Naukowcy stworzyli najdokładniejszą mapę ciemnej energii we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: NASA/ESA

Badania przeprowadzone w ramach projektu Dark Energy Survey (DES) pozwoliły stworzyć nową, większą oraz dokładniejszą mapę ciemnej energii oraz ciemnej materii we Wszechświecie. Naukowcy stworzyli ją na podstawie analiz ponad 26 milionów galaktyk.

 

W 1998 roku astronomowie odkryli, że ekspansja Wszechświata nie zwalnia lecz przyspiesza. Fizycy spekulowali, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być obecność tajemniczej energii. Stąd wzięła się nazwa ciemna energia. W wyniku prowadzonych obserwacji ustalono, że ciemna energia i ciemna materia stanowią aż 96% masy Wszechświata, a pozostałe 4% to zwykła materia, którą jesteśmy w stanie zaobserwować. Problem w tym, że istnienia ciemnej energii i ciemnej materii nie udało się potwierdzić eksperymentalnie.

 

Dark Energy Survey to projekt, który ma pomóc w badaniach nad hipotetyczną formą energii i materii. Bierze w nim udział 400 naukowców z 26 instytutów z 7 państw świata. Badacze wykonali zdjęcia 26 milionów galaktyk z pomocą teleskopu Blanco, który znajduje się w Chile, oraz specjalistycznego aparatu o rozdzielczości 570 megapikseli.

Źródło: Dark Energy Survey

Badając zakrzywienie światła, naukowcy ustalili rozłożenie oraz ilość ciemnej materii i ciemnej energii. Wyniki zdają się potwierdzać dotychczasowe ustalenia - Wszechświat składa się w 70% z ciemnej energii, 26% z ciemnej materii oraz 4% ze zwykłej materii.

 

W kolejnych latach, naukowcy działający w ramach wspomnianego projektu będą prowadzić kolejne obserwacje. Dzięki uzyskanym danym powstaną jeszcze większe i dokładniejsze mapy ciemnej energii i ciemnej materii. Ostatecznie naukowcy chcą uzyskać obraz 300 milionów galaktyk z nadzieją, że pozwoli to rozwiązać zagadkę "niewidzialnej" energii i materii.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika witek

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak ciemna energia i ciemna materia, to wyłacznie hipotezy aby dopasować rzeczywistość do teorii. Pod koniec XIX wieku uczeni rozprawiali o eterze tak samo jak teraz o ciemnej energii i ciemnej materii. Najpierw trzeba się troche dokształcić a nie promować jako fakty niesprawdzone teorie.

1
0
Portret użytkownika ewarys54

Nie studiowałem ani fizyki

Nie studiowałem ani fizyki ,ani astronomii ale coś mi tu nie pasuje.

Nawet gdyby założyć,że energia porusza się z prędkością światła,to całe to mapowanie ma się nijak do rzeczywistości,wszak odległości w kosmosie są astronomiczne i te pomiary dotyczą setek tysięcy,albo nawet milionów lat do tyłu.

 

6
0

Nie módlcie się o zmianę świata;módlcie się,aby obudzić się wewnątrz siebie.

Portret użytkownika Q...

Ciemna materia/ energia?. Nie

Ciemna materia/ energia?. Nie, zwykła pomyłka. Ale bardzo droga. Wydawali i wydają dużo dolarów na poszukiwanie niczego!. "Deficyt masy" wynikający z faktu że galaktyki obracają się pozornie jak "ciała sztywne" to tylko zła interpretacja teorii grawitacji Newtona i tego co wymyślił Keppler do opisu ruchu planet w Układzie Słonecznym. Praw Keplera nie można stosować wprost do płaskiego układu jakim jest większość galaktyk!. I jak tu się teraz z tego wycofać?. Doktoraty, rauty, sława "wielkich badaczy", literatura wielokrotnie recenzowana (podczas gdy mało kto pozwala sobie na recenzowanie i wpuszczanie w obieg naukowy prac z fizyki plazmowej i dotyczących hipotezy "Elektrycznego Wszechświata") mądre miny i granty czyli morze kasy wydanej na coś co jest zwykłą pomyłką wynikłą z przyjęcia błędnych założeń!.   "Ciemna Materia pomyłką uczonych, cz. 4 - Paweł Góralski - 11.07.2017"    https://youtu.be/iMCeu00vKjg    https://www.youtube.com/watch?v=iMCeu00vKjg  

6
0
Portret użytkownika KtosTam

Rok? Póki trzymasz ją

Rok? Póki trzymasz ją zjonizowaną w silnym polu magnetycznym w próżni. Jeżeli jeden z warunków zniknie. Jej trwałość jest grubo poniżej sekundy po zetknięciu z materią.

1
0
Portret użytkownika hyh

to ma sens , ciemna energia

to ma sens , ciemna energia jesli sie wypelni 100 proc czyli brakuje juz 4 proc przeksztalci wrzechswiat w pelny reset.. i od nowa...

2
0
Portret użytkownika keri

Kiedyś nałukofcy blędnie

Kiedyś nałukofcy blędnie zinterpretowali dane i stwierdzili, że Wszechświat się rozszerza. Potem ponownie zerknęli na dane i uznali, że jednak nie.

Dlaczego wciąż pokutuje to durne rozszerzanie, którego nie ma?

Ciemna materia i energia zostały wymyślone, ponieważ grawitacyjny Wszechświat nie miałby prawa istnieć, rozleciałby się. Zamiast zmienić bezsensowną hipotezę, że obiekty trzyma do kupy grawitacja, nałukofce władowali w nią wymyśloną czarną energię i materię, aby masy się zgadzały.

AMR słusznie zauważył, że ciemna energia i ciemna materia są z d.py wzięte.

7
-1
Portret użytkownika Jabo

Jak to jest? Naukowcy uważają

Jak to jest? Naukowcy uważają, że istnieje ciemna energia i materia, której nie można bezpośrednio zaobserwować,ale podobno widać skutki jej oddziaływania, a zaprzeczają istnieniu krasnoludków, których też nie widać, ale skutki ich działania można odczuć. Otóż złośliwe skrzaty mają taki zwyczaj, że szczeją do mleka. Sam się o tym przekonałem, kiedy zapomniałem wstawić mleko do lodówki. Rano było tak kwaśne, że trzeba je było zostawić na zsiadłe. Oczywiście było to mleko prosto od krowy. Te z supermarketu, nie zkwaśnieje choćby stu krasnali się do niego wyrżnęło.

5
0
Portret użytkownika Dr Piotr

Genialne, zrobili mapę czegoś

Genialne, zrobili mapę czegoś, czego nie ma...od razu Nobel za to! ;)))

Czego to się teraz nie robi dla grantów i poklasku oraz udowadniania na siłę wydumanych praw fizyki.

4
-1
Portret użytkownika wyzdro

To jest mapa niewiedzy

To jest mapa niewiedzy naukowej - czyli jak obecne znane prawa fizyki pasują do tego co obserwujemy .

Ciemna energia to nie jest "coś" rzeczywisytego lecz zbiór nieznanych praw fizyki a także  luki w i błędy w obecnych . A co najciekazwsze to że prawiodłowo oceniono nasza niewiedzę na 96%

 

5
0

Skomentuj