Naukowcy potwierdzili autentyczność meteorytu, który spadł w Holandii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy potwierdzili autentyczność meteorytu, który spadł na stodołę w holenderskiej miejscowości.

 

 

Ciało niebieskie uderzyło w dach w holenderskiej miejscowości Broek in Waterland w styczniu bieżącego roku. Obiekt waży 0,5 kg, a jego wiek szacowany jest na 4,5 miliarda lat, podaje portal NOS.

 

Właściciel meteorytu, który pragnie zachować anonimowość, nie zamierza go sprzedawać. Być może przekaże go do muzeum. Meteoryt z Broek in Waterland jest dopiero szóstym, jaki kiedykolwiek znaleziono w Holandii.

 

Do zderzenia meteorytu ze stodołą doszło 11 stycznia br. Wcześniej na niebie widać było jasną kulę ognia, a potem rozległ się głośny huk.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika QooT

Prawie

Prawie Wink
Do określenia wieku kosmicznego meteorytu wykorzystuje się izotopy stabilne: 3He, 21Ne, 22Ne, 38Ar i promieniotwórcze: 3H, 36Cl, 39Ar, 60Co, 26Al, 40K, 37Ar. Zawartość wymienionych izotopów stabilnych mierzy się za pomocą spektrometru mas po uprzednim wydzieleniu gazów szlachetnych z próbki, przez jej ogrzanie aż do stopienia. Pewna strata tych izotopów może zajść podczas spadku meteorytu na Ziemię. Zwłaszcza meteoryty kamienne, które weszły w atmosferę ze znaczną prędkością są narażone na tego rodzaju straty. Powoduje to pewne zaniżenie ocen wieku tych meteorytów. Izotopy promieniotwórcze bada się za pomocą liczników promieniowania połączonych z wielokanałowymi analizatorami do automatycznego określania zawartości poszczególnych izotopów. Ilości atomów izotopów promieniotwórczych maleją zgodnie z prawem rozpadu od chwili spadku meteorytu, ponieważ na powierzchni Ziemi został odcięty od strumienia promieniowania kosmicznego. Z tego powodu do otrzymanych wyników pomiarów licznikowych wprowadza się poprawki na wiek ziemski meteorytu, czyli czas jego przebywania na powierzchni Ziemi.

Portret użytkownika Nabonit

Moje pytanie brzmi:

Moje pytanie brzmi:

jak można szacować wiek meteorytu na 4,5 miliarda lat jeśli narazie ludzie są w stanie ocenić (podobno) wiek czego kolwiek metoda radioweglowa która zakłada ze coś ma w sobie ileś tam węgla który był niby w atmosferze ziemskiej... jeśli meteor nie był 4,5 miliarda lat temu raczej na ziemi? 

Jak można pisać takie bzdury szok :o

Skomentuj