanych przez komputer. Wiadomo już, że mięsień jest w stanie podnieść ramię ludzkiego szkieletu do pozycji 90 stopni.

Opracowany przez badaczy mięsień będzie mógł znaleźć zastosowanie u robotów do podnoszenia ciężarów. Jest to najbliższy ekwiwalent naturalnego mięśnia, choć nadal jest od niego znacznie mniej skomplikowany i nie pozwoli póki co osiągnąć zwinności mięśni zwierzęcych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj