Nietypowe zjawiska nad Chile. Niebo zabłysło wieloma barwami!

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Na północy Chile zaobserwowano niezwykłe zjawiska optyczne. Mieszkańcy okolic portowego miasta Antofagasta, w poniedziałek, 13 listopada mieli szczęście oglądać niesamowite i rzadkie zjawisko atmosferyczne, tak zwane halo słoneczne. 

Wokół naszej dziennej gwiazdy widać było dwie aureole. Halo pojawia się wokół tarczy słońca, gdy drobne kryształki lodu w atmosferze załamują światło słoneczne. Zjawisko to jest zazwyczaj związane z obecnością cirrus na wysokości 5-10 km w górnej troposferze. Pierścień poświata wokół Słońca może być w różnych kolorach - biały do ​​koloru tęczy.

Tęczowy kolor to nic innego tylko widmo światła słonecznego. Każda gwiazda ma inne widmo, a kolorystyka takiego zjawiska zależy od składu chemicznego naszego Słońca. 

Kryształki działają w takich sytuacjach jak pryzmaty wywołując niesamowity efekt optyczny. Zwykle można zobaczyć jeden okrągły pierścień światła, ale tym razem był on zwielokrotniony, co sprawiało wrażenie spektakularnej aureoli Słońca.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hansi

Właśnie Też mi "halo"

Właśnie Smile Też mi "halo" Smile Najnormalniejsza, książkowo wzorcowa refrakcja na NANO-kryształach, czegoś rozpylonego w stratosferze, akurat w tamtym miejscu, co akurat przesłoniło słońce. Ciekawość, CO takiego rozpylili tam na górze ? Bo nano-Aluminium, jak zazwyczaj - to NIE było.

Skomentuj