Nowa sztuczna skóra zapewni robotom zmysł dotyku

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Houston stworzyli sztuczną skórę, która może pozwolić robotom odczuwać gorąco i zimno. Mimo, że projekt jest w trakcie rozwoju, daje to szansę na zdolność do odczuwania dotyku także ludziom z protezami,  jak i również prowadzi do powstawania bardziej zaawansowanych urządzeń medycznych.

 

Jak wyjaśnia zespół badawczy, większość półprzewodników – organicznych i nieorganicznych – jest mechanicznie nierozciągliwa. Stworzono więc pierwszy półprzewodnik w formie kompozytu kauczukowego, który umożliwia rozciąganie bez jakiejkolwiek specjalnej struktury mechanicznej.

 

Sztuczna skóra została wytworzona z polimeru na bazie krzemu, znanego jako poli(dimetylosiloksan) lub PDMS oraz z utwardzonego materiału wykonanego z nanowłókien, zdolnych do przewodzenia prądu elektrycznego. Jest to znaczny postęp względem tradycyjnych, kruchych i bardziej skomplikowanych półprzewodników. 

„Opracowany przez nas produkt jest tani, prosty, skalowalny, a także posiada dużą tolerancję na obciążenia” – wypowiedział się główny twórca sztucznej skóry, Cunjiang Yu.

W trakcje demonstracji, ręka robota pokryta sztuczną skórą była w stanie zarejestrować gorąco oraz zimno wody. W innym teście dłoń otrzymywała sygnały komputerowe, które następnie przetłumaczono na język angielski.

 

Sztuczna skóra to tylko jeden ze sposobów na wykorzystanie stworzonego materiału. Może on także mieć zastosowanie w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów, rękawiczek chirurgicznych, implantów medycznych oraz do interfejsów maszynowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj