Naukowcy odkryli podobieństwa w rozwoju wszechświata, Internetu i ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Sieć neuronów w mózgu - źródło: dreamstime.com

Naukowcy z amerykańskiej organizacji CAIDA (Cooperative Association for Internet Data Analysis) na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (UCSD) z pomocą złożonych modeli badają wszystkie sieci komputerowe. Ostatnio doszli do wniosku, że Internet przypomina mózg a w skali makro nawet wszechświat ponieważ jest tworzony na tych samych zasadach.

 

Już poprzednie prace wykazały, że mózg i Internet mają ze sobą wiele wspólnego. Teraz naukowcy zastanawiają się, czy istnieją wspólne prawa rozwoju sieci, niezależnie od ich wielkości i rodzaju. Kierując się teorią względności, która wyjaśnia, jak zniekształca się czasoprzestrzeń, postanowili wymodelować powstawanie najstarszej znanej struktury sieci, wszechświata.

 

Badanie opisano w branżowym piśmie Scientific Reports. Zespół naukowców wykonał model wczesnego wszechświata z dokładnością do najmniejszych cząstek.  Superkomputery próbowały wiązać małe kwanty czasoprzestrzeni w jedną sieć pełną węzłów, które są w związku przyczynowym między sobą.

Mapa znanego wszechświata - źródło: wikipedia.org

W trakcie gdy wszechświat rozszerzał się w komputerowej czasoprzestrzeni, rosła też liczba połączeń między cząstkami materii w galaktykach. Następnie naukowcy porównali wynik obrazowania z podobnym dokonanym dla systemów sieci komputerowych oraz niektórych części mózgu. Okazało się, że zasady ekspansji wszystkich tych struktur są bardzo podobne. 

Mapa obecnego internetu, kolory oznaczają ruch z innych kontynentów - źródło: New Scientist

Gdy ktoś czegoś szuka w Internecie w pierwszej kolejności kieruje się do głównych wyszukiwarek lub do stron jakichś grup zainteresowania odpowiednim tematem. Te same procesy zachodzą w mózgu, gdzie sąsiadujące neurony są dołączone do głównych komórek nerwowych.

 

Uczeni twierdzą, że niezwykłe podobieństwo małych i dużych sieci dowolnego rodzaju nie może być zbiegiem okoliczności. Bardziej prawdopodobne jest to, że rozwój wszelkich struktur sieciowych regulują te same zasady, nieznane nauce.  Nowe badania pokazują, że jesteśmy daleko od zrozumienia, jak działa natura.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika suzej wen

by ocalić wszystko co było

by ocalić wszystko co było jest i będzie potrzebna jest symbioza, równowaga istnienia... umiejętność oddawania swiatu tego co się dostało od wszechprzestrzeni z chwilą narodzin. Ciągle tylko czerpiemy, pobieramy, tankujemy a czy uzupełniamy braki w naczyniu z którego bierzemy te dary  by zaspokoić nasze pragnienia i potrzeby by godnie i subtelnie żyć... czy żyjemy ponad stan równowagi w której słabsi giną bo my niedojadamy z naszych sytych stołów wyrzucając niespożyte resztki a wielu innych tych resztek nawet nie ma. Ten brak równowagi jest bardzo widoczny na tym archaicznie banalnym przykładzie... 
...Pytam dlaczego tak się dzieję? Czy ktoś powie mi dlaczego nie ma w nas samych tej WAŻNEJ równowagi.
To prosty przykład ale ilości czerpanej do sumy dawanej w innych płaszczyznach naszej egzystencji jest tak samo wiele i tak bardzo niewiele jak ten przykład powszechnie znany
NAKAZUJE WAM W IMIĘ BOŻEJ RÓWNOWAGI - NIE PRZECHODZCIE OBOK!!!
                                 
                                            ŻRÓBCIE COŚ
                                    by zachować równowagę
                                                 ŻYCIA

0
0

co ma być to będzie

Portret użytkownika normalny?!

Organizatorzy NWO już o tym

Organizatorzy NWO już o tym wiedzą od dawna - tylko teraz wytłumacz to wszystkim przeciwnikom tych planów !!!   ;)  Wszak Ziemia rozszerzy sie wprost proporcjonalnie do NASZYCH ludzkich POTRZEB (z bożą pomocą oczywiście) - i to tak,że nikomu NIC nie zabraknie   !!!  Gdzieś im (łatwowiernym) umknęły główne wytyczne tych założeń - PÓŁ MILIARDA ludzi - nie SIEDEM MILIARDOW !!!  Biggrin

0
0
Portret użytkownika suzej wen

Znam odpowiedź  to bardzo

Znam odpowiedź 
to bardzo proste...
 
wszechświat śtworzył NAS, MY stworzyliśmy SIEC
więc nie może być wielkich różnic między tymi zjawiskami.... to wynika z siebie
 
SUZEJ WEN

0
0

co ma być to będzie

Portret użytkownika r.abin

"wszechświat śtworzył NAS, MY

"wszechświat śtworzył NAS, MY stworzyliśmy SIEC" Budowa Wszechświata, naszego mózgu, sieci neuronowych i internetowych, chmur, drzew, sieci krwionośnej i większości (a może wszystkich) elementów przyrody, potwierdza fraktalną budowę Wszechświata. Wszelkie analogie w Swiecie nie są przypadkowe - podstawową cechą fraktali jest samopowtarzalność. Każdy element fraktala (jak hologram) jest podobny do jego fragmentu na wyższym (oraz niższym) poziomie. Jeśli Wszechświat jest fraktalem, to każda Istota musi być częścią Nadistoty. My istoty (sprawdzić, co w nas jest istotą) jesteśmy więc fragmentami Nadistoty - Boga. W skończonym Wszechświecie musi być jeden Bóg (c.n.d)

0
0
Portret użytkownika kdbj

A jak tomasię do teorii

A jak tomasię do teorii holograficznego wszechświata i mózgu ? Bo z tego, co misię wydaje, to internet jeszcze raczej działa baaardzo analogowo, i daleko mu do takich tworów, jak ludzka sieć neuronowa i wszechświat.
A co do tranzystorów - człowiek to wymyślił lampy elektronowe. Tranzystory to wedle wielu źródeł "spadek" po technologiach kosmitów. Komentarze ludzkich megalomanów mile widziane.
No i - sekciarze... Nie jestem wybitnym egzegetą (to słowo to też, z krzyżówek i jolek znam, hehe), ale jakoś nie pamiętam, by Jezus, nasz brat, pretendował kiedykolwiek do miana "boga". W dodatku cytowanie tu starego testamentu (który mógł być na przestrzeni wieków dowolnie i wielokrotnie modyfikowany i manipulowany przez "biednych", "współczucia godnych" izraelitów i innych żydków, dla ich korzyści i celów) jest raczej nieporozumieniem. Jako nie-egzegetę, dziwi mnie również wielokrotna w Starym Teście skłonność "boga" do interwencji w historię ludzkości, a przecież to właśnie Bóg niby dał nam przede wszystkim Wolną Wolę, prawda? W przeciwnym wypadku, co stało by nam na przeszkodzie oskarżać Go o popełnianie przez Niego samego największego grzechu - grzechu zaniedbania, wszędzie tam, gdzie dzieje się źle i cierpią ludzie ???
Pozdrawiem wszystkich, którym nasuwają się podobne, niepokojące pytania i spostrzeżenia.

0
0
Portret użytkownika Roni Tornado

85r, bardzo możliwe, że tak !

85r, bardzo możliwe, że tak ! Przecież rzeczywistość jest fraktalna...
Tak naprawdę bardzo wielu z nas nigdy nie dotarło do Istoty Boskiego Rdzenia Istnienia, Żródła - zwanego Bogiem. Jedynie co, to tylko spekulujemy jakie te Zródło może być. A w Biblii i innych księgach zapisane zostało spotkanie z pozaziemskimi przybyszami, którzy obwieścili się przed ludzmi bogami.

0
0

 
 

Portret użytkownika jojo

Podobieństwo jest ewidentne,

Podobieństwo jest ewidentne, budowa strukturalna występowanie galaktyk w obszarach tzw komórkach i sieci łączące cały ten ,,kram,,. Może żyjemy w organiźmie a my.... To takie wirusy Wink

0
0
Portret użytkownika 85r

Ja widze że jednak ludzie

Ja widze że jednak ludzie dzielą się na komórki pożyteczne i rakowe. Jedni dbają o plante drudzy znów ją niszczą. Niestety tych niszczących z chorymi poglądami na życie jest więcej.

0
0
Portret użytkownika Spooky

Jakby to były jedyne

Jakby to były jedyne podobieństwa między mikro i makro skalą. Generalnie nic odkrywczego, wszak wszechświat ma naturę fraktalną

0
0
Portret użytkownika hrump

Ciekawa teoria jest taka,że

Ciekawa teoria jest taka,że nie wymyśliliśmy niczego,absolutnie.Jedyna rzecz którą osiągneliśmy to efekt obserwacji tego co już dawno tu było,ewentualnie nauczyliśmy się kontrolować pewne zjawiska.

0
0
Portret użytkownika Sandman89

Zupełna nie prawda.

Zupełna nie prawda. Wymyśliliśmy tranzystory nigdzie w naturze nic takiego nei występuje. zresztą conajmniej komputer też jest naszym pomysłem.
Połączyć Procesor, Ramy,Kartę graficzną itd.
Ewentualnie co odo PC można sie kłócić co do tranzystorów nie ma żadnych wątpliwości

0
0
Portret użytkownika janusz

To jest coś na podobieństwo

To jest coś na podobieństwo teorii chaosu.Wszystkie struktury w dużej czy w też małej skali są w pewnym sensie do siebie podobne.Sprawą kluczową jest wprowadzenie pojęć do klasyfikacji tych struktur i ich rozróżniania czyli identyfikacji.Temat znany przynajmniej od lat 60 ubiegłego wieku a może sięgający aż do lat 20,jednagże ciągle powracający bo nikt jak dotychczas takiej klasyfikacji podać nie potrafił.

0
0
Portret użytkownika Juszka1980OGL

naukowcy są śmieszni i

naukowcy są śmieszni i niekiedy powielają i sobie zapisują które ktoś przed nimi wymyślił a co do artykułu to w Matrixie o tym już była mowa 
pozdrawiam Juszka

0
0
Portret użytkownika normalny?!

Zgadzam się,że przytoczone

Zgadzam się,że przytoczone zdjęcie mówi samo za siebie - niestety za Ciebie już NIKT tego nie zrobi,więc PROSZĘ sięgnij czasami po słownik j.polskiego - o "DNA" pseudonimie kolego  !!!  (wstyd walić takie byki pretendując do miana wszechwiedzącego na łamach internetowego forum)
SKĄD pochodzimy - oto jest prawidłowe pytanie - chyba,że pochodzisz z KĄD ! Wink
Co do animacji i Twoich przemyśleń - PROSZĘ oświeć NAS !!!   Biggrin
Czyżbyś chciał powiedzieć,że pochodzimy od żaby - czyli jednak płazów a nie gadów ?!  ;)    Czyje Twoim zdaniem DNA posiadamy - bo ja byłem przekonany o 23 hromosomach z każdego rodzica tworzących ten twór w moim ciele - ale może coś gdzieś po drodze przegapiłem ?!  Niecierpliwie czekam na odp. !!!  :)  pzdr.

0
0
Portret użytkownika DNA.

                   Witam     

 
 
               Witam   
  No i jestem panie normalny, tak jak 
chciałeś dopiero teraz gdyż pracuje,
po pierwsze gdybyś był faktycznie 
normalny to moje błędy nie powinny
cię aż tak podniecić, ale przecież
ty wcale nie patrzysz na treść co kto
pisze, no bo i po co ! ciebie interesuje
tylko jakaś dziwna prowokacja która
cię podnieca, aby wzniecić nie potrzebny
ogień, ale odpowiem ci na twój atak :
ponieważ ty określiłeś że ludzie mają
tylko 23 chromosomy, ale muszę cię
poprawić że nie do końca panie znawco
ludzkich komórek, otóż ludzie posiadają
46 chromosomów ! twoja wiedza jest z
d*py wzięta 23 chromosomy są męskie i
23 chromosomy żeńskie czyli razem 64 !
a na dodatek załączę ci link,aby pan
profesor od siedmiu boleści się doszkolił
tym to określiłeś że nie wiesz nic a chcesz
podejmować jakieś dyskusje, o czym ty w ogóle
nie masz pojęcia ! po pierwsze ja w
odróżnieniu od ciebie i tobie podobnych
ludzi przeczytałem tuziny różnych książek,
i przestudiowałem bardzo uważnie całą
Biblię, a także inne święte księgi innych
wyznań religijnych, apokryficznych, i całą
masę różnych rzeczy o których ty mógłbyś
pomarzyć, nieeee ! nie porównałem ludzi
do żab, ani też w ewolucję NIE WIERZĘ !
po prostu jak tak pragniesz oświecenia to
ci odpowiem że w różnych przekazach typu
Biblia, lub przekazach tybetańskich,
hinduskich, i wiele innych doktryn różnych
religii, można dostrzec wiele spójności
opisy w postaci smoki, węże, gadzie istoty
w Biblii Mojżesz rzuca laskę drewnianą która
zamienia się w węża ! potem też Mojżesz w
innym opisie każe robić miedzianego węża
i każe ludziom patrzeć na niego żeby zostali
uzdrowieni gdyż byli pokąsani przez węże bo
oddawali cześć złotemu cielcowi, a tak na
marginesie, co to za różnica oddawać cześć
złotemu cielcowi czy też miedzianemu wężowi
to jest bałwochwalstwo, i to drugie to samo !
no chyba że sam "bóg" jest z rodu węża czyli
sumeryjskiego pochodzenia boga Enki to może
wyjaśnić wiele, ludzie od Mojżesza muszą
oddawać cześć sumeryjskiemu "bogu" w postaci
węża, Jezus też nazwał żydów plemieniem 
żmijowym ! dlaczego ? bo znał ich pochodzenie,
skoro Bóg Mojżesza który stwarza, mówi że
człowiek został stworzony na swój obraz i
podobieństwo, to znaczy że może mieć boskie
cechy czyli wolną wolę, a nawet sam wygląd
Boga w postaci kodu DNA pochodzenia boskiego
w innych wierzeniach religijnych można też
dopatrzyć się wiele podobieństw typu kombinacji
tych samych bogów pochodzenia sumeryjskiego,
czyli gadziego w zależności jak to nazwiemy
sami,jeśli jesteś normalny jak to twierdzisz
to nie powinno cię przerazić to jak mógł by
wyglądać stwórca który stworzył inne rasy
bogów, no nie ? no chyba że ty wyobrażasz sobie
że Bóg będzie piękny o długich włosach i
niebieskich oczach,bo akurat tak tego ty chcesz
i tak ma być według twojej woli, a nie według
woli tego co stwarza innych, i np. nie zaakceptujesz
jego wyglądu w postaci np.jaszczurki, bo według
pojęcia normalnych ludzi homo Sapiens jaszczurki
nie mogą myśleć ! lecz te pojęcie jest właśnie
takich normalnych jak ty ziemian, gdzie wiedza
ograniczona jest do planeta ziemia, tak zwanej rasy
krótko wzroczności ! i toku pojmowania że życie
w kosmosie inteligentne wcale nie musi tak
wyglądać jak je pojmują ludzie tu na ziemi ! 
tak samo to też tyczy się innych wyznań religijnych
poza chrześcijańskich typu tybet, lub hinduskich
dużo jest spójności, tych samych podobieństw boskich
typu wygląd czyli węże,gady, smoki, cała symbolika na
świecie jest typu węże gady itp.pytam czy to przypadek ?
czy raczej coś jest w tym, a może coś więcej,
niż ludziom się wydaję, ale co tam lepiej kogoś
sprowokować, i ośmieszyć nie wygodny temat,
na razie też Pozdr....
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chromosomy_homologiczne            
 

0
0
Portret użytkownika normalny?!

 Drogie,sfrustrowane,zagubion

 Drogie,sfrustrowane,zagubione,DZIECKO - ZA DUŻO YOUTUBA !!! Biggrin
 Cyt.:"...twoja wiedza jest z d*py wzięta 23 chromosomy są męskie i 23 chromosomy żeńskie czyli razem 64 ! a na dodatek załączę ci link,aby pan profesor od siedmiu boleści się doszkolił ..."
 Jeżeli Ty przeczytałaś/łeś kiedyś jakąkolwiek książkę(oprócz biblii),to ja jestem mnichem tybetańskim  !!! Biggrin
 Odpisuję jedynie dlatego,że WIEM i czuję,że jesteś bardzo urażona/y moim wpisem pod Twoim wcześniejszym komentarzem - co naprawdę nie było moim zamysłem !!!   Sad
 Mam nadzieję,że to zrozumiesz - wiele razy tłumaczyłem tutaj ludziom,że robię to jedynie dla ich własnego dobra - bo cóż jest złego w zwróceniu komuś UWAGI na WAŻNE w danym przypadku sprawy ?!  Ja lubię poprawną polszczyznę - Ty możesz lubić bezsensowną pisaninę - ale szanujmy swoje sympatie a będzie NAM wszystkim łatwiej o porozumienie ! W dobie korektorów pisma szczególnie !!! Biggrin

0
0
Portret użytkownika blackulfon

Nic nie odkryli tylko kotlety

Nic nie odkryli tylko kotlety odgrzewają!!! Już kilka lat wstecz widziałem zdjęcia odległe galaktyk robione teleskopami(potężne oddalenia),oraz zdjęcia z mikroskopów elektronowych badanych komórek ludzkich  i obydwa zdjęcia porównane wyglądały identycznie,mamy w sobie struktury galaktyk i sami się w nich znajdujemy.Nie wiedziałem tylko,że sieć internotowa rozwija się w ten sam sposób.Myślę że nie trzeba szukać tego czegoś w dali tylko zgłębić się w sobie, bo tam wszystko jest

0
0
Portret użytkownika na świadectwo2

"Niebiosa opowiadają chwałę

"Niebiosa opowiadają chwałę Boga " - Psalm 19:2   ..."Oraz: Tyś, Panie [ PAN JEZUS ], na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich; (11) one przeminą, ale Ty zostajesz; I wszystkie jako szata zestarzeją się, (12) i jako płaszcz je zwiniesz, jako odzienie, i przemienione zostaną; ale tyś zawsze ten sam i nie skończą się lata twoje." - list do Hebrajczyków 1:10-12 , biblia wyprzedzuła atronomię m.in o kuilistej ziemi w biblii : http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=7888

0
0
Portret użytkownika Jolcia

Ty kłamliwy manipulatorze, a

Ty kłamliwy manipulatorze, a imie boże to zjadły mole. Nie chodziło tam o Jezusa tylko o Boga kolego. Nie cierpię sekciarzy i odstępców. Bo nie sieją tylko rozpraszają i Jezus usunie takich objawieniem swojej obecności. Jezus powiedział też : Święć się imię Twoje, oraz " Ojcze nie raz wsławiłem imię Twoje i jeszcze wsławię...

0
0
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

... jesteśmy myślą...

... jesteśmy myślą... Projektanta...
 jak z tego wynika... sądzę...
 Ja to wiem bez badań i naciągania ludzkich społeczności na płacenie podatków dla imbecylów naukowców...

0
0

Strony

Skomentuj