Naukowcy z Cambridge opracowali technologię hodowli naczyń krwionośnych

Kategorie: 

telegraph.co.uk

Brytyjscy naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie medycyny. Udało im się rozwinąć w pełni funkcjonalne naczynia krwionośne. Opracowana metoda może zrewolucjonizować leczenie takich schorzeń jak udary mózgu, zawały serca. Może pomóc pacjentom z potrzebą dializy nerek i tych, którzy zostali poważnie ranni.

 

Eksperci z University of Cambridge utworzyli w laboratorium trzy główne typy komórek, które tworzą ściany naczyń krwionośnych. Praca została wykonana w ciągu czterech lat. Aby uzyskać różne rodzaje komórek mięśni gładkich naczyń, użyli komórek skóry pacjentów.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Biotechnology, autorzy piszą, że testy opracowanej technologii były skuteczne w 90%. Oznacza to, że nadaje się ona do stosowania na skalę przemysłową. Lekarze uważają, że rozwój nowych naczyń krwionośnych znacząco zmniejszy ryzyka wynikające dla pacjentów po przeszczepie własnych naczyń krwionośnych w czasie operacji serca.

 

Według Sanjay Sinha szefa badań, jemu i jego kolegom udał się wzrost nowych naczyń krwionośnych, ponieważ były one w stanie wygenerować "odpowiedni rodzaj komórek mięśni gładkich." "Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości nowej metody. Może być używana do tworzenia sztucznej tętnicy lub do bezpośredniego wtrysku do serca pacjenta.

 

Wyhodowanie naczyń krwionośnych, udało się już w czerwcu zeszłego roku w jednej z firm biotechnologicznych z Kalifornii. Wszczepiono je trzem dializowanym pacjentom. Jednak zespół naukowców z Cambridge University po raz pierwszy na świecie zdołał wyhodować kilka rodzajów naczyń krwionośnych, które mogą być powszechnie stosowane w medycynie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj