Nowe fotoradary będą w stanie wykryć czy kierowca jest pod wpływem alkoholu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wygląda na to, że polska policja może z czasem otrzymać kolejne narzędzie do walki z kierowcami, którzy łamią prawo. Dzisiejsze fotoradary potrafią rejestrować pojazdy, które przekraczają dopuszczalną prędkość. Jednak w nie tak odległej przyszłości najprawdopodobniej będą w stanie również wykryć, czy kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu.

 

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie opracowali technologię, która wykorzystuje wiązkę światła o wysokiej intensywności aby wykryć w powietrzu wewnątrz przejeżdżającego samochodu obecność alkoholu. Laser przebija się przez szybę, przemierza przez kabinę i natrafia na lusterko znajdujące się po drugiej stronie pojazdu aby następnie wrócić do fotoradaru.

 

Poprzez analizę odbitego światła laserowego można ustalić jaka ilość pierwotnej wiązki została zaabsorbowana przez opary alkoholu, znajdujące się wewnątrz samochodu. Na tej podstawie wyliczone zostanie stężenie alkoholu w powietrzu w kabinie pojazdu a tym samym policja dowie się, czy kierowca prowadzi pod wpływem alkoholu.

 

Projekt zakłada aby fotoradar, gdy wykryje obecność alkoholu w samochodzie, automatycznie wykonał zdjęcie pojazdu wraz z numerami rejestracyjnymi i przesłał je policjantom, którzy będą znajdować się na dalszym odcinku drogi. Dzięki temu będą wiedzieli czy należy zatrzymać kierowcę i przeprowadzić test trzeźwości.

 

Uczeni twierdzą, że ich urządzenie jest skuteczne nawet gdyby kierowca starał się zasłonić szyby w samochodzie aby zablokować wiązkę światła. W tym przypadku fotoradar i tak wykona zdjęcie a policja zatrzyma kierowcę. Wynalazek jest obecnie poddawany ulepszeniom, aby był mniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Jak włączysz spryskiwacz

Jak włączysz spryskiwacz przedniej szyby to "na bank" już masz opary metanolu w wozie. Dojdzie do tego że będą zatrzymywać co piąty pojazd bo urzadzenie coś wykryło. A jak już zatrzymają i będziesz trzeźwy - to znajdą coś innego i tak kierowę ukarają.

Portret użytkownika Dr Piotr

Pewnie producentem będzie

Pewnie producentem będzie izraelska firma, więc wynalazek trzeba koniecznie wdrożyć i stosować. Nieważne, że to absurd pomiarowy i zaprzeczenie idei pomiaru spektrometrycznego, jak to zauważyli komentujący tutaj, ważne, że kasę będzie robił i sądy będą miały co robić...ogólnie administracja będzie dzieki temu czuła się potrzebna.

Portret użytkownika wkur****y

Sranie w banie ! Psikacza też

Sranie w banie ! Psikacza też wykryje jako wódę, szczególnie w zimie ?
Karanie za przekroczenie o 1 km/h, za psikacza i denaturat w spryskiwaczu, co k... jeszcze zapytam ?
Może ten po****ny kraj niech wszystich uzna za przestępców, a żeby wyjść z domu trzeba będzie się starć o przepustkę. A oni straszą kacapami, zajmijmy się naszymi kur***i na początek.

Portret użytkownika Sajgoniarz

Bardzo głupi pomysł. Mierzy

Bardzo głupi pomysł. Mierzy tylko czy hmm.. samochód jest pod wpływem alkoholu. Wystarczą wypici pasażerowie, cząstki, które również będą absorbować to światło znajdujące się w aucie, bo każde auto ma swoje odrębne mikrośrodowisko. Rozlane piwo, co z takówkami podzielonymi na 2 segmenty, co z ciężarówkami wożącymi dziwne substancje. Będzie tyle fałszywych alarmów że się im odechce tego stosować. 

Portret użytkownika Los Anonimos

"Laser przebija się przez

"Laser przebija się przez szybę, przemierza przez kabinę i natrafia na lusterko znajdujące się po drugiej stronie pojazdu aby następnie wrócić do fotoradaru."
Ja lusterka nie mam z tyłu samochodu Biggrin
A tyłem po ulicach to też nie będę jeździć Biggrin
 

Portret użytkownika euklides

Ten laser wysokiej

Ten laser wysokiej intensywności nie stanowi czasem zagrożenia dla zdrowia kierowcy?
Za wiki:
"Sufficiently powerful lasers in the visible to near infrared range (400-1400 nm) will penetrate the eyeball and may cause heating of the retina, whereas exposure to laser radiation with wavelengths less than 400 nm and greater than 1400 nm are largely absorbed by the cornea and lens, leading to the development of cataracts or burn injuries"
"Lasery o odpowiednio dużej mocy, pracujące w pańsmie widzialnym i bliskim podczerwonemu (400-1400nm) penetrują gałkę oczną i mogą spowodować poparzenie siatkówki, z kolei światło emitowane przez lasery pracujące w paśmie poniżej 400nm i większym niż 1400nm jest w dużym stopniu absorbowane przez rogówkę i soczewkę, co prowadzi do rozwoju zaćmy bądź poparzeń."
 
Ogólnie rzecz biorąc wynalazek kretyński. Pijani kierowcy z reguły jeżdżą albo mało uczęszczanymi drogami, gdzie nie ma sensu na nich polować albo po miastach, gdzie po minięciu fotoradaru można wybrać jedną z setek kombinacji dróg. Pijanych kierowców może z powodzeniem namierzyć zwykły radar i ocena wizualna zachowania, bo z reguły jadą albo bardzo wolno albo bardzo szybko, wykonując przy tym dziwne manewry. Oczywiście ten radar będzie dodatkowo robił zdjęcia wszystkim ciężarówkom i wanom, bo nie mają tylnej szyby. Za to nie zrobi nigdy zdjęcia motocyklowi i kabrioletowi z otwartym dachem.

Portret użytkownika Medium

euklides napisał: Ten laser

euklides wrote:

Ten laser wysokiej intensywności nie stanowi czasem zagrożenia dla zdrowia kierowcy?
(...)
Ogólnie rzecz biorąc wynalazek kretyński. 
Też mam wrażenie, że obojętne dla zdrowia to nie jest.
Ponadto stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu trwa dłużej, niż się wam wydaje i wcale nie natychmiast po spożyciu trunku.

Portret użytkownika ja......

Martwicie sie tym co ma być,

Martwicie sie tym co ma być, a mnie zastanawia wplyw wszechobecnego wifi w naszym życiu. To wkońcu tez fale elektromagnetyczne, a w takim wieżowcu co na jedną klatkę przypada 50 i więcej mieszkań jest zdecydowane przesycenie. Czytałem o tym artykul ale tam była proszuna tylko kwestia, że przez taką ilość sygnałów może nam kiepsko działać.

Strony

Skomentuj