Nowy antybiotyk szansą na walkę z superbakteriami

Kategorie: 

Źródło: tg

Międzynarodowa grupa naukowców zsyntetyzowała i przetestowała nowy antybiotyk zdolny do niszczenia bakterii opornych na inne antybiotyki. Może zapoczątkować on nową klasę leków. Szczegóły pracy opublikowano w Journal of Medicinal Chemistry.

 

Badania naukowców są próbą stworzenia dostępnego analogu teiksobaktyny - naturalnego antybiotyku wytwarzanego przez bakterie glebowe. Został on odkryty w 2015 roku i jest uważany za bardzo obiecujący w zwalczaniu patogenów opornych na antybiotyki.

 

Autorzy artykułu zsyntetyzowali wiele uproszczonych form teiksobaktyny, zastępując oryginalne aminokwasy tymi, które są łatwiejsze do odtworzenia. Ich działanie zostało przetestowane przez naukowców in vitro, a jedna z postaci - na myszach zakażonych bakteriami. Naukowcy otrzymali pierwszy dowód, że taka uproszczona forma antybiotyku może być skuteczna.

 

„Przed nami dużo pracy, opracowując teixobactin jako antybiotyk, odpowiedni do leczenia ludzi. Stworzenie leku, który lekarze będą mogli przepisać pacjentom, zajmuje kolejne sześć do dziesięciu lat. Ale jest to krok we właściwym kierunku, który poprawi nasze analogi (naturalna teiksobaktyna) "- powiedział Ishwar Singh, lider badań z Uniwersytetu of Lincoln.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika wizi

Zombie ,te badania doprowadzą

Zombie ,te badania doprowadzą do apokalipsy zobie .Antybiotyki a większośc z nich to odmiany grzybów jak np penicylina .Podobna do nich grzybnia "Ophiocordyceps unilateralis" przejmuje kontrolę nad mięśniami tak że zarażony organizm na wpół martwy nawet z martwym mózgiem nadal sie porusza .Na razie atakuje tylko mrówki ale kto wie co naukowcy wykombinują jak zaczną podawać ją ludziom jako natybiotyk.

Skomentuj