Naukowcy opracowali metodę druku 4D w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Technologia druku przestrzennego wchodzi na jeszcze wyższy poziom. Inżynierowie z Rutgers University - New Brunswick wydrukowali w drukarce 3D przedmiot zmieniający kształt pod wpływem konkretnych czynników zewnętrznych. Wynalazcy zademonstrowali więc metodę druku 4D, posługując się drukarką 3D.

 

Druk 4D to udoskonalona wersja druku 3D, która zyskała niemałą popularność w ostatnich latach. W przeciwieństwie do drukarek 3D, nowa technologia pozwala nam wytwarzać przedmioty zmiennokształtne. Naukowcy prezentowali dotychczas specjalnie opracowane materiały, które zmieniają kształt np. pod wpływem światła słonecznego lub przy kontakcie z wodą. Tymczasem specjaliści z Rutgers University - New Brunswick przedstawili nową metodę druku 4D, która wykorzystuje drukarkę 3D.

 

Inżynierowie wydrukowali pionek szachowy stosując inteligentny hydrożel jako "tusz". Przedmiot pod wpływem temperatury powiększa się lub pomniejsza, ale cały czas zachowuje swój kształt, choć w 73% składa się z wody.

Źródło: Daehoon Han/Rutgers University – New Brunswick

Zaprezentowana technika posiada szerokie zastosowania w medycynie, a także może wynieść miękką robotykę na jeszcze wyższy poziom. Drukowanie zmiennokształtnych przemiotów z hydrożelu to prawdopodobnie dopiero początek. Dzisiejsze drukarki 3D potrafią już wytwarzać dowolne obiekty z różnych materiałów - nawet z metalu. Prędzej czy później powstaną również drukarki 4D, które będą oferować cały szereg ciekawych rozwiązań. Zdaniem naukowców, mogą to być np. samonaprawiające się mosty czy samoskładające się meble. Możliwości jest wiele, a ograniczać nas może tylko ludzka wyobraźnia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Komentarze

Portret użytkownika alternatywny

Haha xD czyli ulepszony druk

Haha xD czyli ulepszony druk 3D na potrzeby sexbiznesu. Tak samo jak VR, przeciez gdyby nie branza porno i inne zwiazane z sexbiznesem, to chyba dalej bysmy zyli w epoce kamienia lupanego xD 

Portret użytkownika syriues

czwarty wymiar to czas wiec

czwarty wymiar to czas wiec mozna powiedziec,ze jakis czas trzeba byleby byla temperatura.

Popierwsze nikomu sie to nie przyda.Wieksze ,mniejsze.Moze do seks robotow jedynie.Ludzie nigdy nie chca nic dobrego zrobic,zapamietajcie sobie.

Dobro to zlo dla zlych.czyli jednym slowem mowiac dobro tez moze byc zle.Skoro nic z tego dobrego nie wyjdzie,wyjdzie wiec zlo.A mogloby byc tak dobrze

Portret użytkownika FOL

Nie ma czegoś takeigo jak 4D

Nie ma czegoś takeigo jak 4D i wyżej. Jest tylko 3D. Reszta to urojenia psychicznie chorych znudzonych granciarskich szarlatanów

Portret użytkownika Nicco

Technologia idzie do przodu,

Technologia idzie do przodu, ale żądza pieniądza ją skutecznie zabija, poprzez wykupienie i umieszczenie patentu w sejfie.

,,Socjalizm każdemu równo nosa utrze. Bogatych zdusi jutro, a biednych pojutrze".

Portret użytkownika szczery35

Bzdrura, od dawien dawna pod

Bzdrura, od dawien dawna pod wpływem temperatury figury zmieniały kształt a nawet kolor, to nie jest 4D.

Skomentuj