Naukowcy z Chin wykazali, że podwodna komunikacja kwantowa jest możliwa

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Chiny ponownie nas zaskakują. Tamtejsi naukowcy pracują nad pierwszą na świecie siecią komunikacji kwantowej. Poprzednie eksperymenty obejmowały wysyłanie splątanych fotonów z satelity do stacji naziemnych i w drugą stronę. Tymczasem podczas najnowszych badań dokonano czegoś zupełnie nowego - chodzi o podwodną komunikację kwantową.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju pobrali słoną wodę z Morza Żółtego i umieścili ją w zbiorniku o długości 3 metrów. Następnie z pomocą laserów zdołali przesłać parę splątanych fotonów przez wodę na taką samą odległość. Osiągnięto sukces, który ma istotne znaczenie dla przyszłości projektu.

 

3 metry to praktycznie nic w porównaniu do 2 400 kilometrów, tj. odległości jaką pokonały splątane fotony w trakcie wcześniejszych testów. Jednak wtedy cząstki światła zostały dostarczone przez satelitę Micius do stacji naziemnych. Natomiast tym razem, splątane pary fotonów zostały przesłane przez wodę, która jak się okazało nie doprowadziła do "rozplątania" cząstek.

 

Jak dotąd jeszcze nikt nie przeprowadził takiego eksperymentu, ale chińscy naukowcy twierdzą, że to dopiero początek. Z przeprowadzonych kalkulacji wynika, iż podwodna komunikacja kwantowa może funkcjonować na większe dystanse - nawet do ponad 900 metrów, co zostanie sprawdzone podczas kolejnych badań. Dzięki nim, przyszłe chińskie okręty podwodne mogłyby zostać wyposażone w systemy komunikacji kwantowej, które pozwolą na bezpieczną wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Dobrze, że chociaż splątanie

Dobrze, że chociaż splątanie udaje sie wykorzystać w praktyce, bo ze stabilnym komputerem kwantowym działajacym w oparciu o dualizm korpuskularno-falowy ciągle są jakieś problemy.

Portret użytkownika figa

Chiny ,,zaskakują'' tylko

Chiny ,,zaskakują'' tylko niedouczonych leniwych matołów . To , co potrafi woda zapiera dech w piersiach ! Prace doktora Emoto to mala próbka . Każdy inteligentny czlowiek to wie i zna .Nie wspominając o tym , że tylko glupiec myśli , że film Awatar to fikcja !  Nasi Słowiańscy Przodkowie  ,,poganie'' byli milion razy mądrzejsi od naszej głupiej cywilizacji śmierci . Oni wiedzieli jaką potęgą jest Matka Natura . Cała przyroda to gigantyczny system komunikacji !  Nowożytne religie spowodowaly , że człowiek zgłupiał .  Oczywiście nie chce tego przyjąć do wiadomosci I głupieje coraz bardziej . A z siłami natury i tak nie ma szans . Wystarczy , że Yellowstone piernie i jesteśmy w czarnej dupie . Jak wysiądzie prąd , to nie będziemy wiedzieli jak żyć ! Ludzie zjedza się nawzajem . No chyba , że ktoś ma szczescie być Aborygenem , lub Pigmejem ! Prad ma w dupie .

Portret użytkownika PKW

PODWODNA. KOMUNIKACJA.

PODWODNA. KOMUNIKACJA. KWANTOWA. Powtórzyłem to sto razy i dalej nie mogę dojść do siebie.

Portret użytkownika tteis77

"bravo, Stary system można

"bravo, Stary system można zlikwidować i również wszystkich hakerów za jednym razem.... HAHHAHAHAH    pa pa hakerzy, będziecie bezużyteczni,  DO ROBYOTY FIZYCZNEJ!"

Portret użytkownika Rocafella

A tymczasem w Polsce

A tymczasem w Polsce produkuje się grafen metodą naklejania plastra na bryłę grafitu i odklejania go Smile

Polska w budowie

Skomentuj