Odkryto prawie 100 nowych wulkanów, znajdujących się pod Antarktydą

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zespół geologów z Uniwersytetu w Edynburgu zidentyfikował 91 nowych wulkanów, ukrytych pod lodowcem Antarktydy. Odkryte wulkany w połączeniu z 47 obecnie znanymi tworzą tam największe skupisko wulkanów na całym świecie.

 

Wulkany zostały odkryte przy użyciu pomiarów satelitarnych oraz potężnych technik radarowych. Większość z nich ma stożkowy kształt, co sugeruje, że nie doświadczyły erozji lodowcowej i wszystkie mogą być bardzo młode.

 

Antarktyda jest domem dla kilku uśpionych oraz aktywnych wulkanów, wśród których występuje  Erebus – mierzący 3794 m n.p.m. najbardziej aktywny wulkan na Antarktydzie, którego ostatnia erupcja nastąpiła w 2014 roku.

Około 100 milionów lat temu na najbardziej wysuniętym na południe kontynencie nie było lodu, a całość pokrywały bujne lasy deszczowe oraz bagna. Nowo odkryte wulkany są niezwykle różnorodne. Niektóre rozmiarami przypominają małe wzgórza, podczas gdy inne mogą mieć wysokość sięgającą nawet 3850 metrów. Odkrycie budzi także pewien niepokój – lód na Antarktydzie stale topnieje, a jakakolwiek erupcja wulkanu z pewnością pogorszy tę sytuację.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Komentarze

Portret użytkownika keri

Ewolucja sobie zaprzecza.

Ewolucja sobie zaprzecza. Skoro 100mln lat temu nie było lodu, to jak człowiek mógł zrobić odnalezione mapy Antarktydy (bez pokrywy lodowej), skoro w tym czasie wg ewolucji człowieka nie było.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Małpy napisały na bananach

Małpy napisały na bananach listy do Darwina a Lenin je zatwierdził i przybił pieczątkę że są koszerne.

Portret użytkownika keri

Nałukofce pośliznęły się na

Nałukofce pośliznęły się na tych skórkach bananowych i ten poślizg jest udokumentowany w podawanych przez nich datach. Poślizg o dziesiątki mln lat Biggrin

Skomentuj